Jak zrobić łapacz snów krok po kroku?

Ostatnio aktualizowane: 18.07.24

 

Łapacz snów stał się bardzo popularnym dodatkiem wykorzystywanym m.in. do dekoracji sypialni. Można go znaleźć w wielu sklepach, zarówno stacjonarnie, jak i online. Nie musisz jednak decydować się na jego zakup, bo możesz wykonać go samodzielnie. Jak zrobić łapacza snów? Co jest do tego potrzebne? Wszystkie ważne informacje na temat tej dekoracji znajdziesz w tym artykule.

 

Co to jest łapacz snów?

Pochłaniacz snów to amulet wykorzystywany przez plemiona Indian zamieszkujące tereny Ameryki Północnej i Kanady. Jego elementem jest m.in. okrąg zrobiony z drewna. Wewnątrz ramy wplecione są rzemienie, ścięgna czy włosie, które schodzą się ku środkowi. Amulet ten zazwyczaj przyozdobiony jest dodatkowo piórami czy kolorowymi paciorkami, które przymocowuje się do dołu ramy. W przeszłości był on wieszany nad posłaniem lub wejściem do indiańskiego domostwa i przypisywano mu pewne znaczenie. Łapacz snów miał za zadanie chronić przed nocnymi koszmarami. Wierzono, że to skuteczny odstraszacz złych snów, które plączą się w gęstej sieci i tym samym nie mają szans na dotarcie do umysłu śpiącej osoby. Działanie łapacza snów jest jednak szersze, ponieważ według wierzeń chroni on także przed złymi myślami. Jest on symbolem życia i dobrej energii. Podkreśla się jednocześnie, że jego działanie można zaobserwować jedynie wtedy, kiedy się w nie wierzy. W innym wypadku łapacz snów stanowi jedynie piękną dekorację i nic więcej.

 

Legendy związane z łapaczem snów

Warto poznać też legendy związane z łapaczem snów. Jest ich co najmniej dwie. Pierwsza z nich głosi, że młody Indianin, szukając swojej życiowej drogi, napotkał pająka, który poprzez pajęczą sieć przekazał mu tajemnicę. Krąg sieci, stworzony przez pająka, a odtwarzany przy okazji tworzenia łapacza, symbolizuje życie, ustanawia połączenie między snami i modlitwami, które przez środek trafiają do Boga. Inna legenda dotyczy dziecka męczonego koszmarami. Jego matka udała się po poradę do jednej z najmądrzejszych kobiet w plemieniu, która na co dzień zajmowała się przędzeniem wełny. Otrzymała ona od niej wskazówkę, aby stworzyć sieć z gałązek wierzby i włókien, która będzie chronić jej syna przed złymi snami. Stworzony amulet rzeczywiście przyniósł oczekiwany efekt i zaczęli z niego korzystać także inni ludzie.

Łapacz snów DIY – czego potrzebujesz?

Aby zrobić łapacz snów ze sznurka, trzeba mieć potrzebne do tego akcesoria. Co powinno znaleźć się na Twojej zakupowej liście? Do stworzenia tej dekoracji potrzebna będzie m.in.: drewniana obręcz do łapacza snów. Gdzie można ją kupić? Znajdziesz ją na popularnych platformach sprzedażowych do kupienia online, w sklepach oferujących produkty do wystroju wnętrz i podobnych. Obręcz do łapacza snów zwykle jest dostępna w wielu rozmiarach do wyboru, więc możesz dobrać ją w zależności od tego, jak dużą dekorację chcesz wykonać. Co w przypadku, gdy nie masz możliwości zakupu tego elementu? Możesz wykonać go samodzielnie. Z czego zrobić obręcz do łapacza snów? Do tego można użyć starych, drucianych wieszaków. Będzie trzeba poświęcić trochę czasu na nadanie im odpowiedniego kształtu, ale jest to możliwe. 

Na liście potrzebnych akcesoriów muszą znaleźć się nie tylko kółka do łapaczy snów. Nie może na niej zabraknąć także kordonków w dwóch kolorach, piórek, koralików i tasiemek (w zależności od tego, na jakie dodatki postawisz). Do pracy przyda się też klej, igła, nożyczki i miarka. Jeśli chcesz zapewnić sobie maksymalny komfort podczas robienia ozdoby, warto abyś zainwestował w pistolet do klejenia na gorąco. Taki produkt można kupić za ok. 30 zł w każdym sklepie budowlanym i miejscach, gdzie sprzedawane są akcesoria dla rękodzielników. Znacznie ułatwia on aplikację kleju i tym samym usprawnia pracę. Jeśli Twoim marzeniem jest łapacz snów szydełkowy, do jego zrobienia będziesz potrzebował koronkową serwetkę. Możesz ją zrobić samodzielnie lub kupić. Jeśli zdecydujesz się na drugą opcję, musisz szukać produktu raczej w miejscach, gdzie ludzie sprzedają zrobione przez siebie rzeczy. W Internecie nie brakuje także darmowych tutoriali wideo, z których można dowiedzieć się, jak krok po kroku zrobić łapacz snów z serwetki. Początkowo może się to okazać trudne, ale opanowanie tej techniki da Ci spore możliwości w tworzeniu innych ciekawych dekoracji. Wpisz w wyszukiwarkę frazę ‘łapacz snów na szydełku wzór’, a na pewno znajdziesz wiele inspiracji, które okażą się pomocne w procesie twórczym. Jeśli będziesz szydełkować pierwszy raz w życiu, musisz też zainwestować w odpowiednie akcesoria, do których zalicza się przede wszystkim szydełko. Na rynku występują różne jego rodzaje. Szydełka można podzielić przede wszystkim z uwagi na materiał wykonania. Na tej podstawie wyróżnia się modele: Stalowe, aluminiowe, plastikowe i drewniane. Do zrobienia serwetki potrzebny jest też oczywiście kordonek, przydadzą się także szpilki, nożyczki i centymetr.

