Ranking 5 najlepszych radioodtwarzaczy Wi-Fi w 2024

Ostatnio aktualizowane: 18.07.24

 

Radioodtwarzacze WiFi – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Dokonanie wyboru pomiędzy radioodtwarzaczami Wi-Fi wcale nie jest proste. Często zastanawiamy się, który z nich pozwoli na odbieranie jak największej ilości stacji, zapewni najlepsze efekty dźwiękowe, a przy tym nie ulegnie szybkiemu zniszczeniu. Żeby pomóc Ci w rozwianiu wątpliwości, dokonaliśmy analizy rynku i zapytaliśmy konsumentów: “ jakie radio internetowe polecacie?”. W taki sposób udało nam się wytypować najlepsze produkty w 2024 roku i stworzyć krótki ranking. Pierwsze miejsce zajął odbiornik Hama Hama DIR355BT. To radio cyfrowe pozwala na odbieranie fal radiowych z każdego zakątka świata. Dzięki wbudowanemu wejściu AUX można do niego podłączyć telefon czy odtwarzać MP3 i tym samym cieszyć się słuchaniem ulubionych utworów. Jeśli ten produkt nie jest dla Ciebie, sprawdź kolejne radia internetowe, ranking na drugim miejscu stawia radio internetowe do słuchania internetowych ART 1001. Obsługuje ono fale FM, DAB i DAB+, a dodatkowo pozwala na odbieranie muzyki z innych urządzeń za pośrednictwem Bluetooth. Jeżeli zainteresowały Cię te propozycje lub chcesz zapoznać się z pozostałymi wybranymi przez nas pozycjami, zapraszamy do przeczytania naszego artykułu.


5 najlepszych radioodtwarzaczy Wi-Fi. Opinie w 2024 roku

 

Poniżej prezentujemy krótki ranking radioodtwarzaczy Wi Fi, mający pomóc Ci wyborze odpowiedniego dla siebie produktu. Został on opracowany w oparciu o przeprowadzoną analizę rynku i opinie użytkowników.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Niewielka obudowa radia pozwala na łatwy montaż w każdym miejscu. Radio zostało wyposażone w 2,4 calowy, kolorowy wyświetlacz oraz głośnik stereofoniczny 5W. Waga radia to 1523 g.

Wady

Jak przekazują klienci czasami ciężko jest trafić we właściwy przycisk bo są one małe i niezbyt łatwe do przyciśnięcia. Czasem też radio zrywa połączenie, a aplikacja mobilna mogłaby być nieco ulepszona.

Podsumowanie

Sprzęt ten pozwoli na słuchanie dowolnej stacji radiowej z całego świata, a także dostęp do interfejsu Spotify umożliwiając odsłuch milionów utworów muzycznych. Funkcja Multiroom pozwoli na słuchanie muzyki w całym domu.

Drugi wybór

Zalety

Radio o zasilaniu sieciowym umożliwia odtwarzanie muzyki z zewnętrznego nośnika, a także strumieniowanie muzyki ze smartfona. Sprzęt ma wbudowany zegar i wyłącznik czasowy

Wady

Możliwość zaprogramowania ulubionych stacji z szybkim do nich dostępem ogranicza się jedynie do 5 stacji. Użytkownicy czują w tej materii niedosyt, ilość ta nie zaspokaja potrzeb.

Podsumowanie

Bezprzewodowe połączenie z Internetem otwiera możliwości słuchania stacji polsko i obcojęzycznych. Obsługa za pomocą smartfona i aplikacji AirMusic Control jest intuicyjna. Instrukcja obsługi w języku polskim ułatwia zadanie, a 24-miesięczna gwarancja producenta upewnia o wysokiej jakości produktu.

Rozważ też

Zalety

Tuner jest dobrym wyborem przy chęci rozszerzenia funkcjonalności posiadanego sprzętu HiFi. Cyfrowe wyjście S/PDIF pozwoli na podłączenie amplitunera czy wzmacniacza, bowiem sprzęt nie ma własnych głośników.

Wady

Radio nie wyświetla tytułów odtwarzanych utworów, mimo podania tej opcji w instrukcji, a niektóre ze stacji są odbierane z gorszą jakością dźwięku. Również do poprawienia jest aplikacja TechniSat.

