Materac przeciwodleżynowy – przewodnik zakupowy, ranking i test
Aston Protector II to jeden z najchętniej kupowanych materacy przeciwodleżynowych, które są niezbędne dla osób obłożnie chorych, leżących przez cały czas w łóżku. Model ten zebrał wiele pochlebnych komentarzy, dlatego uplasował się na szczycie przygotowanego przez nas zestawienia. Ma on bardzo duże obciążenie maksymalne, a zamocowanie go na łóżku jest proste. Do materaca dołączona jest pompa, która naprzemiennie napełnia wewnętrzne komory powietrzem. Kupujący polecają też model Thuasne pneumatyczny materac, który jest bardzo wytrzymały. Nadaje się on nie tylko dla dorosłych, ale również dzieci i nastolatków. To materac, który wystarczy zabezpieczyć zwykłym prześcieradłem. Razem z nim w komplecie otrzymujemy cicho działający i łatwy w obsłudze kompresor.
Tabela porównawcza
Najlepszy produkt
Materac nadaje się dla osób obłożnie chorych, które są w średnim, a nawet ciężkim stanie. Jego maksymalne obciążenie to 140 kg, więc sprawdzi się też w przypadku pacjenta z nadwagą.
Pompa odpowiadająca za pompowanie komór nie należy do cicho działających urządzeń. Niektórzy pacjenci przyznają, że początkowo sprzęt utrudniał im szybkie zaśnięcie.
Model łatwo mocuje się na łóżku, gdyż ma służące w tym celu wyłogi na powierzchni. Jego materiałem wykonania jest solidne PVC. Materac jest zbudowany z 17 komór, w razie potrzeby można z nich spuścić powietrze za pomocą zaworu. Cykl pracy pompy to 10-12 minut.
Drugi wybór
Model jest odpowiedni zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, zalecane obciążenie to 30 - 120 kg. Dołączono do niego kompresor, który nie generuje dużego hałasu i nie przeszkadza choremu np. w czasie snu. Można łatwo zamontować go przy łóżku.
Niektórym konsumentom przeszkadza mało elegancki design kompresora. Uważają oni, że przez to sprzęt ma negatywny wpływ na wystrój sypialni chorego.
Materac można położyć nie tylko na łóżku, ale i wersalce, a potem przykryć zwykłym prześcieradłem. Jest on solidny i wygodny. Cykl pracy kompresora to 10 minut, a wartość ciśnienia napełnienia komór można samodzielnie regulować. To model mający bąbelkową konstrukcję.
Rozważ też
Materac jest praktyczny, ponieważ pasuje nie tylko na zwykłe łóżko, ale i takie pielęgnacyjne lub rehabilitacyjne. Ma on duże maksymalne obciążenie (130 kg), poza tym dołączono do niego pokrowiec. Materiałem jego wykonania jest nieprzemakalna tkanina.
Znajdująca się w komplecie pompa ma wbudowany alarm niskiego ciśnienia. Jest on stosunkowo głośny, dlatego chory prawdopodobnie przestraszy się w momencie jego uruchomienia.
To model rurowy, który jest używany w domach, a także placówkach opiekuńczych i medycznych. Poleca się go pacjentom z odleżynami I oraz II stopnia. Materac skutecznie zapobiega odczuwaniu dyskomfortu i ucisku na konkretne części ciała. Kompresor, który go pompuje, można zamocować na łóżku.
6 najlepszych materacy przeciwodleżynowych. Opinie w 2021 roku
Zastanawiasz się, jak zwiększyć komfort osoby obłożnie chorej, która nie ma możliwości samodzielnego poruszania się i wstawania z łóżka? W takim razie powinien zainteresować Cię ranking materacy przeciwodleżynowych. Skutecznie zapobiegają one powstawaniu odleżyn lub pogłębianiu się ran, a dodatkowo poprawiają krążenie krwi i eliminują ucisk kończyn. Sprawdź, jakie modele są najczęściej polecane przez konsumentów.
Materac przeciwodleżynowy rurowy
1. Aston Materac Przeciwodleżynowy Rurowy Protector II
Aston Protector II to rurowy materac przeciwodleżynowy o wymiarach: 190 cm x 85 cm. Jest on przeznaczony dla osób leżących, które są w średnim lub ciężkim stanie. To model o wysokości 11 cm, który waży ok. 4,7 kg. Jego maksymalne obciążenie to 140 kg, a więc nadaje się również dla pacjentów borykających się z nadwagą.
