Ranking 10 najlepszych materacy przeciwodleżynowych w 2024

Ostatnio aktualizowane: 24.04.24

 

Materac przeciwodleżynowy – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Aston Protector II to jeden z najchętniej kupowanych materacy przeciwodleżynowych, które są niezbędne dla osób obłożnie chorych, leżących przez cały czas w łóżku. Model ten zebrał wiele pochlebnych komentarzy, dlatego uplasował się na szczycie przygotowanego przez nas zestawienia. Ma on bardzo duże obciążenie maksymalne, a zamocowanie go na łóżku jest proste. Do materaca dołączona jest pompa, która naprzemiennie napełnia wewnętrzne komory powietrzem. Kupujący polecają też model Thuasne pneumatyczny materac, który jest bardzo wytrzymały. Nadaje się on nie tylko dla dorosłych, ale również dzieci i nastolatków. To materac, który wystarczy zabezpieczyć zwykłym prześcieradłem. Razem z nim w komplecie otrzymujemy cicho działający i łatwy w obsłudze kompresor.

10 najlepszych materacy przeciwodleżynowych. Opinie w 2024 roku

 

Zastanawiasz się, jak zwiększyć komfort osoby obłożnie chorej, która nie ma możliwości samodzielnego poruszania się i wstawania z łóżka? W takim razie powinien zainteresować Cię ranking materacy przeciwodleżynowych. Skutecznie zapobiegają one powstawaniu odleżyn lub pogłębianiu się ran, a dodatkowo poprawiają krążenie krwi i eliminują ucisk kończyn. Sprawdź, jakie modele są najczęściej polecane przez konsumentów.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Materac nadaje się dla osób obłożnie chorych, które są w średnim, a nawet ciężkim stanie. Jego maksymalne obciążenie to 140 kg, więc sprawdzi się też w przypadku pacjenta z nadwagą.

Wady

Pompa odpowiadająca za pompowanie komór nie należy do cicho działających urządzeń. Niektórzy pacjenci przyznają, że początkowo sprzęt utrudniał im szybkie zaśnięcie.

Podsumowanie

Model łatwo mocuje się na łóżku, gdyż ma służące w tym celu wyłogi na powierzchni. Jego materiałem wykonania jest solidne PVC. Materac jest zbudowany z 17 komór, w razie potrzeby można z nich spuścić powietrze za pomocą zaworu. Cykl pracy pompy to 10-12 minut.

Drugi wybór

Zalety

Model jest odpowiedni zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, zalecane obciążenie to 30 - 120 kg. Dołączono do niego kompresor, który nie generuje dużego hałasu i nie przeszkadza choremu np. w czasie snu. Można łatwo zamontować go przy łóżku.

Wady

Niektórym konsumentom przeszkadza mało elegancki design kompresora. Uważają oni, że przez to sprzęt ma negatywny wpływ na wystrój sypialni chorego.

Podsumowanie

Materac można położyć nie tylko na łóżku, ale i wersalce, a potem przykryć zwykłym prześcieradłem. Jest on solidny i wygodny. Cykl pracy kompresora to 10 minut, a wartość ciśnienia napełnienia komór można samodzielnie regulować. To model mający bąbelkową konstrukcję.

Rozważ też

Zalety

Materac jest praktyczny, ponieważ pasuje nie tylko na zwykłe łóżko, ale i takie pielęgnacyjne lub rehabilitacyjne. Ma on duże maksymalne obciążenie (130 kg), poza tym dołączono do niego pokrowiec. Materiałem jego wykonania jest nieprzemakalna tkanina.

Wady

Znajdująca się w komplecie pompa ma wbudowany alarm niskiego ciśnienia. Jest on stosunkowo głośny, dlatego chory prawdopodobnie przestraszy się w momencie jego uruchomienia.

Podsumowanie

To model rurowy, który jest używany w domach, a także placówkach opiekuńczych i medycznych. Poleca się go pacjentom z odleżynami I oraz II stopnia. Materac skutecznie zapobiega odczuwaniu dyskomfortu i ucisku na konkretne części ciała. Kompresor, który go pompuje, można zamocować na łóżku.

