Materac nawierzchniowy – przewodnik zakupowy, ranking i test
Jeśli masz wrażenie, że Twoje łóżko nie jest do końca wygodne, nie musisz od razu decydować się na wymianę materaca. Często rozwiązaniem problemu jest zakup toppera, który pozwala na wyrównanie powierzchni spania i zwiększenie lub zmniejszenie jej twardości. Jednym z polecanych modeli jest Hilding ALT Visco 140×200, wypełniony pianką termoelastyczną i Flexifoam. To materac nawierzchniowy o grubości 7,5 cm, który ma w zestawie przystosowany do prania w pralce pokrowiec. Jeżeli szukasz nieco większego toppera, Twoje oczekiwania może spełnić Visco Topper – 8 cm. To dwustronny model wypełniony pianką VISCO i PUR T25, który jest odpowiedni nawet dla alergików. Ma on pikowane, zdejmowane poszycie.
Tabela porównawcza
Najlepszy produkt
Materac wypełniono dwoma rodzajami pianki, w efekcie czego jest miękki i dobrze dopasowuje się do ciała. Dołączono do niego przyjemny w dotyku pokrowiec, który w przypadku zabrudzenia można wyprać w pralce.
Nie jest to model odpowiedni dla osób lubiących spać na bardzo twardej powierzchni. Jest on zaliczany do miękkich materaców nawierzchniowych.
Topper ma grubość 7,5 cm i pasuje na łóżko w rozmiarze 140 cm x 200 cm. Sprawdza się on również na rozkładanej kanapie. Materac zapewnia stałą cyrkulację powietrza i zapobiega rozwojowi bakterii, dlatego jest dobrym wyborem dla alergików.
Drugi wybór
Topper jest dwustronny, dlatego w razie potrzeby można go obrócić. Nie ma ryzyka, że szybko się zabrudzi, skutecznie zapobiega temu dołączone do kompletu poszycie. Jest ono miękkie w dotyku, a do tego przystosowane do prania w pralce.
Pod wpływem ciepła ciała materac staje się elastyczny i dopasowuje do sylwetki. Część konsumentów przyznaje, że początkowo odczuwali przez to lekki dyskomfort.
Model ma wymiary: 160 cm x 200 cm, a jego grubość wynosi 8 cm. Materac znajduje zastosowanie w domu, pensjonacie i hotelu. Pokrowiec jest pikowany, ma wszyty zamek błyskawiczny, co ułatwia jego zakładanie i zdejmowanie. Topper jest wypełniony dwoma rodzajami pianki.
Rozważ też
Materac ma wydzielone 3 strefy podparcia ciała, co pozytywnie wpływa na komfort snu. Zapewnia on dobrą cyrkulację powietrza i nadaje się dla alergików. Do zestawu dołączono pokrowiec, który można prać w pralce.
Grubość modelu wynosi 4 cm, więc jest stosunkowo cienki. Z tego względu mimo zastosowania materaca na powierzchni spania niekiedy wciąż wyczuwalne są nierówności.
Topper wypełniono pianką Ecocell, która dostosowuje się do kształtu ciała. Jest on dostępny w trzech rozmiarach. Wydzielone strefy podparcia znajdują się w okolicach: Głowy i szyi, bioder oraz stóp. Na spodzie materaca są antypoślizgowe punkty zapobiegające jego przesuwaniu się.
6 najlepszych materaców nawierzchniowych. Opinie w 2021 roku
Twoje łóżko nie jest do końca wygodne, ale wolisz uniknąć wymiany materaca na nowy? Dobrym rozwiązaniem jest zakup toppera, czyli specjalnej nakładki poprawiającej komfort snu. Jeśli nie wiesz, na jaki model się zdecydować, zajrzyj do naszego artykułu. Przygotowaliśmy ranking materaców nawierzchniowych, który pomoże Ci w dokonaniu wyboru.
