Dlaczego ręce i stopy drętwieją podczas snu?

Ostatnio aktualizowane: 08.10.24

 

Nocne drętwienie kończyn bywa nie tylko mało komfortowe, ale przede wszystkim powoduje utrudnienia w pełnej regeneracji organizmu. Sprawia, że człowiek wybudza się w środku nocy i ma problemy z ponownym zaśnięciem. Warto poznać różnice między nocnym drętwieniem, a mrowieniem rąk i stóp w ciągu dnia, aby odpowiednio szybko wdrożyć potrzebne leczenie. 

Mrowienie rąk i nóg może mieć kilka przyczyn, dlatego nie wolno nam lekceważyć problemu. Zdaniem niektórych naukowców dolegliwość przytrafia się przede wszystkim osobom z siedzącym trybem pracy. W takiej sytuacji pojawia się ciągły ucisk na naczynia krwionośne i nerwy znajdujące się w dolnych kończynach, co doprowadza do powstania tzw. mrówek. Dolegliwość najczęściej ustępuje po zmianie pozycji i wyprostowaniu ciała. Jednak coraz częściej drętwiejące ręce podczas snu i w ciągu dnia, mogą mieć inne podłoże. Jakie zatem są przyczyny przypadłości, która każdego dnia dotyka znaczną część osób?

 

Drętwienie rąk i palców

Mrowienie, inaczej czucie opaczne, jest zmysłowym wrażeniem, które powoduje zaburzenia czuciowo-ruchowe. Drętwienie pojawia się w okolicach palców, a także części grzbietowo-dłoniowej górnej kończyny. Mrowienie nie powoduje bólu, ale sprawia spory dyskomfort, jednak drętwienie rąk podczas snu może być bolesne, kiedy mamy do czynienia z patologicznym stanem niektórych tkanek organizmu. 

Drętwienie rąk w nocy podczas snu najczęściej przypomina wbijanie igieł lub pewnego rodzaju wibrację czy też chodzenie po ciele mrówek, stąd też potoczna nazwa — mrowienie. Kiedy dolegliwość dokucza nam w trakcie nocnego odpoczynku, często towarzyszy jej uczucie ciężkości rąk oraz pewnego rodzaju bezwład uniemożliwiający ruch. 

 

Częste drętwienie rąk podczas snu — najczęstsze przyczyny

Nocne drętwienie kończyn wynika z utraty czucia na skutek ucisku na naczynia krwionośne i nerwy. Dolegliwości niekiedy towarzyszy pieczenie lub ból. Zaburzenie do tej pory pojawiało się głównie u osób z siedzącym trybem pracy i długo przebywających w jednej pozycji. Jednak coraz częściej mrowienie może wynikać również z zaburzeń organizmu i związanych z tym pewnych chorób. Z tego względu drętwienie dłoni w nocy, a także stóp, może mieć szereg innych przyczyn. Do częstych zaliczamy stosowanie nieodpowiedniej lub ubogiej w składniki i wartości odżywcze diety. Drętwienie rąk i nóg w nocy może być skutkiem niedoboru witaminy B potrzebnej do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Kolejną przyczyną często jest brak magnezu i wapnia, dlatego też nieraz możemy odczuć drżenia mięśni lub nocne bóle nóg spowodowane skurczami. W celu uniknięcia przykrych dolegliwości niezbędne jest uzupełnienie diety w potrzebne składniki odżywcze. Niewykluczona również będzie rezygnacja z mocnej kawy i herbaty, czyli napojów zawierających duże ilości kofeiny.

Drętwienie palców u nóg — przyczyny 

Przyczyny są często niezależne od nas. Problem dotyczy osób pracujących w biurach przed komputerem. Kiedy ich obowiązki wymagają kilkugodzinnego siedzenia w jednej pozycji, następuje uczucie mrowienia i drętwienia palców. Najszybszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zmiana pozycji ciała i wyprostowanie nóg lub uniesienie kończyny w górę tak, aby znajdowała się ona powyżej serca. Metoda ta pozwoli na przywrócenie prawidłowego krążenia krwi i pozbycie się dyskomfortu. 

