Jakie kwiaty do sypialni?

Ostatnio aktualizowane: 18.04.24

 

Kwiaty stanowią ozdobę wnętrza, mogą dopełniać i podkreślać aranżację. Wielbiciele roślin doniczkowych ustawiają je na komodach, regałach, parapetach i stolikach. Kwiaty chętnie wstawiamy także do sypialni, jednak istnieją przeciwnicy takiego rozwiązania. Jakie rośliny najlepiej sprawdzą się w miejscu odpoczynku, a których warto unikać? Przeczytasz o tym w poniższym artykule.

Wybierając rośliny do sypialni, trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim lepiej wybierać mniejsze kwiaty lub ograniczyć się tylko do 1 – 2 okazów. Niezależnie, czy w sypialni znajduje się łóżko, czy kanapa, w niewielkiej odległości od posłania nie powinno się ustawiać żadnych roślin. Lepiej umieścić je na parapecie, regale czy w kącie pomieszczenia. Oto kilka sprawdzonych roślin do sypialni.  

 

Dypsis lutescens

Dypsis lutescens to palma, która dobrze sprawdzi się w każdym domu. Jeśli chcesz mieć ładne rośliny w sypialni, lepiej wybrać ich mniej, ale eleganckich i efektownych. Taka właśnie jest palma Dypsis lutescens. Można ją kupić w niemal każdym sklepie ogrodniczym, jest bardzo popularna. Palma jest łatwa w utrzymaniu, należy ją podlewać średnio 2 razy w tygodniu. Dorosłe okazy mogą osiągać wysokość 2 metrów, dlatego najlepiej sprawdzają się w przestronnych pomieszczeniach. Są to jednak dobre rośliny do sypialni, ponieważ oczyszczają powietrze z dwutlenku węgla, który może zbierać się w nocy w pokoju, szczególnie gdy okna są szczelnie zamknięte. Dodatkowo palma nawilża powietrze, korzystnie wpływając na drogi oddechowe.

  

Zielistka Sternberga

Kwiaty do sypialni, która jest mała, powinny być dobierane w sposób przemyślany. Rośliny nie mogą zajmować dużo miejsca, dlatego lepiej ustawiać we wnętrzu te, które są nie tylko ładne, ale również praktyczne. Zielistka Sterberga przypomina zwykłą trawę, składa się bowiem wyłącznie z podłużnych liści, wyglądających jak źdźbła. Białe zabarwienie połączone z soczystą zielenią sprawia jednak, że roślina jest elegancka i z pewnością stanie się ozdobą pomieszczenia. Zielistki mogą zastąpić inne kwiaty do sypialni na dobry sen, ponieważ pochłaniają szkodliwe substancje z powietrza. Pełnią funkcję filtra, który eliminuje związki chemiczne, metale ciężkie czy nawet promieniowanie elektromagnetyczne. Zielistka jest łatwa w uprawie, a w odmianie czystozielonej może być ustawiona na zacienionym stanowisku.  

Aloes

Każdy kojarzy aloes z kosmetykami nawilżającymi. Zastanawiając się, jakie rośliny do sypialni wybrać, można zdecydować się właśnie na niego. Aloes to roślina, która wygląda ładnie, a dodatkowo ma wiele innych zalet. Stosuje się go nie tylko w kosmetykach, ale również w pomieszczeniach, w których powietrze jest zanieczyszczone i wypełnione dwutlenkiem węgla. Aloes oczyszcza, pochłania szkodliwe cząsteczki i substancje. Jest naturalnym filtrem, który dobrze sprawdza się w mieszkaniach. Aloes w sypialni pomaga również w lepszym odpoczynku, ponieważ jako jedna z niewielu roślin wytwarza nieduże ilości tlenu nawet w nocy. 

 

Bluszcz pospolity

Rośliny doniczkowe do sypialni powinny pełnić dwie funkcje — być ozdobą wnętrza oraz praktycznym filtrem lub nawilżaczem. Bluszcz pospolity spełnia wszystkie wymagania. Efektownie się pnie, dlatego można ustawić go na regale dla uzyskania jeszcze ładniejszego efektu. Jest łatwy w utrzymaniu, trzeba jedynie nauczyć się go odpowiednio podlewać. Bluszcz pospolity ma również inne zalety, które sprawiają, że dobrze sprawdzi się w sypialni. Przede wszystkim nawilża powietrze, ale także oczyszcza je ze szkodliwych substancji, między innymi z formaldehydu. Znajduje się on między innymi w dymie tytoniowym, dlatego roślina dobrze sprawdzi się w mieszkaniach osób palących. 