Materac nawierzchniowy 140×200
1. Hilding Materac Nawierzchniowy ALT Visco 140×200
Prezentujemy Hilding ALT Visco 140×200 – materac nawierzchniowy zapewniający bardzo dobre dopasowanie do ciała. Jest on wykonany z dwóch rodzajów pianki: Termoelastycznej i Flexifoam. Takie rozwiązanie sprawia, że powierzchnia spania jest odpowiednio miękka.
Wymiary materaca to: 140 cm x 200 cm x 7,5 cm. W zestawie znajduje się pokrowiec, który zapobiega szybkiemu zabrudzeniu toppera, można prać go w pralce. Model jest odpowiedni dla alergików, zapewnia stałą cyrkulację powietrza. Można położyć go zarówno na łóżku, jak i rozkładanej kanapie.
Według konsumentów to godny uwagi materac nawierzchniowy w rozmiarze 140 x 200 cm. Dzięki niemu powierzchnia spania jest miękka i równa, nie czuć żadnych zagłębień. Wielu osobom podoba się to, że do wyboru są dwa rodzaje pokrowców: Cashmere z dodatkiem kaszmiru i wiskozy oraz Tencel, uszyty z nowoczesnych włókien wiskozowych.
Materac nawierzchniowy 160×200
2. Materac nawierzchniowy 160×200 Visco Topper – 8 cm
Materac nawierzchniowy w rozmiarze 160 x 200 cm Visco Topper – 8 cm to model dwustronny, a więc można go dowolnie obracać. Jest on wypełniony dwoma rodzajami pianki: VISCO, która jest termoplastyczna oraz PUR T25. Grubość toppera to 8 cm.
Jak pokazał test materaców nawierzchniowych, model nadaje się dla alergików i wrażliwych osób. W komplecie znajduje się pikowany pokrowiec uszyty z miękkiej tkaniny, który można prać w pralce, jeśli się zabrudzi (w temperaturze do 40 st. C). Topper znajduje zastosowanie w domach, hotelach oraz pensjonatach.
Kupujący przekonują, że to dobry i tani materac nawierzchniowy gwarantujący podparcie całego ciała. To nie tylko pozytywnie wpływa na komfort snu, ale też redukuje napięcie mięśniowe i poprawia krążenie krwi.
Materac nawierzchniowy Dormeo
3. Dormeo Materac nawierzchniowy 3-strefowy Silver Plus
Dormeo Silver Plus to topper o grubości 4 cm, który wypełniono pianką Ecocell. To, co go wyróżnia to 3-strefowe podparcie ciała w okolicach: Głowy i szyi, bioder, a także stóp. Materac nie przesuwa się podczas snu, zapobiegają temu umieszczone na spodzie antypoślizgowe punkty.
Model można wykorzystać na kilka sposobów. Pozwala on na wyrównanie powierzchni spania na łóżku lub kanapie, sprawdza się też jako dodatkowe miejsce do spania dla gości lub w domku letniskowym. Materac jest dostępny w trzech rozmiarach: 80 cm x 200 cm, 90 cm x 190 cm oraz 90 cm x 200 cm.
Topper zebrał wiele pozytywnych recenzji kupujących. Jest on chwalony za to, że dobrze podpiera całe ciało i pozwala rozluźnić napięte mięśnie, ponadto zapewnia właściwą cyrkulację powietrza. Materac nawierzchniowy marki Dormeo ma w komplecie miękki pokrowiec, który w razie zabrudzenia można wyprać w pralce.
Materac nawierzchniowy 120×200
4. Materac Nawierzchniowy Materace Polonia Żubr 120x200cm H4
Twardy materac nawierzchniowy Materace Polonia Żubr 120x200cm H4 ma grubość 3 cm. Jest on wykonany z maty kokosowej. Za sprawą toppera można pozbyć się problemu zbyt miękkiej i nierównej powierzchni do spania. To model dwustronny, często polecany osobom borykającym się z różnymi alergiami.
Do toppera dołączony jest zdejmowany pokrowiec z zamkiem błyskawicznym. Uszyto go z poliestru (73%) i polipropylenu (27%). Poszycie jest trwałe, odporne na rozciąganie i rozerwanie, a także przyjemne w dotyku. Przystosowano je do czyszczenia chemicznego na sucho. To materac nawierzchniowy o wymiarach: 120 x 200 cm.