Razem z materacem otrzymujemy pompkę, która odpowiada za naprzemienne napełnianie 17 komór powietrzem. W ten sposób osoba leżąca nie czuje długotrwałego ucisku na daną część ciała, co zapobiega pogłębianiu się odleżyn. Cykl pracy urządzenia to 10 – 12 minut. Model wyposażono dodatkowo w zawór umożliwiający szybkie spuszczenie powietrza.
Po przeanalizowaniu recenzji kupujących można dojść do wniosku, że jest to solidny materac przeciwodleżynowy, dostępny także na dofinansowanie NFZ. Zamocowanie go na łóżku nie stanowi problemu, co wynika z zastosowania specjalnych wyłogów. Poza tym przedstawiony model jest wykonany z PVC, co zapewnia mu trwałość.
Materac przeciwodleżynowy na wersalkę
2. Thuasne Pneumatyczny Materac Zmiennociśnieniowy z Kompresorem
Thuasne pneumatyczny materac jest dobrym wyborem zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Zalecane minimalne obciążenie to 30 kg (dla skutecznego działania), a maksymalne 120 kg. Model sprawdza się jako nakładka na zwykły materac, należy przykryć go prześcieradłem. Jego wymiary to: 280 cm x 90 cm x 6,5 cm.
To dobry materac przeciwodleżynowy, gdyż zapobiega długotrwałemu uciskowi tkanek i ich niedotlenieniu. Za zmianę pozycji osoby leżącej odpowiada dołączony do zestawu kompresor, którego cykl pracy wynosi 10 minut. Sprzęt można przymocować do łóżka za pomocą specjalnych haczyków i mieć do niego łatwy dostęp (aby stale kontrolować sposób jego działania).
Jak twierdzą konsumenci, model marki Thuasne to odpowiedni materac przeciwodleżynowy na wersalkę, jak również na zwykłe łóżko. Jest on bardzo wytrzymały, a kompresor nie generuje dużego hałasu, dlatego nie zakłóca spokoju chorego.
Materac przeciwodleżynowy zmiennociśnieniowy
3. Vermeiren ASX Basic Aktywny Materac Zmiennociśnieniowy
W rankingu znalazł się zmiennociśnieniowy materac przeciwodleżynowy Vermeiren ASX Basic, który znajduje zastosowanie w domach, a także placówkach medycznych i opiekuńczych. Można umieścić go zarówno na zwykłym łóżku, jak i rehabilitacyjnym czy pielęgnacyjnym. To model przeznaczony dla osób z odleżynami I i II stopnia.
Wymiary materaca to: 200 cm x 80 cm x 14 cm. Waży on 4 kg, a jego maksymalne obciążenie wynosi 130 kg. Wewnątrz modelu znajduje się 18 poprzecznie rozmieszczonych komór, które naprzemiennie napełniają się powietrzem, za co odpowiada niewielka i cicho działająca pompa.
Na temat produktu opublikowano już wiele pozytywnych recenzji. Wynika z nich, że to bardzo dobry materac przeciwodleżynowy z kompresorem. Zabezpieczono go pokrowcem, który pozwala skórze oddychać i nie podrażnia jej.
Materac przeciwodleżynowy piankowy
4. Reha Fund Materac piankowy p/odl. Bioflote 200/nieprzemakalny
Prezentujemy piankowy materac przeciwodleżynowy Reha Fund Bioflote 200/nieprzemakalny. Zapobiega on powstawaniu odleżyn przede wszystkim w okolicach głowy, kręgosłupa, a także pięt. Model ma wymiary: 200 cm x 90 cm x 10 cm. Jest on zalecany w profilaktyce, jak również leczeniu odleżyn I oraz II stopnia (co potwierdził test materacy przeciwodleżynowych).
Do zestawu dołączono pokrowiec uszyty z miękkiego, nieprzemakalnego materiału. Z pewnością ułatwi on sprawowanie opieki nad obłożnie chorym pacjentem, który jest unieruchomiony w łóżku. Materac stabilizuje pozycję ciała, a do tego zapobiega nadmiernemu poceniu się skóry.
