Najpiękniejsze modlitwy przed snem

Ostatnio aktualizowane: 19.04.24

 

Modlitwa to niczym rozmowa z Bogiem, podczas której opowiadamy o swoich troskach i zmartwieniach, ale również dzielimy się z Nim tym, co dobre. Modlitwa to także podziękowanie za wszelkie otrzymane łaski, jakimi są zdrowie, rodzina i radość z każdego przeżytego dnia. Za najlepszą modlitwę uważa się taką, która zakorzeniona jest w mocnej wierze, dlatego im wiara w Boga jest silniejsza, tym modlitwa bywa skuteczniejsza.

Z przeprowadzonych nie tak dawno badań wynika, że modlitwa pozytywnie wpływa na ludzkie zachowanie. Kiedy często modlimy się za kogoś bliskiego, bardziej otwieramy się na relacje międzyludzkie – a co ciekawe – łatwiej wybaczamy i nie jesteśmy aż tak bardzo skłonni do kłótni. Wolimy wysłuchać partnera i spróbować osiągnąć kompromis niż wdawać się w potyczki słowne. Z tego względu warto, aby modlitwa na koniec dnia była prośbą skierowaną do Boga o zdrowie i szczęście dla ukochanej osoby.

Przed pójściem spać powinniśmy zadbać nie tylko o wygodne i ciepłe posłanie i ciepłe okrycie, jakim jest kołdra i duże łóżko. Udanie się na spoczynek zobowiązuje osobę wierzącą do wieczornej rozmowy z Bogiem, podczas której podziękujemy Mu za dar przeżytego dnia i poprosimy o błogosławieństwo dla całej rodziny. 

Rodzaje modlitwy

Według Katechizmu Kościoła Katolickiego „Modlitwa jest wzniesieniem duszy do Boga lub prośbą skierowaną do Niego o stosowne dobra”. Co prawda jest to definicja modlitwy osób wierzących, jednakże podobnie jest definiowana również w innych wierzeniach.

Z racji kilku sposobów modlenia się, wyróżniamy następujące rodzaje modlitwy:

Werbalna – modlitwa wypowiadana jest na głos. Stanowi ją wyuczony tekst lub mówienie własnymi słowami.

Dyskursywna – jest to pewnego rodzaju rozmyślanie lub rozważanie danej kwestii będącej nieodłącznym elementem ludzkiej duchowości.

Medytacyjna – oznacza zapoznanie się z prawdami duchowymi w najgłębszym tego słowa znaczeniu. Rodzaj modlitwy jest najrzadziej spotykany ze wszystkich i dotyczy niewielkiej grupy osób w danej religii.

Myślowa – modlitwa „wypowiadana” w myślach bez użycia słów.

Ze względu na osobę modlącą się wyróżniamy modlitwę:

Prywatną – jest przygotowaniem do liturgii, inaczej to bezpośrednie przebywanie z Bogiem.

Grupowa – w przypadku katolików odmawiana jest w trakcie mszy. Znaną modlitwą grupową jest „Panie, zmiłuj się nad nami”.

Ze względu na cel modlenia się wyróżniamy modlitwy takie jak:

Dziękczynienia – odmawiana przez ludzi w celu podziękowania Bogu za wszelkie otrzymane dary i łaski. Człowiek, który odmawia modlitwę dziękczynną, ma świadomość, że wszelkie dobra, którymi go obdarzono, pochodzi wyłącznie od Boga.

Uwielbienia – podczas odmawiania oddajemy Bogu cześć i chwałę. Robimy to bez dodatkowej intencji.

Prośby – w trakcie modlitwy prosimy Stwórcę o potrzebne łaski. O co człowiek prosi, jest jego osobistą sprawą. Należy mieć świadomość, że nie zawsze wszystkie nasze błagania będą od razu wysłuchane. Podczas modlenia się ważne jest zachowanie pokory i szacunek skierowany w stronę Boga.

Przebłagania – modlitwa jest przeprosinami skierowanymi w stronę Boga za wszelkie popełnione przez człowieka grzechy i przewinienia.

 

Modlitwa wieczorna

W wierzeniu katolickim szczególnie rozróżnia się dwa rodzaje modlitwy – poranną i wieczorną. Zanim przystąpimy do którejkolwiek, niezbędne jest wykonanie znaku krzyża („W imię Ojca i Syna i ducha Świętego. Amen”) Powszechnie znana i odmawiana przez wierzących modlitwa przed snem to „Ojcze Nasz…”, podczas której bezpośrednio zwracamy się do Boga. Pacierz wieczorny kontynuujemy, odmawiając Zdrowaś Maryjo…” i sławiąc tym samym Matkę Bożą. Po skończeniu najczęściej odmawiamy „Wierzę w Boga…” i 10 Przykazań Bożych. Modlitwa wieczorna przed snem to dla niektórych również zwrócenie się do zmarłych i odmówienie „Wieczny odpoczynek…”.

 

Przykłady innych modlitw na zakończenie dnia

Modlitwa wieczorna przed snem przez osoby duchowne nazywana jest Kompletą. Jej zadaniem jest przygotowanie wierzącego do spokojnie przespanej nocy. Specjalne modlitwy, niekiedy nawet o konkretnych godzinach odmawiają kapłani i osoby zakonne. W przypadku świeckich osób wierzących modlitwa na dobranoc nie ma konkretnej godziny. Wystarczy, że odmówimy ją przed pójściem do łóżka.