 

Materac przeciwodleżynowy rurowy

 

1. Aston Materac Przeciwodleżynowy Rurowy Protector II

 

Aston Protector II to rurowy materac przeciwodleżynowy o wymiarach: 190 cm x 85 cm. Jest on przeznaczony dla osób leżących, które są w średnim lub ciężkim stanie. To model o wysokości 11 cm, który waży ok. 4,7 kg. Jego maksymalne obciążenie to 140 kg, a więc nadaje się również dla pacjentów borykających się z nadwagą.

Razem z materacem otrzymujemy pompkę, która odpowiada za naprzemienne napełnianie 17 komór powietrzem. W ten sposób osoba leżąca nie czuje długotrwałego ucisku na daną część ciała, co zapobiega pogłębianiu się odleżyn. Cykl pracy urządzenia to 10 – 12 minut. Model wyposażono dodatkowo w zawór umożliwiający szybkie spuszczenie powietrza.

Po przeanalizowaniu recenzji kupujących można dojść do wniosku, że jest to solidny materac przeciwodleżynowy, dostępny także na dofinansowanie NFZ. Zamocowanie go na łóżku nie stanowi problemu, co wynika z zastosowania specjalnych wyłogów. Poza tym przedstawiony model jest wykonany z PVC, co zapewnia mu trwałość.

 

 

 

 

Materac przeciwodleżynowy na wersalkę

 

2. Thuasne Pneumatyczny Materac Zmiennociśnieniowy z Kompresorem

 

Thuasne pneumatyczny materac jest dobrym wyborem zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Zalecane minimalne obciążenie to 30 kg (dla skutecznego działania), a maksymalne 120 kg. Model sprawdza się jako nakładka na zwykły materac, należy przykryć go prześcieradłem. Jego wymiary to: 280 cm x 90 cm x 6,5 cm.

To dobry materac przeciwodleżynowy, gdyż zapobiega długotrwałemu uciskowi tkanek i ich niedotlenieniu. Za zmianę pozycji osoby leżącej odpowiada dołączony do zestawu kompresor, którego cykl pracy wynosi 10 minut. Sprzęt można przymocować do łóżka za pomocą specjalnych haczyków i mieć do niego łatwy dostęp (aby stale kontrolować sposób jego działania).

Jak twierdzą konsumenci, model marki Thuasne to odpowiedni materac przeciwodleżynowy na wersalkę, jak również na zwykłe łóżko. Jest on bardzo wytrzymały, a kompresor nie generuje dużego hałasu, dlatego nie zakłóca spokoju chorego.

 

 

 

 

Materac przeciwodleżynowy zmiennociśnieniowy

 

3. Vermeiren ASX Basic Aktywny Materac Zmiennociśnieniowy 

 

W rankingu znalazł się zmiennociśnieniowy materac przeciwodleżynowy Vermeiren ASX Basic, który znajduje zastosowanie w domach, a także placówkach medycznych i opiekuńczych. Można umieścić go zarówno na zwykłym łóżku, jak i rehabilitacyjnym czy pielęgnacyjnym. To model przeznaczony dla osób z odleżynami I i II stopnia.

Wymiary materaca to: 200 cm x 80 cm x 14 cm. Waży on 4 kg, a jego maksymalne obciążenie wynosi 130 kg. Wewnątrz modelu znajduje się 18 poprzecznie rozmieszczonych komór, które naprzemiennie napełniają się powietrzem, za co odpowiada niewielka i cicho działająca pompa.

Na temat produktu opublikowano już wiele pozytywnych recenzji. Wynika z nich, że to bardzo dobry materac przeciwodleżynowy z kompresorem. Zabezpieczono go pokrowcem, który pozwala skórze oddychać i nie podrażnia jej.

