Ranking 6 najlepszych szaf przesuwnych w 2024

Ostatnio aktualizowane: 25.06.24

 

Szafa przesuwna – przewodnik zakupowy, ranking i test 

 

Wiele osób decyduje się na zakup szaf przesuwnych, które w praktyczny sposób pozwalają na przechowywanie ubrań. Ilość dostępnych wzorów może być przytłaczająca, dlatego z pomocą przychodzi nasz poradnik. Zamieściliśmy w nim meble chętnie wybierane przez konsumentów w 2020 roku. W zestawieniu znalazła się szafa przesuwna z lustrem Probest GAP 10. Mebel jest wykonany z odporniej na ścieranie płyty meblowej, która zapewnia mu trwałość i wysoką jakość. Godna polecenia jest również szafa przesuwna Aston IV. Mebel ma lustra i możliwość zamontowania świateł LED. Jest dostępny w wielu kolorach i wzorach, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Zewnętrzne elementy szafy, czyli fronty i korpus wykonano ze specjalnej, odporniej na wilgoć i ścieranie płyty meblowej, co przekłada się na trwałość i jakość mebla. Na plus także warto ocenić łatwość w utrzymaniu w czystości.

Wady

Niestety, szafa wymaga samodzielnego złożenia, co dla niektórych jest kłopotliwe i wymaga pewnego sprzętu.

Podsumowanie

Szafa charakteryzuje się wysoką jakością wykonania oraz zastosowaniem wysokiej jakości materiałów. Samodzielny montaż nie powinien przerażać z dobrze przygotowaną instrukcją.

Drugi wybór

Zalety

Szafa jest świetnie przygotowana do samodzielnego montażu, poprzez staranne wykonanie otworów oraz nacięć technologicznych. Warto wspomnieć także o dużej możliwości personalizacji zarówno wyglądu zewnętrznego, jak i wewnętrznego układu mebla.

Wady

Szafa ma plastikowe uchwyty, które szybko tracą na estetyce i nie są trwałe. Należy wspomnieć także o wykonaniu całej konstrukcji ze zwykłej płyty laminowanej i braku wzmocnienia oraz zabezpieczenia zewnętrznych elementów, takich jak korpusy lub fronty, przed wilgocią.

Podsumowanie

Ten model to dobre połączenie solidnej szafy z rozsądną ceną. Jest pakowna, a wszystkie pary drzwi wyposażone w lustra sprawiają, że to efektowny mebel. Także samodzielny montaż z załączoną instrukcją i niezbędnymi elementami jest całkiem prosty.

Rozważ też

Zalety

Mebel jest duży i pojemny, a wszystkie elementy wewnątrz nie podlegają dodatkowym opłatom. Na plus należy ocenić też solidną i czytelną instrukcję, z którą złożenie tej szafy jest proste.

Wady

Mankamentem tego mebla jest wykonanie go ze zwykłej laminowanej płyty wiórowej. Użytkownicy twierdzą, że elementy zewnętrzne, takie jak korpus czy fronty powinny być wykonane z materiałów o lepszych parametrach (odpornych na wilgoć czy uszkodzenia).

Podsumowanie

Wszyscy, którzy szukają dużej i ładnej szafy za stosunkowo niewielkie pieniądze, powinni zwrócić uwagę na ten model. Szafa jest ładowna, a duże lustro pozwoli nam obejrzeć się przed wyjściem od stóp do głów.

 

 

6 najlepszych szaf przesuwnych. Opinie w 2024 roku

 

Szafy przesuwne to rozwiązanie, które z roku na rok jest coraz popularniejsze. Nieważne czy mieszkamy w domu, czy w mieszkaniu, wszyscy potrzebujemy miejsca, gdzie z  powodzeniem zmieścimy zimowe ubrania, zapasowe pościele i pozostałe rzeczy, które trudno poupychać w szufladach. Pakowna i solidna szafa to inwestycja na lata, więc  warto dobrze się zastanowić, jaki mebel będzie dla nas najlepszy. Liczymy, że poniższy ranking szaf przesuwnych pomoże Ci wybrać odpowiedni model dla siebie.

 

Szafa przesuwna z lustrem

 

1. Szafa Przesuwna z Lustrem Probest GAP 10

 

Jeśli interesuje nas dobra i tania szafa przesuwna, powinniśmy zwrócić uwagę na ten model. Szafa ma wymiary 160 cm x 215 cm x 58 cm i przeznaczona jest do samodzielnego montażu. Wewnątrz pudełka znajdziemy także instrukcję, która ułatwi ten proces. Na przesuwnych drzwiach umieszczone jest duże lustro (decyzja czy z lewej, czy z prawej strony zależy od nas), które pozwala nam dokładnie obejrzeć się w całości.

