Na którym boku spać?

Ostatnio aktualizowane: 19.04.24

 

Niektórzy specjaliści uważają, iż najlepszym kosmetykiem nie tylko dla kobiet, ale również dla mężczyzn, jest sen i jego odpowiednia dawka. Trudno nie zgodzić się z tą teorią, ponieważ nocny wypoczynek pozwala zachować zdrowie ciała oraz umysłu. W trakcie jego trwania organizm dąży do pełnej regeneracji, a mózg segreguje i zapamiętuje nowe informacje. Zalecana porcja snu zapewnia nam efektywne funkcjonowanie następnego dnia. Aby sen był komfortowy, niezbędna jest oczywiście ciepła kołdra i wygodna poduszka, ale czy zastanawialiśmy się kiedyś, na którym boku najlepiej spać? 

 

Podczas urządzania sypialni naszym głównym celem jest oczywiście duże łóżko lub praktyczny narożnik z funkcją spania. Dobieramy komfortowy materac oraz miłą i delikatną w dotyku pościel. Mając to wszystko, jesteśmy pewni, że zapewnimy sobie bezpieczny i przyjemny sen. Nasze zdziwienie często bywa ogromne, kiedy rano budzimy się zmęczeni, a niekiedy nawet obolali. Zanim zaczniemy doszukiwać się przyczyn w naszym stanie zdrowia, zastanówmy się, jaka była nasza pozycja do spania. Często złe ułożenie ciała nocą może powodować rankiem nie tylko brak chęci do działania, ale również przyczyniać się do rozdrażnienia związanego z mało komfortowo przespaną nocą. 

 

Dlaczego miewamy problemy ze snem?

Rankiem, kiedy przy wstawaniu z łóżka odczuwamy nieprzyjemny ból pleców lub karku, a niekiedy i nóg, twierdzimy, iż nasze łóżko jest zdecydowanie niewygodne, a materac niewłaściwy. Doszukujemy się również przyczyn w poduszce, która naszym zdaniem ma złe wypełnienie i nie kształtuje się odpowiednio pod ciężarem głowy. Okazuje się, że przyczyna często nie leży po stronie posłania, a ból nóg nie jest spowodowany zmianą pogody i opadami deszczu. Powodem złego samopoczucia może być niewłaściwe ułożenie ciała podczas snu. Mało kto wie, jaka jest najlepsza pozycja do spania, dlatego też rano budzimy się w nie najlepszym nastroju. Pomimo kilkugodzinnego odpoczynku, nie mamy ochoty wstać, iść do pracy lub wykonywać domowych obowiązków. Pierwsze co, to zastanawiamy się, czy wszystko z nami w porządku. Zamiast doszukiwać się problemów w swoim stanie zdrowia, lepiej przeczytać poniższy artykuł i dowiedzieć się, w którą stronę należy zwrócić głowę, aby rankiem obudzić się wypoczętym i pełnym energii. Odpowiednie ułożenie ciała w nocy zlikwiduje nie tylko problem niewysypiania się czy też drętwienia i ból kończyn, ale przyczyni się także do odczuwania większej energii i chęci do codziennych wyzwań. 

Najpopularniejsza pozycja do spania 

Chyba większość z nas przyzna rację, kiedy napiszemy, że najczęstszą pozycją do spania jest pozycja embrionalna. Kiedy o niej mówimy, mamy na myśli boczne ułożenie ciała z podkurczonymi nogami i głową skierowaną w dół. Dla wielu jest to najbardziej prawidłowa pozycja do spania. Z pewnością zmartwimy całe grono, jeżeli w tym momencie nie przyznamy mu racji. Spanie w sposób embrionalny zdaniem lekarzy jest nie tylko niewskazane, ale przede wszystkim niebezpieczne dla naszego stanu zdrowia. Najczęstszym i jednocześnie najmniej poważnym skutkiem spania z podkurczonymi nogami jest ich odrętwienie i ból, ale również dyskomfort kręgosłupa, co może prowadzić – i tu pojawiają się znacznie poważniejsze skutki – do różnego typu skrzywień. Pozycja embrionalna może też przyczyniać się do bardziej skomplikowanych problemów, jakimi są trudności z oddychaniem, które niekiedy mogą prowadzić do niedotlenienia.

 

Na którym boku należy spać?