Przedstawiony model jest bardzo popularny, co pokazały poddane analizie opinie o materacach przeciwodleżynowych. Wśród wymienianych przez kupujących zalet najczęściej pojawia się: Wytrzymałość, odpowiednie wymiary oraz skuteczne zapobieganie powstawaniu uszkodzeń skóry i tkanek. To materac przeciwodleżynowy bez pompy, co oznacza, że nie ma potrzeby obsługiwania dodatkowego urządzenia.
Materac przeciwodleżynowy bąbelkowy
5. Materac Bąbelkowy Pneumatyczny na Odleżyny 135kg ARmedical AR-920
Model ARmedical AR-920 jest zbudowany z dwóch niezależnych od siebie sekcji komór, które naprzemiennie są napełniane powietrzem przez pompę. Jego wymiary to: 200 cm x 90 cm x 7 cm. Maksymalne obciążenie materaca wynosi 135 kg, a cykl pracy kompresora to ok. 6 minut.
Leżący w łóżku pacjent nie powinien narzekać na duży hałas, ponieważ znajdująca się w komplecie pompa pracuje stosunkowo cicho. Ponieważ jest to bąbelkowy materac przeciwodleżynowy, poleca się go w szczególności osobom, u których nie pojawił się jeszcze problem z odleżynami.
Czym wyróżnia się model producenta ARmedical? Zdaniem kupujących jest on solidny, ma duże obciążenie maksymalne, ponadto łatwo mocuje się go na łóżku za pomocą specjalnych haczyków. Należy też wspomnieć o tym, że na prezentowany materac przeciwodleżynowy przysługuje refundacja.
Materac przeciwodleżynowy Vitea Care
6. Vitea Care Materac Przeciwodleżynowy Vitacare Bąbelkowy z Pompą
Bąbelkowy materac Vitea Care Vitacare został wykonany z PVC i wykazuje podwyższoną odporność na ścieranie oraz inne uszkodzenia mechaniczne. Ma on wymiary: 200 cm x 90 cm x 7 cm. Maksymalne obciążenie modelu to 110 kg. Zamocowanie go na łóżku nie jest kłopotliwe, gdyż na jego powierzchni znajdują się ułatwiające to wyłogi.
Materac przeciwodleżynowy Vitea Care ma w zestawie pompę odpowiadającą za napełnianie naprzemiennym ciśnieniem wewnętrznych komór. W ten sposób stale zmieniają się punkty podparcia ciała chorego. Urządzenie nie jest hałaśliwe, a jego cykl pracy to 10 minut.
Co na temat modelu sądzą konsumenci? Większość z nich twierdzi, że to dobry i tani materac przeciwodleżynowy, który znacząco poprawia komfort osoby leżącej przez cały czas w łóżku. Jest on solidny i przede wszystkim skuteczny. To dodatkowa pomoc w zapobieganiu powstawaniu odleżyn.
Przewodnik zakupowy – Jaki materac przeciwodleżynowy kupić?
Mimo że zapoznałeś się z rankingiem, nadal nie do końca wiesz, czym wyróżnia się najlepszy materac przeciwodleżynowy? Nie martw się, wszystkie potrzebne informacje na ten temat znajdziesz w kolejnej części artykułu. To poradnik zakupowy, za sprawą którego wybierzesz właściwy model.
Rodzaje
Są dwa podstawowe rodzaje materacy przeciwodleżynowych: Pneumatyczne oraz piankowe. Te pierwsze są obecnie najczęściej używane, ponieważ skutecznie zapobiegają powstawaniu odleżyn i poprawiają komfort osoby leżącej w łóżku. Wśród modeli pneumatycznych mamy do wyboru materace bąbelkowe oraz rurowe. Pierwsze wymienione stosowane są zarówno w profilaktyce odleżyn, jak i przy ich leczeniu (jeśli nie są to zaawansowane rany), także w domach pomocy i szpitalach. Modele bąbelkowe podzielone są na dwie główne komory, które są naprzemiennie pompowane. Dzięki temu określone części ciała pacjenta są uciskane jedynie przez kilka minut. Do prawidłowego działania materaca bąbelkowego potrzebna jest pompa. To małe urządzenie, które zazwyczaj można przymocować do łóżka, aby zyskać do niego łatwy dostęp i w razie potrzeby szybko wyregulować ciśnienie. Jednak trzeba zwrócić uwagę na to, czy nie generuje ono za dużego hałasu, gdyż to może zakłócać spokój chorego. Modele bąbelkowe mają kilka istotnych zalet: Są one łatwe w obsłudze, odporne na przemakanie, tanie, a ponadto mogą być używane nawet na łóżkach rehabilitacyjnych. Niemniej jednak często nie są one tak wytrzymałe, jak zmiennociśnieniowe materace rurowe. One również są wyposażone w pompę, ale mają nieco inną budowę, na którą składa się 18 poziomych, podzielonych na dwie sekcje komór. Modele rurowe są nieco grubsze, odporniejsze na uszkodzenia i sprawdzają się w leczeniu bardziej zaawansowanych odleżyn, jednak trzeba za nie zapłacić znacznie więcej (choć możliwe jest też skorzystanie z refundacji).