Szafa wykonana jest z płyt laminowanych o grubości 16 mm. W przypadku korpusu i frontów płyta jest dodatkowo uodporniona na działanie wilgoci i ścieranie, w przypadku wewnętrznych półek, gdzie zapewnienie takiej odporności nie jest konieczne, zdecydowano się na zastosowanie tradycyjnej płyty. Co ważne, producent nie nalicza żadnych dodatkowych opłat za wyposażenie szafy, dlatego półki i drążek są wliczone w cenę. 

Użytkownicy chwalą tę szafę za wysoką jakość wykonania i porządne przygotowanie do procesu jej złożenia, czyli na przykład dokładne wykonanie nawierceń przez producenta. Na plus oceniana jest także czytelność instrukcji oraz pakowność szafy.

 

 

 

 

Szafa przesuwna 250 cm

 

2. Szafa przesuwna Aston IV 250 x 58 x 215 cm

 

Ten model zwraca uwagę nie tylko swoją szerokością, ale także lustrami na wszystkich drzwiach oraz możliwością zainstalowania wewnątrz oświetlenia LED. Szafa ma wymiary 250 cm x 215 cm x 58 cm i trzy pary drzwi. Dostępna jest w wielu wariantach kolorystycznych, od czerni po biel, a dostajemy ją w paczkach do samodzielnego montażu. W zestawie znajdziemy także wszystkie niezbędne akcesoria montażowe oraz instrukcję.

Zarówno korpus, jak i przegrody z półkami wykonane są z płyty laminowanej o grubości 16 mm. Wszystkie elementy mają matowe wykończenie, a system, na jakim producent oparł przesuwne drzwi jest powszechnie znany i ceniony w meblowym świecie.

Według użytkowników to dobra szafa przesuwna. Mebel chwalony jest za estetykę i jakość wykonania, a także za swoją pojemność, co jest najważniejszą cechą szafy. Na plus ocenia się także przygotowanie mebla do samodzielnego montażu, tj. wykonanie otworów i ich spasowanie, zapewnienie odpowiednich narzędzi i właściwej ilości kołków oraz śrub.

 

 

 

 

Szafa przesuwna – biała

 

3. Szafa przesuwna BroMarkt TOP 280 cm Lustro

 

Test szaf przesuwnych prezentuje model BroMarkt w pozytywnych barwach. Szafa ma wymiary 280 cm x 205 cm x 60 cm, a zatem nie tylko szerokość, ale także głębokość są większe od standardowych. Dostępna jest w kilku wariantach kolorystycznych, takich jak san remo ciemne, biały, dąb sonoma, trufla i wenge.

Szafa jest w pełni wyposażona w półki, drążki oraz szuflady i nie ponosimy żadnych dodatkowych opłat za te elementy. Na zastosowane przesuwne drzwi producent daje dożywotnią gwarancję. Szafa wykonana jest z laminowanej płyty wiórowej o grubości 16 mm wykończonej okleiną ABS. Zarówno rączki, jak i listwy wykonane są ze stali w kolorze aluminium.

Użytkownicy chwalą tę szafę przede wszystkim za pojemność oraz za jakość wykonania, a także za wewnętrzne wyposażenie bez dodatkowych opłat. Ceniona jest również za solidne przygotowanie do samodzielnego montażu i jasność instrukcji. Na plus oceniane są także solidne uchwyty oraz system przesuwania drzwi, który określić można jako niezawodny. 

 

 

 

 

Szafa przesuwna – 120 cm

 

4. Szafa Przesuwna Garderoba + Półki PAX120

 

Wymiary tego modelu to 120 cm x 215 cm x 58 cm. Jest to szafa dwudrzwiowa dostępna w kilku wariantach kolorystycznych – dąb sonoma, czarny i biały, które mogą być dowolnie między sobą łączone, zgodnie z instrukcjami na stronie producenta. Na uwagę zasługuje też system, w jakim wykonano przesuwne drzwi.

Zarówno korpus i fronty, jak i przegrody oraz półki wewnątrz szafy wykonano z płyty laminowanej o standardowej grubości 16 mm wykończonej okleiną PCV. Uchwyty drzwi wykonano z wysokiej jakości aluminium. Warto wspomnieć, że uchwyty zlokalizowane są na całej długości drzwi, przez co są łatwe i wygodne w przesuwaniu.

Opinie o szafach przesuwnych tego producenta są bardzo dobre i nie inaczej jest w przypadku tego modelu. Użytkownicy cenią mebel przede wszystkim za pojemność i stabilność, ale także za łatwość montażu i dobre przygotowanie produktu do tego procesu. Na plus oceniane są także dostępne warianty kolorystyczne i możliwość ich łączenia.