Konsumenci uważają, że topper w odpowiedni sposób utwardza łóżko lub kanapę i sprawia, że sen staje się bardziej komfortowy. To dobry materac nawierzchniowy również ze względu na możliwość obracania i używania go z obu stron, a nie tylko jednej.
Materac nawierzchniowy 120×190
5. Materac Posłaniowy Lateksowy Janpol Latex 120×190
Janpol Latex 120×190 to lateksowy materac nawierzchniowy o średnim poziomie twardości. Jego grubość to ok. 6 cm. Ze względu na wypełnienie nie trzeba się obawiać, że wewnątrz toppera zaczną namnażać się bakterie, roztocza i inne drobnoustroje. Ponadto jest to dobry wybór zarówno dla osoby dorosłej, jak i dziecka.
W zestawie z materacem otrzymujemy przyjemny w dotyku pokrowiec Smart, zapinany na zamek błyskawiczny. Jest on wytrzymały i ma certyfikat OEKO-TEX Standard 100. Co ważne, poszycie można prać w pralce w temperaturze do 60 st. C.
Zdaniem kupujących jest to solidny materac nawierzchniowy w rozmiarze 120 x 190 cm, który poprawia komfort snu. Topper jest polecany alergikom, gdyż daje możliwość zachowania odpowiedniego poziomu higieny. Ponadto zapewnia on bardzo dobre podparcie pleców oraz właściwą wentylację.
Materac nawierzchniowy twardy
6. Materac nawierzchniowy 160×200 Aloe Vera Orthocell
Materac nawierzchniowy 160×200 Aloe Vera Orthocell jest wypełniony pianką Orthocell, która nie odkształca się pod wpływem nacisku, a jednocześnie dobrze podpiera kręgosłup. Topper ma wydzielone 3 strefy komfortu. Pierwsza znajduje się w okolicach głowy, druga bioder, a trzecia przy stopach.
Model zaimpregnowano powłoką CleanEffect, która zapobiega namnażaniu się bakterii i roztoczy, dlatego nadaje się dla alergików. Do materaca dołączono zdejmowany pokrowiec przystosowany do prania w pralce, który jest miękki i delikatny dla skóry. Topper gwarantuje odpowiednią cyrkulację powietrza.
Pochlebne opinie o materacach nawierzchniowych Dormeo zachęciły już wiele osób do zakupu topperów wspomnianego producenta. Prezentowany model także przypadł do gustu konsumentom. Materac znajduje zastosowanie w domach, domkach letniskowych, akademiku, a nawet przyczepie kempingowej. Dzięki niemu można się wyspać i to niezależnie od miejsca, w jakim przebywamy.
Przewodnik zakupowy – Jaki materac nawierzchniowy kupić?
Jeżeli nadal zastanawiasz się, jaki materac nawierzchniowy wybrać, koniecznie sprawdź wskazówki umieszczone w poradniku. Podpowiadamy, jakimi cechami powinien wyróżniać się właściwy topper, dopasowany do indywidualnych potrzeb. Takie informacje bez wątpienia ułatwią Ci dokonanie wyboru.
Grubość
Materace nawierzchniowe, które są dostępne w sklepach, różnią się między sobą grubością. Te najcieńsze, od 2,5 cm do 5 cm, są odpowiednim wyborem dla osób lubiących spać na twardym podłożu, którym zależy jedynie na wyrównaniu powierzchni i poprawie podparcia ciała. Grubsze modele, od 7 cm do 8 cm, cieszą się największą popularnością. Wynika to z tego, że nie tylko niwelują nierówności na materacu i poprawiają podparcie kręgosłupa, ale dodatkowo zapewniają większy komfort (powierzchnia spania jest bardziej miękka). Toppery o grubości 7 – 8 cm są polecane osobom niezdecydowanym, które nie do końca mają pewność, jaki jest najlepszy materac nawierzchniowy. Modele najgrubsze, 10 cm, są też najcięższe i kłopotliwe w transporcie, niemniej jednak zapewniają bardzo dobre podparcie ciała, a w szczególności kręgosłupa.