Podsumowanie

Sterowanie urządzeniem odbywa się za pomocą pilota zdalnego sterowania lub za pomocą darmowej aplikacji na smartfona TechniSat Connect dostępnej na urządzenia z Androidem oraz iOS. Wyświetlacz 2,8" jest kolorowy i można go podświetlić. Menu jest w języku polskim.

 

1. Radio Internetowe Hama Hama DIR355BT

 

Radio internetowe Hama DIR355BT zapewnia zupełnie nowy poziom słuchania muzyki. Możliwość wyboru z ponad 20 000 stacji radiowych i 10 000 podcastów dostępnych na całym świecie sprawia, że jest to doskonałe narzędzie do odkrywania nowej muzyki. Radio może odtwarzać stacje radiowe w technologii fal FM, DAB i DAB+ oraz zapamiętać do 30 ulubionych stacji. Łączność bezprzewodowa obejmuje Bluetooth, sieci LAN IEEE 802.11 b/g/n oraz WiFi 2,4 GHz (b/g/n)/5 GHz (a/n).

Radio może również współpracować z aplikacją UNDOK oraz obsługiwać interfejs Spotify, zapewniając nieograniczony dostęp do milionów utworów na całym świecie. Dzięki funkcji multiroom możesz połączyć kilka głośników i urządzeń głównych w grupę i odtwarzać muzykę na nich jednocześnie. To najlepsze radio internetowe ma również wyjątkowo praktyczny montaż, ponieważ można je zamontować pod półką. Wymiary i waga radia to 21 x 21 x 7,3 cm i 1523 g, a zasilanie odbywa się za pomocą zewnętrznego zasilacza.

Radio internetowe sprawia, że nie musisz się ograniczać jedynie do rozgłośni krajowych lub regionalnych – Radio internetowe Hama DIR355BT zabierze Cię w podróż radiową po całym świecie, oferując dostęp do ponad 20.000 stacji radiowych i około 10.000 podcastów. 

 

Zalety

Niespotykana jakość dźwięku.: FM/DAB/DAB+: Radio cyfrowe Hama oferuje możliwość słuchania tradycyjnie nadawanych stacji radiowych za pomocą fal FM oraz w nowoczesnej, cyfrowej wersji DAB i DAB+, gwarantując czyste i pozbawione szumów brzmienie.

Spotify: Radio cyfrowe/internetowe Hama DIR355BT posiada interfejs Spotify, dzięki czemu użytkownik ma nieograniczony dostęp do milionów utworów muzycznych z całego świata.

Łączność: Mamy tu także łącze bezprzewodowe, sieciowe LAN IEEE 802.11 b/g/n oraz WiFi 2,4 GHz (b/g/n)/5 GHz (a/n), dzięki czemu możesz łączyć się z Internetem w twoim domu. Dodatkowo radio może działać w aplikacji UNDOK.

Multiroom – Muzyka w każdym pomieszczeniu: Funkcja multiroom umożliwia połączenie w grupę kompatybilnych głośników i urządzenia głównego (np. radio) znajdujących się w różnych pomieszczeniach i odtwarzanie na nich muzyki jednocześnie.

Złącza: Radio cyfrowe/internetowe Hama DIR355BT posiada szereg złączy: wejście Aux (3,5 mm), złącze Ethernet RJ45, gniazdo słuchawkowe, wyjście liniowe (3,5 mm), złącze F.

 

Wady

Obsługa: Jak przekazują użytkownicy tego odbiornika, którzy przeprowadzili test radia internetowego, zastosowane w nim małe przyciski nie są łatwe do obsługi, ich przyciśnięcie nie zawsze jest skuteczne. Czasem też zdarza się, że nie można nawiązać połączenia bluetooth z radiem.

 

 

 

 

2. Radio internetowe do słuchania internetowych ART 1001

 

ART 1001 jest to nowoczesne radio internetowe. Przy jego użyciu można uzyskać dostęp do tysięcy stacji radiowych znajdujących się w Internecie, co daje użytkownikowi naprawdę duży wybór, gdy chodzi o preferowane przez niego gatunki muzyczne. Wbudowane do urządzenia głośniki pozwalają na odtwarzanie dźwięku monofonicznego w dość dobrej jakości.