Materace piankowe nie są tak popularne, gdyż w porównaniu do tych pneumatycznych, nie dają możliwości regulowania twardości. Ich podstawowym zadaniem jest odpowiednie rozkładanie nacisku ciała na większą powierzchnię w taki sposób, aby jego poszczególne partie nie były mocno uciskane przez długi czas. Przeważnie modele wykonane z pianki są nacięte, aby zapewniały dobre dopasowanie do sylwetki. Jedną z ich największych wad jest podatność na przemakanie, ale mają też swoje zalety: Wykazują odporność na uszkodzenia i nie wymagają dostępu do prądu. Piankowe materace są wybierane głównie dla osób, które nie są sparaliżowane i można się z nimi swobodnie komunikować (są w stanie określić, czy i w jakim miejscu odczuwają ucisk). Aby spełniały one swoją funkcję, ich grubość nie powinna wynosić mniej niż 10 cm.
Wymiary
Nie tylko konstrukcja decyduje o tym, jaki jest najlepszy materac przeciwodleżynowy. Bardzo istotną rolę odgrywają też jego wymiary, gdyż musi być dopasowany do wzrostu chorej osoby. Należy też sprawdzić rozmiar łóżka, w ten sposób z pewnością uda nam się uniknąć zakupu nieodpowiedniego modelu.
W przypadku materacy przeciwodleżynowych ważna jest zarówno ich długość oraz szerokość, jak i wysokość. Dla modeli bąbelkowych przeważnie jest to 7 – 12 cm, a rurowych nawet 14 – 20 cm.
Maksymalne obciążenie
Przed zakupem materaca przeciwodleżynowego warto sprawdzić, ile dokładnie waży osoba, dla której chcemy go kupić. Inaczej istnieje ryzyko, że wybierzemy niewłaściwy model, z niskim obciążeniem maksymalnym. Ponieważ takie informacje są podawane przez wszystkich producentów, nie powinniśmy mieć dużego problemu z podjęciem decyzji, jaki materac przeciwodleżynowy wybrać. Zazwyczaj maksymalne obciążenie to 80 – 120 kg, choć czasami jest to nawet 130 – 140 kg.
Materiał wykonania
Przeważnie materiałem wykonania materacy przeciwodleżynowych jest PVC. Takie modele są mniej podatne m.in. na przetarcia. Czasami w komplecie znajduje się dodatkowy pokrowiec, uszyty z tkaniny nieprzemakalnej lub bawełnianej. Bardzo ważne jest to, aby materac nie podrażniał skóry i nie wywoływał dyskomfortu. Nie może on ograniczać cyrkulacji powietrza, gdyż wtedy chory z pewnością nie będzie czuł się w pełni komfortowo w swoim łóżku.
Materace przeciwodleżynowe w dobrych cenach
Za najtańsze materace przeciwodleżynowe uznaje się te piankowe, które kosztują przeważnie mniej niż 150 zł. Modele bąbelkowe są nieco droższe, na ich zakup trzeba wydać średnio 100 – 500 zł. Za materace rurowe, przydatne w szczególności w opiece nad osobami z zaawansowanymi odleżynami, zapłacimy ponad 1000 zł. Nie są one tanie, ale warto pamiętać, że wielu osobom przysługuje refundacja NFZ, co pozwala nieco obniżyć koszt ich zakupu.
FAQ
P1: Jaki materac przeciwodleżynowy – rurowy czy bąbelkowy?