Wypełnienie
Materac nawierzchniowy powinien gwarantować w pełni komfortowy sen. Na to wpływa zarówno jego grubość, jak i rodzaj wypełnienia. Obecnie najczęściej spotykane w sklepach są modele piankowe. Jedną z ich największych zalet jest bardzo dobre dopasowanie do ciała, gdyż materac dostosowuje się do ciała pod wpływem jego ciepła. Nie powinniśmy więc narzekać na nadmierny nacisk i dyskomfort. Toppery wypełnione pianką to dobry wybór w szczególności dla osób, które borykają się z bólem pleców, mięśni lub stawów. Co więcej, niwelują one hałas i drgania związane z poruszaniem się śpiącego obok partnera czy partnerki. Może się zdarzyć, że po rozpakowaniu materaca piankowego wyczuwalny będzie specyficzny, chemiczny zapach. Zazwyczaj ulatnia się on po kilku dniach.
Na uwagę zasługują również toppery lateksowe. Co prawda często są one nieco droższe od tych piankowych, ale równie dobrze podpierają ciało, a do tego mają właściwości antyalergiczne. Nie ma ryzyka, że wewnątrz lateksowego materaca będą namnażać się bakterie, roztocza i inne drobnoustroje, gdyż zapewnia on właściwą cyrkulację powietrza. Tego typu nakładki są bardzo trwałe, ale mają też wady. Jedną z największych jest to, że zatrzymują ciepło ciała, co jest uciążliwe latem.
Osoby lubiące spać na bardzo twardej powierzchni powinny zdecydować się na topper wykonany z maty kokosowej. To naturalny i ekologiczny materiał, który hamuje namnażanie się grzybów i bakterii. Taki materac nadaje się dla alergików. Wykazuje on odporność na odkształcanie i działanie wilgoci, skutecznie utwardza powierzchnię, na której śpimy.
Wymiary
Pod względem wymiarów topper musi być dopasowany do materaca, na którym śpimy. Nie powinno to stanowić problemu, gdyż większość producentów oferuje nakładki w wielu różnych rozmiarach. Dostępne są zarówno wąskie modele, o wymiarach: 90 cm x 200 cm czy 100 cm x 200 cm, jak i znacznie szersze, np. 160 cm x 200 cm lub nawet 200 cm x 200 cm.
Pokrowiec
Mówi się, że najlepszy materac nawierzchniowy ma w komplecie ochronny pokrowiec. Może on zastąpić prześcieradło, jeśli jest uszyty z miękkiego materiału, który nie podrażnia skóry. Zazwyczaj poszycie jest zapinane na zamek błyskawiczny i można je swobodnie zdjąć. Jego materiałem wykonania może być bawełna, poliester połączony z polipropylenem lub inna, przyjemna w dotyku oraz przewiewna tkanina. Pokrowiec powinien być przystosowany do prania w pralce, wówczas utrzymanie go w czystości nie będzie stanowiło problemu.
Komfort użytkowania
Topper powinien mieć odpowiednią twardość, aby usztywniał lub lekko zmiękczał powierzchnię spania. Istotne jest też to, żeby nie przesuwał się w trakcie snu. Temu zapobiegają m.in. specjalne, antypoślizgowe punkty na spodzie materaca. Niektóre modele mają wydzielone strefy komfortu, które odpowiadają za właściwe podparcie poszczególnych części ciała. Zwykle znajdują się one w okolicach: Głowy, bioder, a także stóp. Co więcej, część materacy nawierzchniowych jest dwustronna, a to oznacza, że można je obracać. Nierzadko tego typu toppery okazują się trwalsze.
Zastosowanie
Większość osób kupuje materac nawierzchniowy z zamiarem używania go w domu. Jednak warto wiedzieć, że toppery znajdują zastosowanie też w innych miejscach. Przydają się one w akademikach, domkach letniskowych, a nawet hotelach i pensjonatach. Co więcej, grubsze materace sprawdzają się jako dodatkowe miejsce do spania dla niespodziewanych gości, są też dobrą alternatywą dla zwykłego łóżka podczas wczasów na kempingu.