 

 

 

 

Materac przeciwodleżynowy piankowy

 

4. Reha Fund Materac piankowy p/odl. Bioflote 200/nieprzemakalny

 

Prezentujemy piankowy materac przeciwodleżynowy Reha Fund Bioflote 200/nieprzemakalny. Zapobiega on powstawaniu odleżyn przede wszystkim w okolicach głowy, kręgosłupa, a także pięt. Model ma wymiary: 200 cm x 90 cm x 10 cm. Jest on zalecany w profilaktyce, jak również leczeniu odleżyn I oraz II stopnia (co potwierdził test materacy przeciwodleżynowych).

Do zestawu dołączono pokrowiec uszyty z miękkiego, nieprzemakalnego materiału. Z pewnością ułatwi on sprawowanie opieki nad obłożnie chorym pacjentem, który jest unieruchomiony w łóżku. Materac stabilizuje pozycję ciała, a do tego zapobiega nadmiernemu poceniu się skóry.

Przedstawiony model jest bardzo popularny, co pokazały poddane analizie opinie o materacach przeciwodleżynowych. Wśród wymienianych przez kupujących zalet najczęściej pojawia się: Wytrzymałość, odpowiednie wymiary oraz skuteczne zapobieganie powstawaniu uszkodzeń skóry i tkanek. To materac przeciwodleżynowy bez pompy, co oznacza, że nie ma potrzeby obsługiwania dodatkowego urządzenia.

 

 

 

 

Materac przeciwodleżynowy bąbelkowy

 

5. Materac Bąbelkowy Pneumatyczny na Odleżyny 135kg ARmedical AR-920

 

Model ARmedical AR-920 jest zbudowany z dwóch niezależnych od siebie sekcji komór, które naprzemiennie są napełniane powietrzem przez pompę. Jego wymiary to: 200 cm x 90 cm x 7 cm. Maksymalne obciążenie materaca wynosi 135 kg, a cykl pracy kompresora to ok. 6 minut.

Leżący w łóżku pacjent nie powinien narzekać na duży hałas, ponieważ znajdująca się w komplecie pompa pracuje stosunkowo cicho. Ponieważ jest to bąbelkowy materac przeciwodleżynowy, poleca się go w szczególności osobom, u których nie pojawił się jeszcze problem z odleżynami.

Czym wyróżnia się model producenta ARmedical? Zdaniem kupujących jest on solidny, ma duże obciążenie maksymalne, ponadto łatwo mocuje się go na łóżku za pomocą specjalnych haczyków. Należy też wspomnieć o tym, że na prezentowany materac przeciwodleżynowy przysługuje refundacja.

 

 

 

 

Materac przeciwodleżynowy Vitea Care

 

6. Vitea Care Materac Przeciwodleżynowy Vitacare Bąbelkowy z Pompą

 

Bąbelkowy materac Vitea Care Vitacare został wykonany z PVC i wykazuje podwyższoną odporność na ścieranie oraz inne uszkodzenia mechaniczne. Ma on wymiary: 200 cm x 90 cm x 7 cm. Maksymalne obciążenie modelu to 110 kg. Zamocowanie go na łóżku nie jest kłopotliwe, gdyż na jego powierzchni znajdują się ułatwiające to wyłogi.

Materac przeciwodleżynowy Vitea Care ma w zestawie pompę odpowiadającą za napełnianie naprzemiennym ciśnieniem wewnętrznych komór. W ten sposób stale zmieniają się punkty podparcia ciała chorego. Urządzenie nie jest hałaśliwe, a jego cykl pracy to 10 minut.

Co na temat modelu sądzą konsumenci? Większość z nich twierdzi, że to dobry i tani materac przeciwodleżynowy, który znacząco poprawia komfort osoby leżącej przez cały czas w łóżku. Jest on solidny i przede wszystkim skuteczny. To dodatkowa pomoc w zapobieganiu powstawaniu odleżyn.

 

 

 

 

7. Antar Xiamen Materac przeciwodleżynowy pneumatyczny

 

Wiele osób ceni sobie model Antar Xiamen Pneumatyczny. Ten dobry i tani materac przeciwodleżynowy przeznaczony jest do użytku przez osoby, które mają problemy z poruszaniem się. Jest odpowiedni dla osób po operacjach, a także sparaliżowanych. Można go montować na kanapach lub stelażach łóżek.