Przeciwodleżynowy materac rurowy bardzo dobrze sprawdzi się w przypadku osób o większej masie ciała, ważących ponad 90 kg. Jego średnia grubość to ok. 14 – 20 cm, ponadto w porównaniu do modelu bąbelkowego ma większe obciążenie maksymalne, nawet 130 kg. Materace rurowe znajdują zastosowanie zarówno w przypadku chorych należących do grupy niskiego zagrożenia odleżynami, jak i bardzo wysokiego. Modele bąbelkowe mają mniejsze obciążenie maksymalne (ok. 90 kg), a ich średnia grubość to 7 – 12 cm. To odpowiedni wybór przede wszystkim dla osób, które nie mają jeszcze problemów z odleżynami lub są one niewielkie. W połączeniu z częstymi zmianami pozycji ciała, masażami i smarowaniem skóry materac bąbelkowy powinien zapewnić takim pacjentom odpowiedni komfort i zapobiec nieprzyjemnym dolegliwościom.
P2: Co położyć na materac przeciwodleżynowy?
Materac przeciwodleżynowy należy ułożyć na łóżku rehabilitacyjnym, to zapewni obłożnie chorej osobie odpowiedni komfort. Aby zapobiec jego szybkiemu zniszczeniu, zaleca się, żeby pod nim był podłożony materac z pianki. Za sprawą takiego prostego rozwiązania zwiększymy trwałość modelu przeciwodleżynowego, w efekcie czego leżąca w łóżku osoba będzie miała zapewnioną ochronę przed dyskomfortem i nieprzyjemnymi dolegliwościami przez dłuższy czas. Takie zalecenie dotyczy w szczególności materaca bąbelkowego, podzielonego na komory powietrzne. Aby zapewnić osobie leżącej odpowiedni komfort, na wierzch wystarczy położyć miękkie prześcieradło.
P3: Materac przeciwodleżynowy i refundacja NFZ – co ile lat?
Dla wielu osób zakup materaca przeciwodleżynowego wiąże się ze stosunkowo dużym wydatkiem. Osoba, która doznała urazu rdzenia kręgowego (zmaga się z tetraplegią lub paraplegią) może skorzystać z refundacji NFZ. Takie dofinansowanie przysługuje raz na trzy lata. Dzięki niemu chory pokrywa jedynie 30% kosztów zakupu materaca przeciwodleżynowego, co jest dużym ułatwieniem. Limit środków z refundacji NFZ to 400 zł, ale pacjenci mają możliwość uzyskania dofinansowania również z innych źródeł, przykładowo Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
P4: Jak działa materac przeciwodleżynowy?
Materace przeciwodleżynowe, jak sama nazwa wskazuje, zapobiegają powstawaniu odleżyn powstających na skutek braku możliwości poruszania się i zmiany pozycji w łóżku. Mają one specjalną konstrukcję i zapewniają obłożnie chorym pacjentom ruch, który stymuluje pracę tkanek. Są one stale pobudzane i dociera do nich powietrze, w efekcie czego skóra nie jest uciskana w jednym miejscu przez bardzo długi czas. Materace przeciwodleżynowe pobudzają prawidłowe krążenie krwi, eliminują sztywnienie i ucisk kończyn, a dodatkowo mają pozytywny wpływ na utrzymanie optymalnego poziomu wilgotności skóry oraz temperatury ciała. Ponieważ pozwalają one na zmianę ułożenia ciała chorych, nie muszą tego robić ich opiekunowie (co często jest bardzo ciężką pracą).
P5: Materac przeciwodleżynowy – kto może wypisać?
Aby kupić materac przeciw odleżynom, nie musimy mieć zlecenia od lekarza. Niemniej jednak uzyskanie go to konieczność, jeżeli chcemy skorzystać z refundacji Narodowego Funduszu Zdrowia. W takiej sytuacji należy udać się do geriatry. Wypisane przez niego zlecenie jest ważne bezterminowo, choć nie dotyczy to zleceń na zaopatrzenia comiesięczne. W odpowiednim oddziale NFZ pacjent otrzymuje potwierdzenie i może kupić materac przeciwodleżynowy, wydając na niego znacznie mniejszą kwotę. Ważne jest to, aby był to sklep mający podpisaną umowę z NFZ (może to być także sklep internetowy), adres nie ma znaczenia, gdyż w tym przypadku nie obowiązuje rejonizacja.