 

 

 

 

Szafa przesuwna – wysokość 240 cm

 

5. Szafa Trzydrzwiowa Przesuwna Garderoba MKS Meble 240 Lustro

 

Szafa Trzydrzwiowa Przesuwna Garderoba MKS Meble 240 Lustro to prawdziwa gratka dla wszystkich, którzy szukają dużej, pakownej i estetycznej szafy. Zwraca uwagę przede wszystkim drzwiami, które w całości zasłonięte są lustrami, co świetnie powiększy i rozjaśni nawet małą i ciemną sypialnię czy garderobę. Szafa jest bardzo duża, bo jej wymiary to aż 240 cm x 61 cm x 216 cm. 

Mebel wykonany jest w całości z płyty laminowanej o standardowej grubości 16 mm. Podstawowe wyposażenie w półki czy drążki jest w cenie. Zastosowany system jezdny nie sprawia problemów, a prowadnice drzwi wykonano z aluminium.

Szafa jest chwalona przede wszystkim za swoją pakowność i funkcjonalne wyposażenie środka już w pakiecie podstawowym. Pomimo dużych rozmiarów i samodzielnego montażu, mebel jest stabilny, co także oceniane jest na plus. Użytkowników zachwyca również sposób przygotowania do złożenia oraz zabezpieczenie go na czas wysyłki, co ma duże znaczenie w przypadku mebla wykończonego trzema dużymi lustrami.

 

 

 

 

Szafa przesuwna IKEA

 

6. IKEA PAX Szafa przesuwna, Hasvik biały 150x66x201

 

IKEA to producent, którego nie trzeba przedstawiać chyba nikomu, a szafy PAX to jeden z ich sztandarowych produktów. Model ma wymiary 150 cm x 66 cm x 201,2 cm. Warto zwrócić uwagę, że szafa jest aż o 8 cm głębsza niż standardowe meble, co przekłada się na jej większą pakowność. 

Podstawowe wyposażenie szafy jest w cenie, więc nie musimy martwić się o uzupełnianie zestawu o drążki czy szuflady. Zewnętrzna obudowa szafy wykonana jest z płyt meblowych (płyt wiórowych i polipropylenowych) wykończonych tworzywami ABS, polipropylenowymi i foliami. Szuflady oraz tace również wykonano z płyt meblowych wykończonych tworzywami bądź farbami. Uchwyty zrobiono z galwanizowanej stali, a szyna prowadząca drzwi wykonana jest z aluminium.

Użytkownicy cenią ten model za prosty, skandynawski styl i funkcjonalność. Na plus oceniane jest także podstawowe wyposażenie szafy w półki czy drążki. Szafa jest chwalona również za łatwość składania oraz stabilność.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – jaką szafę przesuwną z lustrem kupić?

 

Wybór mebli, zwłaszcza takich, które mają być funkcjonalne i służyć latami, nierzadko spędza nam sen z powiek. Ta sytuacja spotyka nas w przypadku szaf z lustrami, które mają być pakowne i estetyczne. Bardzo często sami nie wiemy, jaką szafę przesuwną wybrać i nie jesteśmy nawet świadomi, na co powinniśmy zwracać największą uwagę. Być może z poniższym poradnikiem będzie nieco łatwiej.

Rozmiar

W przypadku szafy przesuwnej rozmiar ma duże znaczenie. Dostępnych jest mnóstwo wariantów, od dwudrzwiowych szaf o szerokości około metra aż po ogromne, czterodrzwiowe meble o szerokości nawet trzech metrów. Oczywiście, wybierając szafę na wymiar, jej szerokość może być jeszcze większa, jednak w przypadku standardowych, gotowych mebli do samodzielnego składania producenci ze względów głównie technologicznych decydują się na ograniczenie szerokości do maksymalnie trzech metrów. Szerokość szafy powinna być – co wydaje się oczywiste – dopasowana do naszych możliwości metrażowych i ulokowania jej w pomieszczeniu, ale także do tego, co chcemy w niej przechowywać. Trudno zmieścić wszystkie zimowe ubrania i akcesoria czteroosobowej rodziny do szafy o szerokości 1,20 m, natomiast trzydrzwiowa szafa o szerokości dwóch metrów w mieszkaniu singla najpewniej będzie świecić pustkami, nawet jeśli zdecyduje się on na przechowywanie tam pościeli czy akcesoriów niekoniecznie będących odzieżą. 