Model 1001 współpracuje z szeregiem urządzeń zewnętrznych. Z pomocą bezprzewodowego przesyłu strumieniowego można przesyłać do niego muzykę z komputera czy smartfona i w taki sposób odtworzyć nie tylko poszczególne stacje, ale także ulubioną playlistę. Podłączenie sprzętów do radia jest możliwe również poprzez użycie wejść AUX oraz USB.

Zdaniem użytkowników tym, co czyni produkt bardzo wygodnym, jest AirMusic Control, czyli aplikacja mobilna ułatwiająca konfigurowanie ustawień sprzętu, przełączanie trybów pracy lub stacji radiowych. Cenią go sobie również za stosunkowo niski koszt zakupu w porównaniu do podobnych modeli dostępnych na rynku. ART 1001 uznają za dobry i tani radioodtwarzacz Wi Fi, który z pewnością polecą innym osobom.

Radio internetowe ART 1001 jest proste w konfiguracji i łatwe w obsłudze dzięki aplikacji AirMusic Control i jest objęte 24-miesięczną gwarancją.

 

Zalety

Ogromny wybór stacji: Radio internetowe ART 1001 oferuje setki polskojęzycznych stacji radiowych, a także tysiące stacji z całego świata.

Bezprzewodowe strumieniowanie dźwięku: Przesyłanie muzyki bezprzewodowo z komputera lub smartfona pozwala słuchać ulubionej playlisty.

Muzyka z urządzeń zewnętrznych: Radio internetowe ART 1001 pozwala odtwarzać muzykę z urządzeń zewnętrznych, dzięki portom USB i AUX.

Wyświetlacz: Radio internetowe ART 1001 posiada wyświetlacz, który pokazuje informacje o wybranym utworze lub stacji radiowej.

Funkcja budzika: Radio internetowe ART 1001 ma funkcję budzika, dzięki której możesz budzić się słuchając swojej ulubionej stacji radiowej oraz posiada funkcję wyłącznika czasowego, co pozwala na ustawienie czasu wyłączenia radia.

 

Wady

Ustawienia stacji: Radio ma funkcję zaprogramowania ulubionych stacji dostępnych jednym przyciskiem, jednak jest możliwość zaprogramowania jedynie 5 stacji. 

 

 

 

 

3. Radio internetowe Technisat Technisat Digitradio 10 IR

 

Radio internetowe Technisat Digitradio 10 IR to cyfrowe radio, które oferuje szeroki zakres częstotliwości odbiornika, w tym odbiór DAB+ w zakresie 174–240 MHz, odbiór FM w zakresie 87,5–108 MHz oraz szybkie łączenie się z siecią Wi-Fi. To dobre radio internetowe posiada dwa wyjścia audio, w tym cyfrowe wyjście audio S/PDIF, co pozwala na podłączenie do innych urządzeń audio.

Posiada także funkcję zapamiętywania do 30 stacji DAB/UKF, wyświetla godzinę i datę oraz ma programowalne 2 budziki. Dodatkowo posiada funkcje Bluetooth i Spotify, aplikację Technisat Connect i UNDOK. Użytkownik może wybrać sposób budzenia – radiem internetowym, DAB, UKF lub brzęczykiem. Menu jest w języku polskim. Wymiary urządzenia to 112 x 96 x 60 mm.

Radio Technisat Digitradio 10 IR obsługuje technologię Bluetooth, dzięki czemu można bezprzewodowo połączyć się z innymi urządzeniami, a opinie o radioodtwarzaczach Wi Fi tej marki mówią, że z połączeniem nie ma problemów.

 

Zalety

Zapamiętywanie stacji: Technisat Digitradio 10 IR posiada funkcję zapamiętywania do 30 stacji DAB/UKF, co pozwala na szybki dostęp do ulubionych audycji.

Wyświetlanie godziny i daty: Radio Technisat Digitradio 10 IR wyświetla godzinę i datę, dzięki czemu można używać go jako zegara.

Budziki i funkcja drzemki: Radio internetowe Technisat Digitradio 10 IR wyposażone jest w dwa programowalne budziki oraz funkcję drzemki.

Wybór sposobu budzenia: Użytkownik może wybrać sposób budzenia – radiem internetowym, DAB, UKF lub brzęczykiem.