Piękna modlitwa wieczorna to nie tylko wszystkim znana Modlitwa Pańska i Pozdrowienie Anielskie. Wierzący mogą bez problemu odmawiać ją swoimi słowami, co oczywiście wymaga więcej czasu i włożenia większego wysiłku, lub wybrania innej, gotowej formuły. Modlitwa o dobry sen  może być również dziesiątką odmówionego różańca lub wszystkimi jego tajemnicami. W przypadku wieczornej rozmowy z Bogiem nie musimy kierować się bezpośrednio do Stwórcy, ponieważ wiara katolicka wiąże się z rzeszą Świętych, a przede wszystkim z Trójcą  Świętą, wiec możemy zdecydować się na podziękowanie skierowane do Niej i odmówić:

„Dziękuję Ci Boże w Trójcy Św. Jedyny za ten piękny i szczęśliwy dzień, który pozwoliłeś mi przeżyć i za wszystkie łaski, którymi mnie obdarzyłeś dzisiaj i w całym moim życiu. Przepraszam Cię Boże, za wszystkie moje grzechy, zaniedbania, niedoskonałości i szczerze za nie żałuję. Amen”

Modlitwa o spokojny sen to również ta stworzona przez teologa Romano Guardini, której treść znajdziesz w Internecie.

Modlitwa przed snem dla dzieci

Jeżeli zdecydowaliśmy się wychowywać dzieci w wierze katolickiej, nie możemy zapomnieć o praktykowaniu przez maluchy niektórych zasad. Jedną z nich jest oczywiście szacunek do Boga i innych oraz niedzielny udział we mszy. Kolejną czynnością, o jakiej powinny pamiętać kilkulatkowie, jest modlitwa na zakończenie dnia. Może to być oczywiście „Ojcze nasz i Zdrowaś Maryjo” rozpoczynające się i kończące znakiem krzyża, jednak jeśli chcemy nauczyć malucha czegoś więcej, możemy wybrać inny tekst, który również będzie odpowiedni jako modlitwa na noc. Przykładem może być: „Panie Boże dziękuję Ci, za cały ten dzień, który dałeś mi. Przepraszam za wszystko, czym Cię zasmuciłem i że nie zawsze grzeczny byłem. Kochany Boże, który jesteś w niebie, opiekuj się mną tej nocy, bardzo proszę Ciebie”.

Modlitwa o spokojny sen dla dzieci to także „Aniele Boży…”. Jest najczęściej wybieraną i lubianą przez dzieci modlitwą zarówno na początek, jak i koniec dnia.

 

Modlitwa wieczorna do Matki Bożej

Sen Matki Bożej to modlitwa odmawiana w pewien i ustalony sposób. Otóż należy ją powtarzać przez 9 kolejnych wtorków. W trakcie modlenia się obok nas powinna palić się świeca. Katolicy wierzą, że ostatni dzień zakończenia modlitwy to czas, w którym spełnią się ich prośby.

Według legendy tekst modlitwy w 1505 r. znaleziono obok Grobu Pańskiego i przesłano go do kościoła św. Michała we Francji. Katolicy wierzą, że ten, kto nosi przy sobie modlitwę, będzie chroniony od wszelakich niebezpieczeństw i nagłej śmierci. Osoba decydująca się na przepisanie tekstu – według wierzeń – będzie błogosławiona przez Najwyższego, a ci, którzy modlitwę zachowują w domu sprawią, że budynek ochroni się przed burzą i piorunami.

 

Jakie znaczenie snu ma modlitwa?

Modlitwa o dobrą noc wiąże się z życiem wierzących. Najczęściej odmawiana jest na klęcząco lub siedząco. Wierzymy, że za jej sprawą rozmawiamy z Bogiem, dziękując Mu za szczęśliwie przeżyty dzień, czy też prosząc o łaski na kolejny. Niekiedy po przebudzeniu uświadamiamy sobie, że słowa skierowane do Boga występowały również w naszym śnie. Co na ten temat mówi sennik? Modlitwa jako sen kojarzona jest z pomocą bliźniego. Niekiedy może być również zwiastunem spełnienia się marzeń i oczekiwań. Sen o modlitwie odmawianej na głos oznacza potrzebę pomocy i wsparcia. Gdy śnimy o modleniu się w myślach, oznacza to, że nie chcemy powiedzieć nikomu o swoich zmartwieniach, ponieważ boimy się reakcji drugiej osoby.

Znaczenie snu w innych wierzeniach

Sennik arabski – jeśli we śnie widzimy rzewnie modlącą się osobę, oznacza to, że otrzymamy ważną wiadomość. Niekiedy sen może sygnalizować, że niedługo ktoś zechce pomóc nam w rozwiązaniu problemów.

Sennik mistyczny – w senniku mistycznym sen o modlitwie to znak pokory i potrzebnej pomocy. Jeżeli śnimy, że to my sami się modlimy, symbolizuje to dobre myśli i samopoczucie. Kiedy z kolei słyszymy słowa modlitwy wypowiadane przez drugą osobę, oznacza to, że bliska nam osoba jest w niebezpieczeństwie.

Sennik indyjski – modlitwa symbolizuje pokonanie własnych obaw i słabości. Recytowana przez kogoś innego odnosi się do właściciela snu i jego naiwności. Modlące się dzieci w naszych snach to symbol siły naszej wiary i Bożego błogosławieństwa.  

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