 

Układ wewnętrzny szafy

To od niego zależeć będzie funkcjonalność i pojemność szafy. Jeśli chcemy przechowywać w niej odzież taką, jak koszule czy sukienki, zdecydowanie powinniśmy zadbać o wystarczającą ilość drążków do wieszania wieszaków. Jeśli jednak szafa ma pełnić funkcję garderoby i planujemy trzymać tam też bieliznę, czapki czy akcesoria do garniturów, należy zwrócić uwagę na obecność szuflad do przechowywania tych elementów. Osoby chcące przechowywać w szafie także buty, pościele czy inne akcesoria niewymagające wieszaka ani szuflady, powinny zwrócić uwagę na wystarczającą ilość półek o odpowiedniej wysokości. Należy jednak mieć się na baczności, ponieważ nierzadko szafy przesuwne w dobrych cenach nie obejmują wewnętrznego wyposażenia mebla i za każdy drążek, półkę czy szufladę trzeba płacić osobno, co znacznie zwiększa koszt mebla.

 

Materiał

W przypadku szaf przesuwnych, zwłaszcza z lustrami, bardzo popularnym materiałem na ich wykonanie są różnego rodzaju płyty meblowe. O ile intuicyjnie jako najlepszy materiał na meble wybralibyśmy drewno, o tyle w przypadku szaf z takim mechanizmem drzwiowym zasada ta nie obowiązuje, ponieważ jest to za ciężki materiał do prowadzenia w lekkich i odkształcalnych aluminiowych profilach. Niemniej odpowiadając na pytanie, jaka szafa przesuwna jest najlepsza, należy wziąć pod uwagę rodzaj płyty meblowej, z jakiej została wykonana, a w zasadzie jej zabezpieczenie. Płyty meblowe – nieważne, czy wiórowe, MDF, laminowane czy inne – ze względu na swoją strukturę są bardzo wrażliwe na działanie wilgoci oraz różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, takie jak zarysowania czy ukruszenia. O ile wewnątrz szafy raczej zawilgocenie nam nie grozi, a ewentualne zarysowanie nie jest widoczne, o tyle w przypadku korpusu czy frontów należy zwrócić uwagę, aby płyta była dodatkowo zabezpieczona (na przykład specjalną powłoką czy farbą) bądź wzmocniona, celem zwiększenia odporności na niekorzystne czynniki zewnętrzne.

System przesuwania drzwi

Najlepsza szafa przesuwna to taka, której mechanizm przesuwania drzwi będzie niezawodny i optymalny. Dlatego przed wyborem szafy warto zapoznać się z podstawowymi systemami, ponieważ same nazwy producentów czy informacja, że prowadnice wykonane są z aluminium czy innego metalu, nie dają nam wystarczająco informacji do podjęcia odpowiedniej decyzji. Zasadniczo wyróżniamy systemy ramowe, bezramowe i nawierzchniowe, a przypadku szaf pod wymiar realizowanych we wnękach czy przy zabudowywaniu pomieszczeń wykorzystywane są także systemy przejściowe. Konstrukcja systemów bezramowych oparta jest o wypełnienie drzwi i jeśli wykonane są z płyty o grubości od 16 do 18 mm, możliwy jest bezpośredni montaż wózków systemu do drzwi.  Ze względu na szeroki asortyment rączek i systemów jezdnych jest to rozwiązanie bardzo funkcjonalne, które ponadto charakteryzuje się także cichą pracą, nawet bez inwestowania w tak zwany cichy domyk. Systemy ramowe to systemy okuć drzwi przesuwnych opartych na aluminiowych konstrukcjach. Przedział szerokości drzwi, w jakich mogą być stosowane, jest znacznie większy i wynosi od 10 do 18 mm, chociaż przy zastosowaniu specjalnych przekładek może także być mocowany do cienkich płyt, o szerokości nawet 4 mm, co jest często stosowaną opcją w przypadku szklanych drzwi przesuwnych. Ten system zapewnia bardzo płynny ruch drzwi i niesamowicie cichą pracę, należy jednak mieć świadomość, że – ze względu na właściwości aluminium, z jakiego wykonywane są ramy – może być stosowany w szafach, których masa skrzydła nie przekracza 50 kg. Kolejnym systemem, powszechnie stosowanym w szafach do samodzielnego montażu, jednak znanym ze swojej stosunkowo głośnej pracy jest system nawierzchniowy, który bazuje na okuciach nakładanych na korpus szafy. W tym systemie profile aluminiowe są praktycznie niewidoczne, a tor, po jakim poruszają się drzwi, zamontowany jest na górnym wieńcu szafy. Może być on uzupełniony o dolne prowadzenie wykonane z tak zwanych ślizgaczy bądź prowadników. Grubość płyty, z jakiej wykonane są drzwi, może wynosić od 16 do 22 mm.