Produkt został dobrze wykonany. Zrobiono go w oparciu o strukturę bąbelkową. Ma to na celu pomoc w leczeniu odleżyn. Materac podłączony jest do pompy, która w różnych cyklach pracy napełnia naprzemiennie komory powietrzem. W ten sposób ciało pacjenta podtrzymywane jest w różnych punktach. Co więcej, wysokość ciała jest cały czas taka sama. Model wyprodukowano z wysokiej jakości tworzywa PCV.

Zastosowana pompa charakteryzuje się cichą pracą. Do kompletu dołączony jest zestaw naprawczy, na wypadek gdyby materac się przetarł. Wymiary tego modelu wynoszą 200 cm x 90 cm x 7 cm. Użytkownicy doceniają go za skuteczną ochronę przed powstawaniem odleżyn.

Antar Xiamen 35 to bardzo dobry materac przeciwodleżynowy do 150 zł. Wymiary produktu to: 200 cm x 90 cm x 7 cm. Maksymalna waga użytkownika wynosi 130 kg.

 

Zalety

Materiał wykonania: Materac został zrobiony z wysokiej jakości PCV. Materiał ten jest wytrzymały i przyjemny dla skóry. W rezultacie osoba chora jest nie tylko skutecznie zabezpieczona przed odleżynami, ale także różnego rodzaju podrażnieniami.

Dodatkowe akcesoria: W opakowaniu poza Antar Xiamen 35 znajdziemy także zestaw naprawczy. W związku z tym, nawet jeśli dojdzie do uszkodzenia produktu, będziemy mogli samodzielnie uporać się z problemem bez konieczności wydawania dodatkowych pieniędzy.

Długość pompowania: Materac można napompować w 6 minut. Konsumenci uważają, że czas oczekiwania nie jest zbyt długi.

Skuteczność: Osoby, które miały okazję przetestować produkt zapewniają, że dobrze spełnia on swoje zadanie. Gwarantuje odpowiedni przepływ powietrza, jak również zmniejsza ucisk poszczególnych partii ciała.

 

Wady

Widoczność zabrudzeń: Model jest dostępny w kremowym kolorze. Pojawiające się na materiale zabrudzenia są więc bardzo widoczne.

 

 

 

 

8. ARmedical Materac pneumatyczny przeciwodleżynowy „Rurowy” AR-910

 

ARmedical AR-910 to produkt, który sprawdzi się u wielu osób obłożnie chorych. Przeznaczony jest on do ochrony przed odleżynami. Ponadto mogą z niego korzystać osoby, u których już one występują. Szczególnie dobrze sprawdzi się dla pacjentów w śpiączce.

Produkt wykonany został z wysokiej jakości nylonu. Zrobiony jest z połączonych ze sobą 20 komór, które ułożone są poziomo. Aby uchronić przed odleżynami, pompa napełnia powietrzem naprzemiennie poszczególne rury. Nie wpływa to negatywnie na komfort pacjenta. Jeden cykl trwa 10 minut.

Model charakteryzuje się stosunkowo cichą pracą. Do zestawu dołączona jest pompa. Wymiary tego produktu wynoszą 180 cm x 80 cm x 10 cm. Maksymalne obciążenie sprzętu wynosi 140 kg. Jego moc wynosi 5 W. Opinie o materacach przeciwodleżynowych ARmedical są bardzo pozytywne. Konsumenci doceniają ten model za wygodę użytkowania.

Materac przeciwodleżynowy ARmedical AR-910 ma wymiary: 180 cm x 80 cm x 10 cm, a jego maksymalne obciążenie jest równe 140 kg. Model ma ciemnoniebieski kolor.

 

Zalety

Mocowanie: Produkt można z łatwością przymocować do zwykłego materaca znajdującego się na łóżku chorego. ARmedical AR-910 nie przesuwa się w trakcie użytkowania, więc nie ma konieczności ciągłego poprawiania posłania.