Drętwienie palców u rąk podczas snu czy też w ciągu dnia może być spowodowane zaburzeniem pracy nerwów na skutek odmrożenia lub oparzenia. Dolegliwość mogą zmniejszyć przepisane przez lekarza odpowiednie preparaty, jak na przykład maści, żele, czy też kremy o działaniu kojącym. 

Drętwienie palców u rąk w nocy może również wynikać ze złego ułożenia kończyn. Przed zaśnięciem często podkładamy ręce pod policzek lub poduszkę, aby unieść wyżej głowę. Po jakimś czasie budzimy się jednak z uczuciem nieprzyjemnego mrowienia, które najczęściej przechodzi po krótkim czasie. Problem zauważamy również, kiedy decydujemy się na drzemkę w ciągu dnia i układamy się do snu w salonie na mało wygodnej, a przede wszystkim złożonej sofie. Zamiast niekomfortowego miejsca lepiej wybrać np. fotel rozkładany do spania, który po kilkunastu minutach odpoczynku możemy szybko złożyć, tym samym przede wszystkim unikniemy bałaganu. 

 

Drętwienie kończyn — przyczyny chorobowe

Zespół cieśni nadgarstka — drętwienie prawej ręki podczas snu może być spowodowane zespołem cieśni nadgarstka, który powoduje długa praca przed komputerem i nieodpowiednie wygięcie dłoni w czasie posługiwania się myszką. Chorobę zaliczamy do neuropatii uciskowych, w których dochodzi do zaburzenia pracy nerwu pośrodkowego wskutek urazu mechanicznego. Opieranie nadgarstka o blat biurka, co najczęściej trwa kilka godzin w ciągu dnia, przyczynia się do powstawania schorzenia. Oczywiście nie jest ono związane jedynie z pracą przy komputerze. Przyczyniają się do tego również inne czynności, podczas których nadgarstek lub palce mają ograniczone ruchy. Przykładem jest jazda na rowerze, zawodowe granie na instrumentach, czy też różnego rodzaju sporty, takie jak tenis lub golf. 

Dyskopatia — drętwienie lewej ręki w nocy (często także prawej) wywołują również zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, w wyniku których rozwija się dyskopatia. Choroba powoduje uciskanie nerwów rdzeniowych, które unerwiają górne kończyny, dlatego też mrowienie i związany z nim dyskomfort mogą pojawić się nie tylko w okolicach dłoni, ale przede wszystkim w obrębie pozostałej części ręki.   

Zawał serca — mrowienie kończyn powodują zaburzenia blokujące prawidłowy przepływ krwi. W związku z tym drętwienie lewej ręki podczas snu może być przyczyną pewnych nieprawidłowości w pracy układu krwionośnego. Jedną z poważniejszych chorób jest zawał, dlatego jeśli odczuwamy dodatkowe dolegliwości towarzyszące mrowieniu lewej górnej kończyny, takie jak kłucie w okolicy serca, należy bezzwłocznie wezwać pomoc medyczną.

Nerwica — co wspólnego ze sobą ma drętwienie rąk podczas snu i nerwica? Okazuje się, że mrowienie kończyn może wynikać z dużego stresu i napięcia nerwowego, co skutkuje drżeniem lub drętwieniem dłoni. Jeśli w naszym organizmie dojdzie do pewnego rodzaju pobudzenia, to układ nerwowy przekazuje to do poszczególnych części ciała, a w tym przypadku do kończyn. 

Przepuklina krążka międzykręgowego — inaczej przepuklina dysku. Kiedy mamy do czynienia ze wzmożonym naciskiem kręgów, dochodzi wówczas do uwypuklenia pierścienia włóknistego. Przykrym rezultatem jest wtedy nacisk na nerwy odbiegające od rdzenia kręgowego i odczuwanie mrowienia kończyn.

RZS, reumatoidalne zapalenie stawów — objawem choroby są obrzęki i bóle zarówno górnych, jak i dolnych kończyn oraz pewnego rodzaju sztywnienie w okolicy stawów. Dolegliwość najczęściej możemy zaobserwować rano po wstaniu z łóżka. Jej skutkami są również bóle mięśni oraz w początkowym etapie drętwienie rąk. 