Łapacz snów dla dzieci

Pozostając w temacie zakupu niezbędnych elementów do zrobienia omawianej dekoracji, warto zwrócić uwagę na to, że na rynku dostępne są też gotowe zestawy łapaczy snów DIY dla dzieci. Są one tak wykonane, aby dziecko było w stanie samodzielnie zrobić dekorację. Zestawy kreatywne zawierają wszystko, co niezbędne do tego, aby stworzyć łapacza snów m.in.: Główny element konstrukcyjny, kolorowe flamastry, kordonki, papierowe listki. Ciekawym rozwiązaniem są łapacze snów DIY z plastikowymi arkuszami, które koloruje się wedle uznania, następnie wycina, a później wkłada do piekarnika. Plastik pod wpływem temperatury staje się twardy, gruby i się kurczy. Do zrobienia takiego łapacza snu potrzebna jest pomoc dorosłych, niemniej jednak jego wykonanie może być dla dziecka bardzo ciekawym doświadczeniem. Niezależnie od tego, na jaki zestaw się zdecydujesz, pamiętaj, aby sprawdzić rekomendowany wiek dziecka. Warto zainwestować w taki łapacz, którego wykonanie nie będzie zbyt skomplikowane. 

 

Jak zrobić łapacz snów krok po kroku?

Łapacz snów na ścianę można wykonać na kilka sposobów. W tym artykule przybliżymy Ci dwie metody. Pierwsza z nich zakłada, że w początkowym etapie należy zająć się owinięciem obręczy kordonkiem. Trzeba robić to starannie, tak aby materiał, z jakiego zrobione zostało koło nie był widoczny. Kolejnym krokiem jest zmierzenie obwodu obręczy i podzielenie go na równe części. Nitką wykorzystywaną do robienia wzoru należy wykonać odpowiednią ilość pętelek na kółku. Później z kordonka robi się kolejny okrąg i przewiązuje do pierwszej pętli. Po trzech okrążeniach można zmienić kolor kordonka na inny. Bliżej środka okręgu warto korzystać z igły, ponieważ wtedy wykonywanie pętelek jest łatwiejsze. Ostatnim krokiem jest udekorowanie obręczy u dołu. Do tego można wykorzystać piórka i koraliki. Ładnie prezentują się też zwykłe tasiemki. Pomiędzy sznurkami musi być odpowiedni odstęp, tak aby nie nachodziły one na siebie. 

Jak inaczej można zrobić łapacz snów krok po kroku? Można go wykonać także przy użyciu szydełkowej serwetki, o której wspominaliśmy wyżej. Przed jej wykorzystaniem warto dokładnie ją wyprasować, jeśli ma zgniecenia. Później jej wygładzenie może okazać się znacznie trudniejsze. Serwetkę należy ułożyć na środku obręczy, a następnie przymocować ją do kółka za pomocą sznurka w tym samym kolorze. Sznurek powinien wędrować od góry w jedno oczko serwetki, później pod spodem obręczy i znów do góry przez oczko. Po przewleczeniu sznurka po wszystkich zewnętrznych oczkach serwetki należy jeszcze go naciągnąć. Później pozostaje tylko dekorowanie łapacza snów przy użyciu koralików, piór czy tasiemek. 

Łapacze snów wzory – gdzie szukać inspiracji

Niezależnie od tego, czy chcesz stworzyć biały łapacz snów czy innego koloru, potrzebujesz pomysłu na wykonanie tej dekoracji. Pozostaje jednak pytanie, gdzie szukać inspiracji? Oczywistą odpowiedzią wydaje się Internet, ponieważ tam można znaleźć wszystko. Dużo ciekawych inspiracji można odszukać na Pintereście. Jest to platforma, na której użytkownicy dzielą się różnymi obrazkami i zdjęciami. Można je zapisywać i w razie potrzeby mieć do nich łatwy dostęp. To naprawdę bardzo cenne źródło inspiracji. Na Pintereście dostępne są też zdjęcia stron z gazet, na których przedstawione są konkretne wzory wraz ze szczegółowym opisem ich wykonania. Aby jednak zobaczyć zdjęcia w powiększeniu, trzeba się zalogować. Można to zrobić bez trudu, korzystając np. ze swojego konta Google. Poza Pinterestem źródłem inspiracji może być też Instagram. Warto szukać ładnych zdjęć po hashtagach, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Znajdując fotografię, można wejść na profil osoby, która ją udostępniła. Możliwe, że na jej tablicy jest jeszcze więcej łapaczy snów, może nawet prowadzi ona bloga lub kanał na YouTubie, na którym dzieli się swoją pasją. To łatwy sposób na poznanie inspirujących osób, od których można się wiele nauczyć. Tutoriale wideo z ładnym wzorami dostępne są też na YouTubie. Inspiracji można szukać również w gazetach z robótkami ręcznymi. Ich zaletą jest to, że zawierają dokładne opisy tego, jak wykonać konkretny wzór wraz z rysunkami pomocniczymi. Korzystając z nich, można się zainspirować też do zrobienia innych dekoracji do domu np. obrusów.