 

Figowiec benjamina

Zastanawiając się, jakie kwiaty do sypialni wybrać, można, zamiast nich, zdecydować się na zieloną roślinę. Pachnące płatki i pąki mogą okazać się złym wyborem do miejsca, w którym się odpoczywa. Intensywna woń będzie raczej przeszkadzać i drażnić. Dlatego urządzając sypialnie, warto wybrać figowca benjamina. Jest to roślina zielona osiągająca od 2 do 5 metrów. Lepiej będzie więc wyglądać w przestronnych sypialniach. Jego główną zaletą jest zdolność do oczyszczania powietrza w otoczeniu. Figowiec benjamina pochłania szkodliwe substancje, które mogą ulatniać się z tekstyliów i tkanin. Dzięki niemu powietrze w sypialni jest czyste, co poprawia komfort odpoczynku. Figowiec benjamina lubi światło słoneczne, ale nie w nadmiarze, dlatego z powodzeniem można ustawić go w pewnym oddaleniu od okna.  

Skrzydłokwiat

Wybierając zdrowe kwiaty do sypialni, nie można zapomnieć o skrzydłokwiecie. Roślina ta ma wiele zalet, które sprawiają, że jest chętnie wybierana do różnych pomieszczeń. Skrzydłokwiat jest łatwy w uprawie, może znieść nawet nieumiejętną opiekę oraz źle nasłonecznione stanowisko. Dodatkowym atutem jest niewielki rozmiar rośliny, dzięki czemu nada się do małych, ciasnych pomieszczeń. Skrzydłokwiaty to odpowiednie, zdrowe kwiaty doniczkowe do sypialni przede wszystkim dlatego, że oczyszczają powietrze ze szkodliwych związków chemicznych. Pochłaniają między innymi zawarty w klejach i farbach formaldehyd, a także aceton czy benzen. Zaletą skrzydłokwiatów są także białe, ładne kwiaty, które nie mają intensywnego, drażniącego zapachu.  

 

Sansewieria

Wyszukując najzdrowsze kwiaty do sypialni, z pewnością nie raz napotka się opis sansewierii. Nie bez powodu, jest to bowiem idealna roślina do miejsc, w których się wypoczywa. Sansewiera ma wiele innych określeń, można ją spotkać w sklepach ogrodniczych pod nazwą „wężownica”, a nawet „język teściowej”. Zawdzięcza je swoim liściom, które wyglądają właśnie jak język lub węże. Rosną one pionowo, są smukłe i mają charakterystyczną jasnożółtą obwódkę. Sansewieria sprawdza się w sypialni, ponieważ oczyszcza powietrze z nadmiaru dwutlenku węgla, a dodatkowo produkuje niewielkie ilości tlenu także w nocy. Pomaga więc na bóle głowy spowodowane złym ciśnieniem. Powietrze w pomieszczeniu, w którym znajduje się sansewieria, jest czyste i zdrowe. Nie wszystkie kwiaty do ciemnej sypialni sprawdzą się tak dobrze jak sansewieria. Znosi ona nawet nieumiejętną pielęgnację i zacienienie, a jedyne co może jej zaszkodzić, to nadmierne podlewanie.  

 

Kaktus

Może się wydawać, że kaktusy w sypialni to nie jest najlepsze rozwiązanie. Wyglądają surowo, nie nadają wnętrzu przytulnego klimatu i nie sprawiają wrażenia, jakby miały oczyszczać powietrze. Jest to jednak mylne wrażenie. Kaktusy nie mają dużych wymagań, nie trzeba ich pielęgnować, wystarczy ustawić doniczki w nasłonecznionym miejscu, najlepiej na parapecie. Są więc odpowiednie do małych pomieszczeń. Warto zwrócić uwagę szczególnie na dwa gatunki — na kaktus wielkonocny oraz kaktus bożonarodzeniowy. Obie rośliny kwitną o różnych porach roku (na co wskazują ich nazwy). W nocy produkują niewielkie ilości tlenu. Gdy zakwitną, te kaktusy mogą stać się prawdziwą ozdobą pomieszczenia. 

