Jak zrobić koc bez użycia szydełek, tylko rąk?

Ostatnio aktualizowane: 09.09.24

 

Jeżeli lubisz robótki ręczne, powinna zainteresować Cię technika wyplatania koca bez użycia szydełek. Do wykonania pledu potrzebne są tylko ręce. Na początku może wydawać się to trochę trudne, jednak z czasem zobaczysz, że nie ma się o co martwić i koc można zrobić w bardzo prosty i szybki sposób. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, w jaki sposób wykonać pled tylko przy użyciu rąk, to ten artykuł jest dla Ciebie.

 

Czym jest metoda dziergania rękami?

Chociaż wielu może to szokować, to koc można wydziergać, nie tylko przy użyciu szydełka i drutów. Bardzo popularna jest także metoda dziergania rękami (bez użycia innych sprzętów). To bardzo łatwy sposób na wykonanie ciekawego pledu, który z pewnością wszystkim przypadnie do gustu.

Dzierganie rękami jest ciekawym sposobem nie tylko na wykonanie koca. Oprócz niego możesz wykonać także szalik lub komin, który ochroni Cię w chłodne dni, kiedy będziesz wychodzić na zewnątrz. Przy wykonywaniu okrycia na szyję warto nieśpiesznie przejść przez każdy z podanych kroków, aby mieć pewność, że wykonana część garderoby będzie pasować i ładnie wyglądać.

 

Wybierz odpowiedni materiał

Materiałem, który służy do wykonywania plecionek jest włóczka couture jazz. Jest ona wytwarzana specjalną metodą pompowania włókna, w efekcie czego po rozłożeniu i rozciągnięciu wygląda, jak siateczka. Couture jazz jest bardzo miły w dotyku, więc z pewnością dzierganie z niego pledów i szalików będzie dla Ciebie przyjemnością. Taka włóczka składa się w 81% z akrylu i w 19% z poliamidu. Couture jazz jest bardzo miękką przędzą, z której można wykonać piękne koce i narzuty. To zupełnie inne włókno, niż te znane dotychczas, na przykład przez nasze babcie i mamy. Warto pamiętać, że włóczka wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wykonany z niej pled należy prać ręcznie w zimnej wodzie, nie suszyć w suszarce bębnowej, nie wybielać (ponieważ mogą zostać uszkodzone włókna) i nie czyścić chemicznie, ponieważ silne środki mogą zniszczyć strukturę koca.

Zacznij od pętelki

Pierwszym, bardzo ważnym krokiem jest wykonanie pętelki. Należy wziąć końcówkę włóczki (wyznaczyć około 15 cm od początku i zgiąć), a następnie skrzyżować i przełożyć wolną końcówkę przez utworzone oczko. W Internecie istnieje wiele filmików związanych z wykonywaniem pledów tylko rękoma. Jeżeli będziesz mieć problem z rozpoczęciem wykonywania koca, warto do nich zajrzeć, powoli prześledzić i przystąpić do działania.

 

Zrób łańcuszek

Wykonanie pierwszego łańcuszka jest proste, jednak należy pamiętać o pewnych kwestiach. Aby go rozpocząć należy przewlec przez powstałe wcześniej oczko włóczkę, tworząc kolejną pętelkę. Podczas wykonywania pętelek musisz pamiętać, aby wytwarzane oczka były takiej samej wielkości. Jeżeli tego nie dopilnujesz, to kocyk będzie niesymetryczny.

 

Zacznij drugi rząd

Po wykonaniu określonej liczby oczek (około 25) należy przystąpić do zrobienia drugiego rzędu. Jednak jak to wykonać? Z pierwszego rzędu powinna zostać Ci włóczka (spora ilość) i jedno, spore oczko zrobione na zakończenie rzędu. Kolejne oczka (drugiego rzędu) powinny być wykonywane poprzez łączenie ich z tymi z poprzedniego rzędu. Tak zrobione pętelki staną się kolejnym szeregiem Twojego koca.

Co zrobić, gdy skończy się włóczka?

Dowiązywanie włóczki jest bardzo prostą czynnością. Wystarczy związać ze sobą dwa końce (tego kończącego się i nowego włókna), dokładnie zacisnąć i kontynuować wyplatanie koca. Chociaż na początku może wydawać się, że dowiązana włóczka nie będzie pasować, a koc nie będzie wyglądać ładnie, to po czasie okazuje się, że wcale tak nie jest, a dowiązanego włókna wcale nie widać (nie wyróżnia się). Jeżeli weźmiesz trochę za dużo włóczki i jej końce będą odstawać (po zawiązaniu), możesz je odciąć (ale nie przy samym wiązaniu, ponieważ możesz doprowadzić do zerwania nowo przywiązanego włókna.

 

Wykończenie

Podczas wykonywania wykończenia koca należy zachować dużą uwagę. Po złapaniu dwóch oczek (które znajdują się przy ciągnącej się włóczce) powinieneś przełożyć przez nie pasmo, wykonując kolejną pętelkę. Czynność należy powtarzać, aż do dotarcia do ostatniego oczka w kocu. Na końcu należy odciąć włóczkę i wykonać dwie pętelki, które zabezpieczą pled przed rozplataniem się.

 

 

Dodaj komentarz

2 KOMENTARZ

Karolina

January 10, 2021 at 6:28 pm

dzień doby ile jest potrzebnej takiej włóczki na koc o wymiarach 100x200cm.

Répondre
Współczesna Alkowa

February 7, 2021 at 11:18 am

Dzień dobry,

Na wykonanie koca o wymiarach 100×200 cm, przy zalożeniu, że jego szerokość to około19 oczek, potrzeba około 5-5,5kg wełny.

Pozdrawiamy,
Zespół WspółczesnaAlkowa.com

Répondre