 

Łapacz snów – gdzie kupić?

Jeśli nie chcesz szukać koła do łapaczy snów i innych akcesoriów potrzebnych do jego wykonania i nie czujesz się na siłach, aby tę dekorację robić samodzielnie, możesz zdecydować się na gotowy produkt. Gdzie kupić łapacz snów? Takie produkty są dostępne m.in. w sklepach oferujących dekoracje do domu. Wybór łapaczy snów może być tam jednak nieco ograniczony. Dekoracje tego typu można znaleźć także na popularnych platformach sprzedażowych. Tam powinny być też dostępne ręcznie robione łapacze snów, które nierzadko zachwycają swoim wyglądem. Zakup tego dodatku przez Internet zwykle jest korzystniejszą opcją i to z kilku względów. Przede wszystkim cena produktu często jest niższa niż w sklepach stacjonarnych. Co więcej, wybór dekoracji jest znacznie większy. Tym samym można dobrać łapacz snów idealnie pasujący do konkretnego wnętrza. Zakupy tego typu dają też nierzadko możliwość wsparcia małych firm, rękodzielników, którzy poświęcają wiele czasu na to, aby wykonać niepowtarzalną dekorację.

Inne ciekawe dodatki do sypialni

Łapacze snów to oczywiście nie jedyne dekoracje polecane do sypialni. Istnieje jeszcze mnóstwo innych dodatków, które mogą nadać pomieszczeniu niepowtarzalny charakter. Wiele osób stawia na oryginalnie wyglądające ściany i wybiera tapety do sypialni. Jeśli są one dobrze dobrane do mebli, podłóg i innych elementów w pomieszczeniu, wyglądają naprawdę bardzo dobrze. Tapetę można położyć tylko na jednej ścianie np. tej, przy której stoi duże łóżko. Elementem praktycznym, a zarazem dekoracyjnym jest też pościel. Można wybrać materiał w kolorowe wzory, które ożywią pomieszczenie. Często stosowaną dekoracją są różnego rodzaju obrazy, plakaty czy ramki ze zdjęciami. W ostatnim czasie modne są też lustra powieszone na różnej wysokości. Są nawet zestawy, w których znajduje się np. 3 produkty o różnej wielkości. Są to zwykle lustra montowane na łańcuszkach lub sznurkach, choć nie tylko. Wśród dekoracji na ścianę popularnością cieszą się też makramy. Je, podobnie jak łapacze snów, można wykonać samodzielnie. W Internecie bez trudu można znaleźć tutoriale, w których krok po kroku wyjaśnione jest, jak zrobić konkretną dekorację. Makramy można też oczywiście kupić gotowe. Tego typu dekoracje wyglądają szczególnie dobrze we wnętrzach urządzonych w stylu boho. Piękną ozdobą każdego pomieszczenia mogą być też doniczki z kwiatami. W sklepach meblowych można kupić specjalne stojaki, które pozwalają wyeksponować rośliny. Popularnością cieszą się też drewniane regały, na których ustawia się wiele doniczek i tworzy tym samym kwiatowe kompozycje. Nierzadko na półkach umieszcza się też świeczki czy zasilane bateriami światełka, dzięki którym wieczorem w pomieszczeniu można zadbać o wyjątkowo przyjemną atmosferę. Nie sposób wymienić oczywiście wszystkich dekoracji, które można wybrać do sypialni. Jest ich zdecydowanie więcej od tych wymienionych przez nas.

 

Podsumowanie

Łapacz snów w przeszłości miał konkretne przeznaczenie. W dzisiejszych czasach wykorzystywany jest głównie jako dekoracja pomieszczeń, a nie amulet mający odstraszać złe sny. Istnieje wiele sposobów na to, aby wykonać łapacz snów samodzielnie. Nie trzeba mieć do tego wyjątkowych zdolności manualnych, choć pierwsze próby mogą okazać się nieco wymagające. W sklepach (szczególnie online) można bez trudu znaleźć wszystkie potrzebne do wykonania dekoracji akcesoria. Dostępne są też zestawy dla dzieci, więc łapacz snów można robić całą rodziną. Warto przynajmniej spróbować i przekonać się, czy to coś dla Ciebie. Ostatecznie można taką dekorację kupić gotową, jeśli próby jej samodzielnego wykonania się nie powiodą.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