Aplikacja Technisat Connect: Technisat Digitradio 10 IR współpracuje z aplikacją Technisat Connect i UNDOK, dzięki czemu korzystanie z urządzenia jest intuicyjne i wygodne.

 

Wady

Informacja o odtwarzanym utworze: Mimo opisu, że funkcja taka istnieje, urządzenie nie wyświetla tytułu odtwarzanego utworu i jego wykonawcy. Wielu użytkowników w swoich komentarzach informuje o tym, że próba naprawy tego stanu przez aktualizację oprogramowania – nie powiodła się. 

 

 

 

 

4. Radio internetowe Lenco DIR-140

 

Lenco DIR-140 to radio internetowe oferujące słuchaczom dostęp do tysięcy stacji radiowych z całego świata. Oprócz odbioru sygnału FM i DAB +, użytkownicy mogą korzystać z bezprzewodowej łączności Bluetooth i słuchać muzyki przez Internet. Radio oferuje również prognozę pogody na 5 dni, wyłącznik czasowy, funkcję podwójnego alarmu i drzemki.

Ekran wyświetlacza LCD o średnicy 6 cm zapewnia wygodną obsługę i wyraźne wyświetlanie informacji. Połączenia odbywają się za pośrednictwem gniazda słuchawkowego mini jack i Aux-In. Do zestawu dołączony jest pilot zdalnego sterowania i zasilacz sieciowy. Wymiary urządzenia to 280 x 112 x 110 mm. Lenco DIR-140 to idealne narzędzie do słuchania ulubionej muzyki w każdych okolicznościach.

Radio internetowe Lenco DIR-140 pozwala słuchać tysięcy stacji radiowych z całego świata. Umożliwia też połączenie z telefonem za pomocą bezprzewodowej łączności Bluetooth.

 

Zalety

Kolorowy wyświetlacz: Urządzenie ma kolorowy wyświetlacz TFT LCD o średnicy 6 cm, z prognozą pogody na okres do 5 dni, widoczną na ekranie.

Wyłącznik czasowy: Radio wyłącza się automatycznie o ustalonych godzinach, dzięki wbudowanej funkcji wyłącznika czasowego.

Gniazdo słuchawkowe: Urządzenie ma gniazdo słuchawkowe mini jack, dzięki czemu możesz słuchać muzyki bez przeszkadzania innym.

Pilot zdalnego sterowania: Radio jest wyposażone w pilot zdalnego sterowania, pozwala on łatwo obsługiwać urządzenie.

Moc wyjściowa: Lenco DIR-140 ma moc wyjściową 2 x 3 W (RMS), co zapewnia wyraźny i czysty dźwięk.

 

Wady

Instrukcja obsługi: Jak podają użytkownicy instrukcja obsługi radia jest przekazana w zawiły sposób, dlatego w początkowym okresie obsługa nie jest najprostsza.

 

 

 

 

5. Radio internetowe Imperial Dabman i200

 

Radio internetowe Imperial Dabman i200 to czarny, elegancki produkt. Posiada on tuner radiowy UKF (UKF), DAB, DAB+, który umożliwia słuchanie stacji radiowych w zakresie 87,5–108 MHz, 174 – 240 MHz. Ma również wejścia 1x USB-A 2.0, 1x RJ-45 oraz 1x jack 3,5 mm, wyjścia 1x stereo RCA, 1x słuchawki 3,5 mm, wzmacniacz 30 watów oraz stereo. Radio jest podłączone do sieci, posiada cyfrowy budzik, zegar, który można ustawić w odpowiednim systemie (12-/24-godzinny) oraz funkcję prognozy pogody na 5 dni.

Zasilane jest zasilaczem o napięciu 240V oraz częstotliwości 60Hz. W zestawie znajdują się antena teleskopowa, pilot, baterie, kabel połączeniowy audio, zasilacz oraz instrukcja obsługi. Wymiary radia to 367mm x 158mm x 175mm, a jego waga wynosi 3,1 kg. Jest to wyjątkowy produkt o wielu funkcjach, dostarczający wiele radości w słuchaniu muzyki.

Radio internetowe Imperial Dabman i200 ma czarny kolor i wyjątkowy design, który wpasuje się w każde wnętrze.