Nefrolepis wyniosły

Paproć w sypialni to klasyczne rozwiązanie, które sprawdza się niezależnie od wystroju i wielkości pomieszczenia. Nefrolepis wyniosły to roślina, którą kojarzy z pewnością każdy. Ma długie, zwisające liście, dlatego jest efektownym dodatkiem do pomieszczenia. Najlepiej roślina sprawdza się jednak w sypialni. Ma właściwości oczyszczające, pochłania głównie formaldehyd zawarty w farbach i klejach. Jest to także zielony, naturalny filtr, który podobno ogranicza również promieniowanie z ekranów i monitorów. Przede wszystkim jednak paprocie nawilżają powietrze i produkują duże ilości tlenu. Jeśli więc zastanawiasz się, jakie są najlepsze kwiaty do sypialni, warto zdecydować się na zielony Nefrolepis.

 

Gardenia

Nie zawsze rośliny pachnące mają drażniącą woń. Czasem wydzielany przez nie zapach ma działanie uspokajające. Przykładem jest gardenia. Kwiaty w sypialni powinny nie tylko oczyszczać powietrze, ale również uspokajać. Gardenia ma przyjemny zapach, który pomaga się wyciszyć i zasnąć. Dodatkowo jest estetyczną ozdobą pomieszczenia. 

 

Storczyk

Storczyki są niezwykle popularne i niemal każdy ma przynajmniej jeden okaz w domu. Zachwycają swoimi pięknymi, dużymi kwiatami w nietypowym kształcie. Storczyki sprawdzą się jednak nie tylko jako ozdoba. Można je śmiało wykorzystać w sypialni. Przede wszystkim oczyszczają one powietrze z zawartych w nim szkodliwych substancji. Jeśli chcesz cieszyć się pięknym storczykiem w swojej sypialni, musisz pamiętać, aby zapewnić mu odpowiednio nasłonecznione stanowisko, regularnie go podlewać i dbać o właściwą wilgotność powietrza w otoczeniu. 

Lawenda

Kwiaty dobre do sypialni to nie tylko nietypowe rośliny, to również gatunki, które znamy z ogrodów. Lawenda sprawdzi się w pomieszczeniach przeznaczonych do odpoczynku, ponieważ wydziela wyciszający, uspokajający zapach. Olejki lawendowe są powszechnie stosowane jako środki poprawiające sen. Zamiast kupować gotowe preparaty, lepiej ustawić w swojej sypialni żywą roślinę. Lawenda będzie także stylowym dodatkiem do każdego wnętrza.

 

Cibora papirusowa

Nietypową rośliną do sypialni jest cibora papirusowa. Jest chętnie wybierana głównie dlatego, że dobrze nawilża powietrze w pomieszczeniu. Przez liście odparowuje prawie 90% wody z rośliny, a ogólne zapotrzebowanie na płyn u cibory jest niskie. Dlatego nie wymaga ona specjalnej uprawy, a dobrze sprawdzi się do utrzymania odpowiedniego nawilżenia powietrza w sypialni.

 

Araukaria wyniosła

W dużych wnętrzach dobrze sprawdzi się araukaria wyniosła. Należy do roślin iglastych, dlatego stanowi ciekawą ozdobę każdego pomieszczenia. Araukarię wyniosłą można ustawić również w sypialni, ponieważ skutecznie pochłania szkodliwe związki chemiczne w powietrzu. Jest łatwa w uprawie, trzeba jedynie pamiętać, aby zapewnić jej odpowiednią temperaturę, ponieważ roślina ta nie lubi ciepłych pomieszczeń. 

 

Dracena

Do sypialni można zdecydować się także na dracenę, roślinę o podłużnych pędach, rosnącą na stosunkowo grubym pniu. Jej największą zaletą są właściwości oczyszczające powietrze ze szkodliwych substancji. Z tego powodu sprawdza się głównie w sypialniach. Dobrze czuje się na stanowiskach z umiarowym nasłonecznieniem, dlatego bez obaw można ustawić ją w pewnej odległości od okna.

Jakich kwiatów nie trzymać w sypialni?

Wiele osób uważa, że sypialnia to miejsce, w którym nie powinny znaleźć się żadne rośliny. Jest to spowodowane tym, że kwiaty zużywają w nocy tlen, niezbędny im w procesie fotosyntezy. Aby jednak było to odczuwalne dla człowieka, w sypialni musiałaby powstać niemal dżungla. Kilka roślin z pewnością nie zaszkodzi. Warto jednak wiedzieć, że istnieją szkodliwe kwiaty doniczkowe w sypialni, których lepiej unikać. Są to przede wszystkim rośliny o mocnym, intensywnym zapachu. Do sypialni lepiej nie wstawiać róż, lilii, hortensji, oleandrów czy hiacyntów. Niepolecane są one szczególnie alergikom. W sypialni nie warto hodować także roślin dużych, rozłożystych, które pobierają więcej tlenu.  

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