Skuteczność: Model został tak zrobiony, aby poszczególne części ciała osoby korzystającej z materaca nie stykały się z jego powierzchnią przez dłużej niż kilka minut. Ogranicza to ryzyko powstania odleżyn i przyczynia się do przyspieszenia gojenia już powstałych podrażnień.

Regulacja ciśnienia: Na uwagę zasługuje płynna regulacja ciśnienia, która pozwala dostosować materac do wagi użytkownika, a tym samym zapewnić mu maksymalny komfort.

 

Wady

Pompa: Pojedyncze opinie wskazują, że pompa generuje stosunkowo duży hałas w trakcie pracy, co obniża nieco komfort użytkowania sprzętu.

 

 

 

 

9. Timago Materac rurowy przeciwodleżynowy GM7800/C

 

Timango GM7800/C to materac przeznaczony zarówno do użytku domowego, jak i szpitalnego. Dzięki niemu, mimo niezmiennej pozycji, na ciele nie powstają odleżyny.

Sprzęt wykonany jest z wysokiej jakości tworzywa PCV. Komory w kształcie rur ułożono poprzecznie. Materac jest zmiennociśnieniowy. Jest wyposażony w pompę, która przez cały czas wdmuchuje powietrze do poszczególnych komór. To sprawia, że powierzchnia produktu naciska na ciało w różnych miejscach. Ma to na celu polepszenie przepływu krwi pacjenta, a także sprawniejszą cyrkulację tlenu i składników odżywczych. Jeden cykl przepływu powietrza trwa 12 minut.

Maksymalne obciążenie tego produktu wynosi 130 kg. Do zestawu dołączony jest pokrowiec, który ułatwia przechowywanie pompy i materaca. Wymiary tego modelu są równe 189 cm x 84 cm x 11 cm. Użytkownicy doceniają go za dużą wytrzymałość i wysoką jakość wykonania.

Maksymalne obciążenie materaca przeciwodleżynowego Timango GM7800/C wynosi 130 kg. Produkt zrobiono z PCV. Model ma granatowy kolor.

 

Zalety

Pokrowiec: Kupując prezentowany materac możemy być pewni, że jego przechowywanie nie będzie trudne. W opakowaniu znajduje się dobrej jakości pokrowiec, który skutecznie zabezpiecza model przed zabrudzeniem.

Wytrzymałość: Materiał, z jakiego zrobiono produkt to dobrej jakości PCV. Jest to wyjątkowo trwałe tworzywo, dzięki czemu nie musimy obawiać się, że model szybko ulegnie zniszczeniu i przez to konieczna okaże się jego wymiana.

Refundacja: Model jest refundowany przez NFZ, co oznacza, że mając odpowiedni dokument można kupić materac za nieco niższą kwotę.

 

Wady

Stabilność: Produkt ma stosunkowo słabe mocowania do łóżka, więc może przesuwać się po jego powierzchni.

Użytkowanie: Z początku użytkowanie Timango GM7800/C, a dokładniej podłączanie pompy może okazać się trudne.

 

 

 

 

10. Mdh Bubble Materac elektryczny

 

Materac Mdh Bubble Master jest ceniony, jako produkt medyczny. Wykorzystywany jest w szpitalach, a także w domach prywatnych. Produkt skutecznie chroni przed powstawaniem odleżyn.

Model wykonany jest z wysokiej jakości materiałów. Do produkcji wykorzystano tworzywo PCV. Ponadto materac zrobiono z połączonych ze sobą komór bąbelkowych. Poszczególne przestrzenie są na przemian wypełniane powietrzem. Dzięki temu miejsca narażone na powstawanie odleżyn nie są uciskane. Takie rozwiązanie pozytywnie wpływa na cyrkulację krwi w organizmie. Jeden cykl pracy trwa 12 minut.