 

Zalety

Uniwersalny tuner: Radio posiada uniwersalny tuner, który zapewnia dostęp do UKF, DAB, DAB+ i 87,5-108 MHz, 174-240 MHz.

Wielofunkcyjne wejścia: Sprzęt ma wiele wejść i wyjść, w tym 1x USB-A 2.0, 1x RJ-45, 1x jack 3,5 mm oraz 1x stereo RCA, 1x słuchawki 3,5 mm.

Mocny wzmacniacz: Radio Imperial Dabman i200 ma 30 watowy wzmacniacz stereo pozwalający na podłączenie do niego zewnętrznych głośników.

Cyfrowy budzik: Model ten posiada cyfrowy budzik z regulacją minut, godzin i opcją wyboru formatu 12-/24-godzinnego.

Prognoza pogody: Radio oferuje prognozę pogody na 5 dni.

 

Wady

Obsługa budzika: Użytkownicy zgłaszają, że niewygodna jest obsługa budzika rano, gdy człowiek jest zaspany. Tylko jeden mały przycisk wyłącza budzik, pozostałe przełączają go na drzemkę.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki radioodtwarzacz Wi Fi kupić?

 

Szybki rozwój technologiczny niesie za sobą wyższy potencjał produkowanych urządzeń, ale i coraz większe wymagania przyszłych klientów. Radioodtwarzacze Wi Fi mogą być dobrym przykładem na potwierdzenie wskazanej przez nas zależności. Wprowadzenie ich do obrotu oraz rosnąca popularność świadczą o tym, że zwykłe radio nie jest już tym, co w pełni zadowala konsumentów. Jeśli i Ty chciałbyś dokonać wyboru jednego z produktów, chętnie Ci w tym pomożemy. Nasz poradnik powstał z myślą o osobach takich, jak Ty – które jeszcze nie korzystały z podobnych modeli i nie wiedzą, na co zwracać uwagę przy ich kupnie. Z nami z pewnością dowiesz się, jaki radioodtwarzacz Wi Fi wybrać, by być w pełni usatysfakcjonowanym swoją decyzją.

Co powinien posiadać radioodtwarzacz Wi Fi?

Istnieje kilka cech, którymi potencjalni kupujący powinni się interesować przy oglądaniu wybranych modeli. Jako pierwszą z nich można wskazać rodzaj fal radiowych, które można odbierać za pośrednictwem odbiornika. Standardowe radia służą odtwarzaniu kanałów korzystających z pasm AM oraz FM, ograniczając tym samym ich zakres. Radioodtwarzacz Wi Fi posiada technologię odpowiednią ku temu, by oprócz nich ściągać również nowoczesne sygnały DAB oraz DAB+. W taki sposób znacznie zwiększa się ilość kanałów radiowych, które można odtworzyć za pomocą radia.

 

Pasmo przenoszenia

Na ilość stacji odbieranych przez produkt wpływa także pasmo przenoszenia danego odbiornika. Jest to nic innego, jak zakres częstotliwości dla danego typu fal, na której radioodtwarzacz Wi Fi może nadawać/odbierać sygnał. Im jest ono szersze, tym większe możliwości modelu. Najlepszy radioodtwarzacz Wi Fi pozwoli użytkownikowi na wybór ulubionej stacji spomiędzy wielu kanałów różnego rodzaju, niezależnie od tego, w jaki sposób – analogowy czy cyfrowy – będzie nadawany oraz na jakiej częstotliwości.

 

Nagłośnienie

Sukces konkretnego produktu gwarantuje całokształt zastosowanych w nim technologii. Jednym z ważnych elementów jest wykorzystane do jego budowy nagłośnienie. Samo odbieranie sygnału cyfrowego przez radio gwarantuje o wiele wyższą jakość dźwięku, aniżeli w przypadku odbiorników działających jedynie na poziomie analogowym. Jednak tylko dobre głośniki pozwolą się w pełni nią nacieszyć. Warto zwrócić uwagę między innymi na to, czy radio oferuje odtwarzanie muzyki w trybie monofonicznym czy stereofonicznym.