 

 

FAQ

 

P1: Jak zrobić szafę przesuwną?

Własnoręcznie zrobiony mebel ma tę przewagę nad kupnym, że dokładnie odpowiada naszym potrzebom. Aby samodzielnie wykonać szafę przesuwną, na początku powinniśmy wybrać miejsce, w którym będzie się znajdować. Następnie należy określić jej wymiary. Z reguły tego typu szafa sięga sufitu. Głębokość powinna być dostosowana do funkcji, które ma spełniać szafa – będzie płytsza, jeśli będą w niej same półki i głębsza, gdy przewidujemy też wieszaki na ubrania. Szerokość szafy określi ilość miejsca w pomieszczeniu. W kolejnym kroku należy zaprojektować wnętrze szafy oraz przygotować wszystkie elementy. Warto przemyśleć, jakiego rodzaju ubrania i rzeczy chcemy w niej przechowywać oraz w jaki sposób.

 

P2: Jak zamontować szafę przesuwną?

W pierwszej kolejności należy zamontować większe elementy, które podtrzymują konstrukcję, czyli tylne i boczne ściany, a następnie przegrody. Płyty przykręcamy przy pomocy kątowników i pomagamy sobie poziomicą i miarką, którą zmierzymy odległości. Następnie należy zamontować kątowniki, do których przymocujemy półki. Rurkę na wieszaki montujemy przy użyciu uchwytów. Na koniec umieszczamy drzwi przesuwne, które poruszają się na prowadnicach. W pierwszej kolejności należy wyznaczyć dolną i górną oś prowadnicy, które powinny być idealnie równoległe. Następnie montujemy prowadnice do podłogi i do sufitu oraz mechanizmy jezdne. W następnym kroku drzwi przesuwne osadzamy na prowadnicach i je regulujemy. 

P3: Jak odnowić drzwi szafy przesuwnej?

Jeśli chcemy odnowić wnętrze, warto zająć się szafą przesuwną, którą możemy zmienić na kilka sposobów. Najprostszym rozwiązaniem jest przemalowanie drzwi. Fronty możemy pokryć różnokolorowymi pasami lub wzorami. Możemy je również pokryć farbą tablicową, dzięki czemu będziemy mogli na niej zapisywać różne rzeczy kredą. Jest to świetny pomysł do pokoju dziecięcego. Na szafę możemy także nakleić tapetę w wybranym przez nas wzorze. Dzięki temu zyskamy oryginalną ozdobę pomieszczenia. Kolejnym pomysłem jest przyklejenie paneli korkowych, które wyglądają nowocześnie. Jeśli nasza szafa przesuwna nie ma luster, może warto je dodać? Dzięki temu pomieszczenie się powiększy. 

 

P4: Jak pomalować drzwi od szafy przesuwnej?

Najprostszym sposobem na odmienienie szafy przesuwnej jest pomalowanie jej drzwi na inny kolor. W tym celu należy kupić odpowiednią farbę w sklepie budowlanym. Jeśli nie wiemy, jaki produkt wybrać, doradźmy się sprzedawcy. Do malowania warto zakupić również wałek malarski z gąbczastą końcówką oraz pędzelek do wykończenia szczelin. Przed przystąpieniem do malowania należy okleić miejsca, których nie chcemy pokrywać farbą, a także zabezpieczyć podłogę i ściany. Następnie możemy przystąpić do malowania. Warto pamiętać, że drzwi należy pokryć 2 lub 3 warstwami farby, aby kolor dobrze wyglądał. Przed nałożeniem kolejnej warstwy musimy zaczekać, aż poprzednia dobrze wyschnie. 

 

P5: Jak zaprojektować szafę przesuwną?

Aby szafa przesuwna była wygodna w użytkowaniu, warto dokładnie przemyśleć jej wewnętrzny układ. Jeśli mamy dużo sukienek, płaszczy czy garniturów, warto zaplanować w niej kilka drążków na wieszaki. W ten sposób ubrania nie będą wygniecione. Drążek na długie suknie i okrycia wierzchnie powinien być zamontowany na wysokości około 170 cm. Na wysokości 120-140 cm zamontujmy drążek na marynarki, spodnie i spódnice. Z kolei 100 cm zupełnie wystarczy na przechowywanie bluzek i koszul. Nie zapominajmy o zaplanowaniu przestrzeni na półki na buty oraz półek na ręczniki lub pościel. Otwarte półki najwygodniej zaplanować na wysokości oczu, a pod nimi szuflady. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