Materace nawierzchniowe w dobrych cenach
Zakup toppera to mniejszy wydatek niż wymiana materaca na nowy. Są modele, za które zapłacimy 200 – 300 zł, co nie jest bardzo wygórowaną kwotą. Oczywiście na cenę wpływa kilka różnych czynników, takich jak rodzaj wypełnienia, grubość, jak również producent. Materace nawierzchniowe produkowane przez renomowane marki są droższe, ale mimo to nie powinniśmy uznawać je za bardzo kosztowne. Ich cena zwykle mieści się w przedziale od 400 do 800 zł.
FAQ
P1: Co to jest materac nawierzchniowy?
Materac nawierzchniowy to inaczej topper. Jak sama nazwa wskazuje, układa się go na wierzchu łóżka. To pozwala na wyrównanie powierzchni spania, zmianę jej twardości, a także zwiększenie komfortu snu. Za sprawą toppera możemy uniknąć konieczności wymiany materaca, co zwykle wiąże się z dużym wydatkiem. Model nawierzchniowy dobrze sprawdza się także jako antyalergiczna nakładka, dzięki której materac na długo zachowa świeżość i czystość. Ponadto topper znajduje zastosowanie podczas wczasów pod namiotem, można też wykorzystać go jako dodatkową warstwę na niewygodnym łóżku hotelowym. To oznacza, że jest on bardzo praktyczny.
P2: Po co materac nawierzchniowy?
Część osób myśli, że materac nawierzchniowy to tylko zbędny wydatek. Jednak jego zakup to bardzo dobra decyzja, kiedy narzekamy na mało wygodne łóżko i niekomfortowy sen. Za sprawą toppera nie musimy od razu decydować się na wymianę starego materaca na nowy, a więc możemy sporo zaoszczędzić. Model nawierzchniowy wyrównuje powierzchnię spania, pozwala też na zmniejszenie lub zwiększenie poziomu jej twardości. Topper stosuje się również po to, żeby zapobiec zabrudzeniu materaca (jego wyczyszczenie niekiedy jest bardzo kłopotliwe). O zakupie modelu nawierzchniowego mogą pomyśleć też osoby, które na co dzień śpią na rozkładanej kanapie. Bez wątpienia wpłynie on pozytywnie na komfort snu.
P3: Materac nawierzchniowy – jaka grubość?
Dostępne na rynku materace nawierzchniowe mają różną grubość. Modele mieszczące się w zakresie od 2,5 cm do 5 cm są odpowiednie dla osób, które chcą poprawić komfort snu i takich szukających sposobu na zyskanie lepszego podparcia ciała. Toppery o grubości od 7 cm do 8 cm sprawiają, że powierzchnia spania jest odpowiednio miękka, obecnie cieszą się one największą popularnością. Do wyboru mamy też grubsze materace nawierzchniowe, 10 cm. Odpowiadają one za poprawę podparcia kręgosłupa. Niemniej jednak tego typu toppery są stosunkowo ciężkie, a ich transport jest bardziej kłopotliwy.
P4: Gdzie kupić materac nawierzchniowy?
Materac nawierzchniowy znajdziemy w każdym sklepie oferującym łóżka i materace. Zazwyczaj asortyment jest na tyle szeroki, że nie powinno być problemu ze znalezieniem odpowiedniego modelu. Jednak sam transport kupionego toppera nierzadko sprawia problem. Z tego powodu warto rozważyć zakup materaca nawierzchniowego przez Internet. To pozwala na porównanie cen, zapoznanie się z opiniami konsumentów i szczegółowe przeanalizowanie opisów. Zamówiony topper zostanie dostarczony pod wskazany adres, zwykle nie trzeba czekać na przesyłkę dłużej niż kilka dni. W sklepach online ceny często są niższe niż w tych stacjonarnych, nierzadko możemy też trafić na opcję darmowej wysyłki. Wszystko to sprawia, że zakupy online wciąż zyskują na popularności, także w przypadku materaców.