Produkt przeznaczony jest do układania na elastycznym podkładzie łóżka lub normalnym materacu. Do zestawu dołączona jest pompa, która działa przez cały czas. Maksymalne obciążenie modelu wynosi 140 kg. Do kompletu dołączony jest zestaw naprawczy w postaci kleju i łatek. Wymiary tego sprzętu są równe 195 cm x 90 cm x 6,5 cm. Użytkownicy doceniają go za ciche działanie.

MDH Bubble Master to materac przeciwodleżynowy o wymiarach: 195 cm x 90 cm x 6,5 cm. Nośność materaca wynosi 140 kg. Model ma kremowy kolor.

 

Zalety

Pompa elektryczna: Nowoczesna pompa elektryczna gwarantuje cichą pracę urządzenia. W związku z tym nie ma obaw, że przebywający w łóżku pacjent nie będzie miał zapewnionego spokoju w trakcie odpoczynku.

Mocowania: Na MDH Bubble Master znajdują się specjalne mocowania pozwalające na umieszczenie produktu na zwykłym materacu łóżkowym. Są one solidnie wykonane, dzięki czemu pozwalają utrzymać model w niezmiennej pozycji.

 

Wady

Pielęgnacja: Materac ma jasnokremowy kolor. Utrzymanie go w nienagannej czystości jest więc nieco trudniejsze niż w przypadku materacy w ciemnych kolorach.

Zestaw naprawczy: Pewna grupa konsumentów uważa, że zestaw naprawczy, który otrzymujemy wraz z zakupem modelu nie jest solidnie wykonany.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki materac przeciwodleżynowy kupić?

 

Mimo że zapoznałeś się z rankingiem, nadal nie do końca wiesz, czym wyróżnia się najlepszy materac przeciwodleżynowy? Nie martw się, wszystkie potrzebne informacje na ten temat znajdziesz w kolejnej części artykułu. To poradnik zakupowy, za sprawą którego wybierzesz właściwy model.

Rodzaje

Są dwa podstawowe rodzaje materacy przeciwodleżynowych: Pneumatyczne oraz piankowe. Te pierwsze są obecnie najczęściej używane, ponieważ skutecznie zapobiegają powstawaniu odleżyn i poprawiają komfort osoby leżącej w łóżku. Wśród modeli pneumatycznych mamy do wyboru materace bąbelkowe oraz rurowe. Pierwsze wymienione stosowane są zarówno w profilaktyce odleżyn, jak i przy ich leczeniu (jeśli nie są to zaawansowane rany), także w domach pomocy i szpitalach. Modele bąbelkowe podzielone są na dwie główne komory, które są naprzemiennie pompowane. Dzięki temu określone części ciała pacjenta są uciskane jedynie przez kilka minut. Do prawidłowego działania materaca bąbelkowego potrzebna jest pompa. To małe urządzenie, które zazwyczaj można przymocować do łóżka, aby zyskać do niego łatwy dostęp i w razie potrzeby szybko wyregulować ciśnienie. Jednak trzeba zwrócić uwagę na to, czy nie generuje ono za dużego hałasu, gdyż to może zakłócać spokój chorego. Modele bąbelkowe mają kilka istotnych zalet: Są one łatwe w obsłudze, odporne na przemakanie, tanie, a ponadto mogą być używane nawet na łóżkach rehabilitacyjnych. Niemniej jednak często nie są one tak wytrzymałe, jak zmiennociśnieniowe materace rurowe. One również są wyposażone w pompę, ale mają nieco inną budowę, na którą składa się 18 poziomych, podzielonych na dwie sekcje komór. Modele rurowe są nieco grubsze, odporniejsze na uszkodzenia i sprawdzają się w leczeniu bardziej zaawansowanych odleżyn, jednak trzeba za nie zapłacić znacznie więcej (choć możliwe jest też skorzystanie z refundacji).

