Materace dmuchane to praktyczne, ale podatne na uszkodzenia mechaniczne produkty. To, co jest ich zaletą, czyli elastyczność materiału, możliwość odkształcenia czy łatwego zwinięcia i przechowywania, jest także źródłem komplikacji związanych z użytkowaniem, czyli podatności na wysoką temperaturę, łatwości przebicia czy uszkodzenia. Zdarza się, że nawet prawidłowo użytkowany i starannie zabezpieczony przed uszkodzeniem dmuchany materac ulegnie przebiciu bądź pęknięciu. Na szczęście, naprawa przebitego materaca nie jest trudna.
Szukanie dziury w materacu
Najbardziej kłopotliwą częścią procedury jest znalezienie dziury w materacu. Z reguły otwór, przez który ucieka powietrze, ma niewielki rozmiar i trzeba bardzo dokładnie obejrzeć materac i nasłuchiwać charakterystycznego dźwięku. Aby jak najszybciej znaleźć miejsce uszkodzenia, powinno się przenieść materac w dobrze oświetlone i przestronne miejsce, w którym łatwo będzie obrócić lub podnieść materac i nadmuchać. Po nadmuchaniu należy sprawdzić, skąd ucieka powietrze. Najłatwiej będzie zacząć od zaworów, przez które pompuje się i wypuszcza powietrze z materaca, oraz miejsc łączeń i zszyć, ponieważ najczęściej tam dochodzi do uszkodzeń, także samoistnych. Jeśli to nie tam znajduje się uszkodzenie, należy szukać dalej. Metod jest kilka. Można przesuwać i dotykać dłońmi systematycznie i powoli po powierzchni materaca, w celu wyczucia pod palcami strumienia uciekającego powietrza. Można także wspomagać się uchem i nasłuchiwać charakterystycznego odgłosu. Jeśli te metody zawiodą, można uciec się do popularnej przy sprawdzaniu szczelności butli gazowych metody piany. Polega ona na przygotowaniu roztworu ciepłej wody z mydłem i naniesieniu jej na materac. W miejscu nieszczelności uciekające powietrze zacznie tworzyć pianę, co będzie jednoznaczną informacją, gdzie należy załatać materac. Należy jednak pamiętać, że do zaklejania powietrze z materaca powinno zostać spuszczone, w związku z czym – ponieważ materac zmieni swój kształt i objętość – miejsce uszkodzenia dobrze jest zaznaczyć czymś, co będzie widoczne i nie uszkodzi materaca, na przykład plastrem czy kawałkiem taśmy.
Przygotowanie materaca
Przygotowanie materaca to bardzo ważny krok, aby móc prawidłowo i trwale przymocować łatkę. Przede wszystkim, klejoną powierzchnię należy zmatowić (na przykład drobnoziarnistym papierem ściernym), pamiętając jednak, że operujemy bardzo delikatnym materiałem i zachowując dużą ostrożność, aby przypadkiem podczas naprawy nie stworzyć drugiego, większego uszkodzenia. Jeśli naprawiany materac ma na klejonej powierzchni na przykład warstwę weluru bądź floku (które są umieszczane na materacach w celu podniesienia komfortu), konieczne jest także delikatne usunięcie włókien w rejonie uszkodzenia na przykład przez zeskrobanie bądź starcie. Aby umożliwić związanie kleju z powierzchnią należy ją odtłuścić. Można wykorzystać do tego na przykład spirytus czy odtłuszczacz do paznokci na bazie acetonu albo sam aceton.
Klejenie
Klejenie to czynność, która nie wymaga skomplikowanych instrukcji. Wystarczy nałożyć klej na okolicę uszkodzenia i nałożyć łatkę, po czym docisnąć ją ciężkim przedmiotem. Może to być encyklopedia albo inna ciężka książka, żeliwny garnek – cokolwiek, co skutecznie dociśnie łatkę do materaca, ale nie uszkodzi go.
Sprawdzenie
Po kilku godzinach, kiedy klej zwiąże, należy zdjąć obciążenie i nadmuchać materac. Jeśli w miejscu załatania nie ucieka powietrze (nie słyszymy charakterystycznego dźwięku ani nie czujemy strumienia powietrza pod dłonią), oznacza to, że udało nam się naprawić materac. Jeśli będziemy z niego korzystać, jest już gotowy do używania. Jeśli natomiast nie będzie potrzebny, można z niego bezpiecznie spuścić powietrze i zapakować w pudełko.
Uszkodzenie zaworów
Uszkodzenie zaworów do nadmuchiwania materaca zdarza się rzadko, ale jest zdecydowanie kłopotliwe w naprawie. Z reguły związane jest to z wymianą uszkodzonej części, co najlepiej jest zlecić bądź skonsultować z producentem lub osobą zajmującą się naprawą materacy. Aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia zaworu, wystarczy zadbać o kilka newralgicznych punktów. Przede wszystkim, okrągły mechanizm (tak zwany O-ring), który znajduje się pod górną pokrywą uszczelniającą, jest elementem dosyć podatnym na pękanie i wykruszanie się pod wpływem powietrza. Aby zapobiec pęknięciu krążka, wskazane jest regularne smarowanie go wazeliną. Ze względu na reakcję tworzyw sztucznych z tłuszczami, lepiej zwrócić uwagę, aby nie była to zanieczyszczona wazelina czy pomadka ochronna bądź inny tłuszcz, który może zareagować niewłaściwie z materiałem materaca. Warto także od czasu do czasu sprawdzać stan węży wewnątrz pompy, ponieważ są to elementy łatwo dostępne i proste w wymianie, więc może okazać się, że jesteśmy w stanie szybko samodzielnie naprawić uszkodzenie. Wskazana jest także regularna kontrola i czyszczenie, a jeśli to nie wystarczy – wymiana filtrów. Ten krok jest z reguły szczegółowo opisany w instrukcji od producenta.
Dodaj komentarz
2 KOMENTARZ
March 27, 2022 at 7:11 pm
Nie mogę znaleźć w internecie firmy, która przyjmie materac do naprawy. Czy mogę liczyć na Państwa pomoc. Poproszę. Andrzej
Répondre
April 4, 2022 at 5:08 pm
Dzień dobry,
Dziękujemy za zaufanie, jednak z przykrością musimy napisać, że nie mamy żadnego kontaktu dotyczącego naprawy materacy. Czy próbował się Pan zwrócić do sklepu, w którym materac Pan kupował? Zapewne mają tam kontakt do producenta i informacje o serwisie sprzedawanych przedmiotów.
Pozdrawiamy,
Zespół WspolczesnaAlkowa.com
Répondre