Istotną kwestią jest moc generowanego dźwięku oraz czy wewnątrz wbudowane są odrębne przetworniki wysoko- i niskotonowe. Jeśli nie wiesz, jaki radioodtwarzacz Wi Fi jest najlepszy, wybierz ten zapewniający jak najwyższej jakości doznania dźwiękowe. W przypadku małych, mobilnych modeli, polecamy sprawdzić, czy posiadają wejście na słuchawki. Umożliwi to nam słuchanie radia bez przeszkadzania innym osobom.

 

Budowa radia

Proponowane przez producentów rozwiązania różnią się od siebie pod wieloma względami. Podobnie jest z ich budową. Na półkach sklepowych można znaleźć radioodtwarzacze o większych i mniejszych rozmiarach, rozmaitych kształtach i kolorach. To wyłącznie od Ciebie zależy, na który z nich się zdecydujesz. Pomyśl o miejscu, w którym docelowo ma się znajdować odbiornik. Niektóre z nich można bez większego problemu postawić na szafce czy blacie. Inne nadają się do powieszenia na ścianie. Są również takie, których powierzchnia jest wodoodporna i są pomyślane specjalnie dla użytkowników słuchających muzyki w łazience. Również design możesz dopasować do własnych potrzeb. Niektóre modele zostały wyprodukowane w nowoczesnej stylistyce, ale są także takie, które stylizowano na radioodtwarzacze retro, świetnie prezentujące się we wnętrzach o takim właśnie wystroju.

 

Wyświetlacz LCD

Większość radioodtwarzaczy Wi Fi ma wbudowany wyświetlacz LCD. Z jego pomocą możesz sprawdzić, jakiej stacji radiowej właśnie słuchasz oraz, jeśli dana stacja posiada RDS, jaki utwór jest właśnie odtwarzany. Różne modele posiadają ekrany o odmiennych rozmiarach. Większy będzie z pewnością bardziej czytelny i będzie się lepiej prezentować. Należy jednak pamiętać o tym, że duży rozmiar wyświetlacza to równocześnie spora ilość zużywanej przez niego energii. Jest to zależne przede wszystkim od stopnia podświetlenia ekranu, którego wartość może regulować także sam użytkownik. Najlepiej wybierać produkty posiadające ekran o umiarkowanych rozmiarach.

Zasilanie

Wyróżnia się 3 standardy zasilania radioodtwarzaczy Wi Fi: sieciowe, bateryjne i akumulatorowo – sieciowe. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Zdaniem użytkowników w tym przypadku najlepiej sprawdza się zasilanie sieciowo-akumulatorowe lub sieciowe. To drugie co prawda nie pozwala na bezprzewodowe korzystanie z odbiornika, jednak jest najbardziej efektywne. Ze względu na swoje funkcje produkty zużywają sporą ilość energii elektrycznej. Baterie wymagają więc częstej wymiany, podobnie jak modele akumulatorowe częstego ładowania.

 

Dodatkowe funkcje

Wielu producentów wzbogaca proponowane przez siebie radioodtwarzacze Wi Fi o szereg dodatkowych funkcji. Mają one na celu przede wszystkim zwiększenie ich atrakcyjności i konkurencyjności. Najpopularniejszym z takich rozwiązań jest zastosowanie w produkcie technologii, pozwalających na podłączenie do niego innych urządzeń. Mowa tu o wejściu AUX, USB czy czytniku kart SD, z których każde może umożliwić słuchanie muzyki z zewnętrznego źródła. Dodatkowo USB pozwala na podładowanie telefonu lub innego małego sprzętu poprzez podłączenie go za pomocą kabla do odbiornika. Ponadto bardzo często radio może spełniać funkcję budzika.

 

Radioodtwarzacze Wi Fi w dobrych cenach

Podobnie, jak bywa w wypadku innych nowoczesnych sprzętów, ceny radioodtwarzaczy Wi Fi mieszczą się w bardzo szerokim zakresie. W zależności od producenta, wielkości, czy zastosowanych rozwiązań, przedział ten może zaczynać się od około 100 zł i kończyć ponad 1000 zł. Wybór konkretnego modelu zależy od potencjalnego użytkownika. Przed sięgnięciem po najtańszy model proponujemy jednak dokładnie przyjrzeć się jego parametrom, funkcjom oraz długości okresu gwarancyjnego. Nie zawsze niska cena powinna przesądzać o atrakcyjności produktu.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