Materace piankowe nie są tak popularne, gdyż w porównaniu do tych pneumatycznych, nie dają możliwości regulowania twardości. Ich podstawowym zadaniem jest odpowiednie rozkładanie nacisku ciała na większą powierzchnię w taki sposób, aby jego poszczególne partie nie były mocno uciskane przez długi czas. Przeważnie modele wykonane z pianki są nacięte, aby zapewniały dobre dopasowanie do sylwetki. Jedną z ich największych wad jest podatność na przemakanie, ale mają też swoje zalety: Wykazują odporność na uszkodzenia i nie wymagają dostępu do prądu. Piankowe materace są wybierane głównie dla osób, które nie są sparaliżowane i można się z nimi swobodnie komunikować (są w stanie określić, czy i w jakim miejscu odczuwają ucisk). Aby spełniały one swoją funkcję, ich grubość nie powinna wynosić mniej niż 10 cm.

 

Wymiary

Nie tylko konstrukcja decyduje o tym, jaki jest najlepszy materac przeciwodleżynowy. Bardzo istotną rolę odgrywają też jego wymiary, gdyż musi być dopasowany do wzrostu chorej osoby. Należy też sprawdzić rozmiar łóżka, w ten sposób z pewnością uda nam się uniknąć zakupu nieodpowiedniego modelu.

W przypadku materacy przeciwodleżynowych ważna jest zarówno ich długość oraz szerokość, jak i wysokość. Dla modeli bąbelkowych przeważnie jest to 7 – 12 cm, a rurowych nawet 14 – 20 cm.

 

Maksymalne obciążenie

Przed zakupem materaca przeciwodleżynowego warto sprawdzić, ile dokładnie waży osoba, dla której chcemy go kupić. Inaczej istnieje ryzyko, że wybierzemy niewłaściwy model, z niskim obciążeniem maksymalnym. Ponieważ takie informacje są podawane przez wszystkich producentów, nie powinniśmy mieć dużego problemu z podjęciem decyzji, jaki materac przeciwodleżynowy wybrać. Zazwyczaj maksymalne obciążenie to 80 – 120 kg, choć czasami jest to nawet 130 – 140 kg.

Materiał wykonania

Przeważnie materiałem wykonania materacy przeciwodleżynowych jest PVC. Takie modele są mniej podatne m.in. na przetarcia. Czasami w komplecie znajduje się dodatkowy pokrowiec, uszyty z tkaniny nieprzemakalnej lub bawełnianej. Bardzo ważne jest to, aby materac nie podrażniał skóry i nie wywoływał dyskomfortu. Nie może on ograniczać cyrkulacji powietrza, gdyż wtedy chory z pewnością nie będzie czuł się w pełni komfortowo w swoim łóżku.

 

Materace przeciwodleżynowe w dobrych cenach

Za najtańsze materace przeciwodleżynowe uznaje się te piankowe, które kosztują przeważnie mniej niż 150 zł. Modele bąbelkowe są nieco droższe, na ich zakup trzeba wydać średnio 100 – 500 zł. Za materace rurowe, przydatne w szczególności w opiece nad osobami z zaawansowanymi odleżynami, zapłacimy ponad 1000 zł. Nie są one tanie, ale warto pamiętać, że wielu osobom przysługuje refundacja NFZ, co pozwala nieco obniżyć koszt ich zakupu.

 

 

FAQ

 

P1: Jaki materac przeciwodleżynowy – rurowy czy bąbelkowy?

Przeciwodleżynowy materac rurowy bardzo dobrze sprawdzi się w przypadku osób o większej masie ciała, ważących ponad 90 kg. Jego średnia grubość to ok. 14 – 20 cm, ponadto w porównaniu do modelu bąbelkowego ma większe obciążenie maksymalne, nawet 130 kg. Materace rurowe znajdują zastosowanie zarówno w przypadku chorych należących do grupy niskiego zagrożenia odleżynami, jak i bardzo wysokiego. Modele bąbelkowe mają mniejsze obciążenie maksymalne (ok. 90 kg), a ich średnia grubość to 7 – 12 cm. To odpowiedni wybór przede wszystkim dla osób, które nie mają jeszcze problemów z odleżynami lub są one niewielkie. W połączeniu z częstymi zmianami pozycji ciała, masażami i smarowaniem skóry materac bąbelkowy powinien zapewnić takim pacjentom odpowiedni komfort i zapobiec nieprzyjemnym dolegliwościom.