Choroba Pageta — chorobę powoduje infekcja lub nieprawidłowy gen, który nie pozwala na odpowiedni wzrost kości. Jeśli przypadłość rozwija się obok kręgosłupa, to możemy odczuwać bóle mięśni, drętwienie kończyn oraz bóle stawowe.

TIA, napad przemijającego niedokrwienia mózgu — najczęściej polega na krótkim pojawieniu się objawów zaburzenia mózgu na skutek chwilowego niedokrwienia tkanki nerwowej, która się w nim znajduje.

Choroba obwodowych naczyń krwionośnych — naczynia krwionośne znajdujące się w dolnych kończynach nie są wystarczająco szerokie i ograniczają swobodny przepływ krwi. Najczęstszą przyczyną zaburzenia jest miażdżyca. Gromadzące się w naczyniach krwionośnych tzw. blaszki tłuszczu znacznie zmniejszają przepływ krwi w kończynach, co powoduje ich drętwienie.

Systemowe zapalenie naczyń — pojawienie się w organizmie stanu zapalnego powoduje uszkodzenie ścian naczyń krwionośnych. Nieprawidłowość może być skutkiem zaburzeń zakrzepowo-zatorowych i prowadzić do braku czucia w kończynach lub ich drętwienia. 

Udar mózgu — jednym z objawów groźnego dla naszego zdrowia, a niekiedy i życia stanu jest jednoczesne drętwienie dolnej i górnej kończyny znajdującej się po jednej stronie ciała. W przypadku zaobserwowania takiej dolegliwości, której zazwyczaj towarzyszy ucisk lub ból głowy, a także zaburzenia w widzeniu, niezbędne jest natychmiastowe wezwanie pogotowia ratunkowego.

 

Co to jest parestezja?

Parestezja to inaczej mrowienie ciała, potocznie nazywane również przeczulicą. Dolegliwość objawia się poprzez odczuwanie drętwienia i mrowienia w nocy lub w środku dnia. Problem jest niekiedy na tyle silny, że powoduje spory dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu. Wędrujące mrowienie nie zawsze ma określony powód i może pojawić się nawet w najmniej spodziewanym momencie. 

Mrowienie najczęściej pojawia się w obrębie kończyn lub głowy i twarzy. Zazwyczaj nie łączy się z bólem, chociaż bywa nieprzyjemne. Jeśli przypadłość trwa dłuższy czas lub powraca, należy wówczas udać się do lekarza w celu zdiagnozowania problemu. Powodem przemieszczającego się mrowienia może być pojawienie się w organizmie wielu chorób, jak np.: Guzy kości, półpasiec twarzy, niedobory witamin, zespół niespokojnych nóg, czy też nerwica wegetatywna.

Mrowienie w okolicach twarzy i pleców

Najczęstszą przyczyną parestezji jest zaburzenie przewodzenia lub niepoprawne działanie nerwu twarzowego. Jeżeli zauważymy dodatkowe objawy, takie jak na przykład problemy z mówieniem, chwilowa utrata wzroku lub zaburzenia widzenia, silne bóle głowy, omdlenia i utrata świadomości, należy natychmiast wezwać lekarza lub pogotowie. Pojawiające się objawy mogą świadczyć o udarze mózgu.

Mrowienia twarzy pojawiają się również w innych przypadkach, najczęściej należą do nich:

Padaczka

Za wysoki poziom cukru we krwi przy zdiagnozowanej cukrzycy 

Migrena 

Półpasiec twarzy

Stwardnienie rozsiane — w początkowym stadium choroby mrowienie w okolicach twarzy jest najczęstszą dolegliwością

Zapalenie zatok

Lęki i stres — zaburzenia powodują wówczas dostarczanie zwiększonej ilości krwi w okolice twarzy

Niedobory składników odżywczych

Ból w okolicach pleców, zwłaszcza pomiędzy łopatkami oraz wtedy, kiedy pojawia się bardzo często lub jest ciągły, wymaga natychmiastowej reakcji z naszej strony. Przyczyny dolegliwości mogą być niekiedy groźne nawet dla całego organizmu. Drętwienie między łopatkami często oznacza nieprawidłową pracę nerwu i może świadczyć o zaburzeniach neuropatycznych. Kiedy dojdzie do takiej sytuacji, najczęściej mówimy o porażeniu danych partii mięśni, co powoduje nieprawidłowe odstawanie jednej z łopatek. Zaburzenie jest na tyle poważne, że wymaga przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego, którego celem jest odnerwienie. 

Jak wiadomo, ludzki kręgosłup odpowiada za pionizację naszego ciała i niekiedy mrowienie może bezpośrednio dotyczyć właśnie jego, dlatego ważna jest szybka reakcja cierpiącego. Ból kręgosłupa może świadczyć o jego przeciążeniu, co z kolei może być drogą prowadzącą do wielu poważnych chorób utrudniających nam codzienne funkcjonowanie. Dolegliwość polegająca na zaniku czucia, której towarzyszy mrowienie czy też drętwienie, często może  być pierwszą oznaką pojawiającego się w naszym organizmie zwyrodnienia. 

Przemieszczające się po ludzkim ciele mrowienie lub drętwienie nie zawsze jest jedynie wynikiem niepoprawnego odczuwania bodźców, ponieważ nie są one skutkami ubocznymi. Mrowienie może również pojawiać się bez żadnej przyczyny i wcześniejszego znaku ostrzegawczego dla naszego organizmu, czyli bez tzw. impulsu fizycznego. Warto obserwować ciało i organizm oraz w razie konieczności odpowiednio zareagować, aby uniknąć powstania chorób lub przyspieszyć ich leczenie, a tym samym ustrzec się groźnych dla naszego zdrowia wielu powikłań.   

Drętwienie rąk podczas snu w ciąży

Drętwienie kończyn u przyszłych mam najczęściej powodują zmiany hormonalne zatrzymujące w organizmie spore ilości wody. Mrowienie prawej ręki w ciąży może być przyczyną zespołu cieśni nadgarstka, ponieważ w torebce stawowej, gdzie znajdują się nerwy, dochodzi do powstania obrzęków. Powoduje to ucisk i doprowadza do drżenia dłoni. Dolegliwości najczęściej występują lub bardziej się nasilają pod koniec drugiego trymestru ciąży, kiedy mamy do czynienia z zatrzymaniem płynów. Jak leczyć drętwienie rąk w nocy u kobiety, która spodziewa się dziecka? Przypadłość nie wymaga specjalistycznego leczenia. Zazwyczaj ustępuje sama bezpośrednio lub kilka tygodni po porodzie. 

 

Drętwienie rąk podczas snu — leczenie

Częste lub nawracające mrowienie kończyn, czy też ich palców wymaga porady specjalisty, który zdiagnozuje problem i zaproponuje leczenie. Drętwienie rąk w nocy często jednak spowodowane jest złym ułożeniem ciała do snu i najczęściej ustępuje samoistnie. Po przebudzeniu wystarczy, jeśli pozaciskamy kilka razy pięści lub wykonamy ćwiczenie polegające na tzw. wkręcaniu żarówek, a ból minie i pozwoli nam na ponowne zaśnięcie. 

Leki na drętwienie palców u rąk może wypisać jedynie lekarz lub specjalista po przeprowadzeniu dokładniejszych badań. Niekiedy może zdarzyć się, że morfologia krwi wykaże nam za małą podaż magnezu lub witaminy z grupy B, wtedy konieczna będzie zmiana diety lub dostarczenie potrzebnych składników w postaci preparatów witaminowych. Farmakologia jest jednak dopiero kolejnym etapem przyczyniającym się do wyrównania potrzebnych substancji i najczęściej decyduje o niej specjalista. W przypadku pewnych zaburzeń lub chorób niezbędne będzie przeprowadzenie operacji chirurgicznej polegającej na przywróceniu poprawnej pracy uciśniętych nerwów.  

Niekiedy uszkodzenie przewodnictwa nerwowego spowodowane narażeniem na silne bodźce termiczne, takie jak odmrożenie lub poparzenie, również może powodować drętwienie palców u rąk. Zapobieganie przykrej dolegliwości polega przede wszystkim na unikaniu wystawiania dłoni na źródła powodujące problemy, które dodatkowo nasilają mrowienia. Pomocne będzie również noszenie odzieży wykonanej z przewiewnego materiału.  

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