 

P2: Co położyć na materac przeciwodleżynowy?

Materac przeciwodleżynowy należy ułożyć na łóżku rehabilitacyjnym, to zapewni obłożnie chorej osobie odpowiedni komfort. Aby zapobiec jego szybkiemu zniszczeniu, zaleca się, żeby pod nim był podłożony materac z pianki. Za sprawą takiego prostego rozwiązania zwiększymy trwałość modelu przeciwodleżynowego, w efekcie czego leżąca w łóżku osoba będzie miała zapewnioną ochronę przed dyskomfortem i nieprzyjemnymi dolegliwościami przez dłuższy czas. Takie zalecenie dotyczy w szczególności materaca bąbelkowego, podzielonego na komory powietrzne. Aby zapewnić osobie leżącej odpowiedni komfort, na wierzch wystarczy położyć miękkie prześcieradło.

P3: Materac przeciwodleżynowy i refundacja NFZ – co ile lat?

Dla wielu osób zakup materaca przeciwodleżynowego wiąże się ze stosunkowo dużym wydatkiem. Osoba, która doznała urazu rdzenia kręgowego (zmaga się z tetraplegią lub paraplegią) może skorzystać z refundacji NFZ. Takie dofinansowanie przysługuje raz na trzy lata. Dzięki niemu chory pokrywa jedynie 30% kosztów zakupu materaca przeciwodleżynowego, co jest dużym ułatwieniem. Limit środków z refundacji NFZ to 400 zł, ale pacjenci mają możliwość uzyskania dofinansowania również z innych źródeł, przykładowo Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

 

P4: Jak działa materac przeciwodleżynowy?

Materace przeciwodleżynowe, jak sama nazwa wskazuje, zapobiegają powstawaniu odleżyn powstających na skutek braku możliwości poruszania się i zmiany pozycji w łóżku. Mają one specjalną konstrukcję i zapewniają obłożnie chorym pacjentom ruch, który stymuluje pracę tkanek. Są one stale pobudzane i dociera do nich powietrze, w efekcie czego skóra nie jest uciskana w jednym miejscu przez bardzo długi czas. Materace przeciwodleżynowe pobudzają prawidłowe krążenie krwi, eliminują sztywnienie i ucisk kończyn, a dodatkowo mają pozytywny wpływ na utrzymanie optymalnego poziomu wilgotności skóry oraz temperatury ciała. Ponieważ pozwalają one na zmianę ułożenia ciała chorych, nie muszą tego robić ich opiekunowie (co często jest bardzo ciężką pracą).

 

P5: Materac przeciwodleżynowy – kto może wypisać?

Aby kupić materac przeciw odleżynom, nie musimy mieć zlecenia od lekarza. Niemniej jednak uzyskanie go to konieczność, jeżeli chcemy skorzystać z refundacji Narodowego Funduszu Zdrowia. W takiej sytuacji należy udać się do geriatry. Wypisane przez niego zlecenie jest ważne bezterminowo, choć nie dotyczy to zleceń na zaopatrzenia comiesięczne. W odpowiednim oddziale NFZ pacjent otrzymuje potwierdzenie i może kupić materac przeciwodleżynowy, wydając na niego znacznie mniejszą kwotę. Ważne jest to, aby był to sklep mający podpisaną umowę z NFZ (może to być także sklep internetowy), adres nie ma znaczenia, gdyż w tym przypadku nie obowiązuje rejonizacja.

 

 

Dodaj komentarz

2 KOMENTARZ

Monika

March 19, 2022 at 8:07 pm

Pierwsze zdjęcie z materacem również skopiowane z mojej strony

Répondre
Współczesna Alkowa

April 4, 2022 at 5:07 pm

Dzień dobry,

Bardzo przepraszamy, zdjęcie zostało zdjęte ze strony. Jednocześnie zapraszamy do współpracy, która przyniosłaby korzyści obu stronom.

Pozdrawiamy,
Zespół WspolczesnaAlkowa.com

Répondre