Znacznie lepsze dla naszego organizmu i ciała jest spanie na boku. Bywa ono pomocne i likwiduje nawet niektóre dolegliwości, jakim jest np. chrapanie lub problem z nieprawidłowym oddychaniem. Specjaliści uważają, iż takie ułożenie ciała bywa pomocne, kiedy borykamy się z bólami kręgosłupa oraz gdy chcemy się zrelaksować po całym dniu spędzonym na nogach. Skoro boczne ułożenie ciała podczas snu ma tyle zalet, to na którym boku lepiej spać, lewym czy prawym? Mimo iż każdy z nas preferuje swoją pozycję do spania i niektórzy lepiej czują się, kiedy śpią z głową skierowaną w prawą stronę, to jednak lekarze uważają, iż właściwsze będzie spanie na lewym boku.

 

Zalety spania głową skierowaną w lewą stronę

Kiedy wiemy już, na którym boku spać, warto zapoznać się z korzyściami przyjmowania właściwej pozycji, abyśmy byli jeszcze bardziej świadomi, co dzięki temu zyskuje nasze ciało i organizm. Otóż spanie w pozycji bocznej głową skierowaną w lewą stronę to:

♦ Poprawne funkcjonowanie serca – spanie na lewym boku, i fakt że serce znajduje się po tej samej stronie nie jest żadnym utrudnieniem, wręcz przeciwnie. Nocny odpoczynek, podczas którego głowę kierujemy w lewą stronę, wpływa korzystnie na pracę serca i układ krwionośny oraz odpornościowy. 

♦ Lepszy metabolizm – spanie na lewym boku przyczynia się do przemieszczenia zbędnych substancji z jelita cienkiego do jelita grubego, co w efekcie chroni przed zaparciami i ułatwia wypróżnianie. 

♦ Regulacja procesów trawiennych – pozycja z głową skierowaną w lewo przyczynia się do pozbycia się z organizmu szkodliwych substancji, wspomaga pracę śledziony oraz przepływ żółci, czyli krótko mówiąc, wspomaga trawienie. Jest to również dobra metoda na uniknięcie zgagi, dlatego też osoby, które borykają się z tym problemem, nie muszą się już zastanawiać, na którym boku spać przy refluksie.

♦ Lepsze funkcjonowanie trzustki i śledziony – kiedy znajdujemy się na lewym boku, żołądek nie uciska trzustki, a znajdujące się w niej enzymy mogą swobodnie przepływać. Po lewej stronie mamy także śledzionę odpowiedzialną za filtrację krwi oraz tworzenie się limfocytów. Podczas spania na lewym boku ułatwiamy przepływ różnych płynów, które znajdują się w naszym organizmie. 

♦ Poprawny przepływ limfy – pozycja lewa boczna przyczynia się do regulacji przepływu limfy. Znajdują się w niej substancje odżywcze, dlatego, kiedy śpimy na wskazanej przez specjalistów stronie, ułatwiamy wędrówkę cennych składników po całym organizmie. 

 

 A może jednak spanie na plecach lub na brzuchu…?

Kiedy już zdążyliśmy się przekonać do spania na lewym boku, pojawiają się liczne głosy fizjoterapeutów, iż nie jest to do końca odpowiednia pozycja zarówno dla ciała człowieka, jak i jego organizmu. Mimo licznych zalet sypiania głową skierowaną w lewo medycy uważają, iż jeszcze lepsze, a może nawet najlepsze i korzystniejsze dla nas samych jest spanie na plecach. Pozycja na wznak rozluźnia ciało i pozwala mu na odpoczynek w jego naturalnej pozycji. Ludzie korzystający z takiego sposobu spania na pewno nie będą odczuwać zgagi, ponieważ kwasy żołądkowe nie przedostaną się do przełyku. Pojawiają się jednak pewne przeciwwskazania do spania na wprost. Otóż pozycji tej bezwzględnie muszą unikać osoby, które mają problemy z bezdechami nocnymi. Z tego względu lepszym dla nich rozwiązaniem jest spanie na boku.

W naszym środowisku jest pewnie i taka grupa ludzi, która nie zaśnie inaczej niż na brzuchu. Jednak czy jest to właściwa pozycja dla ludzkiego ciała i organizmu? Otóż zdecydowanie nie. Zdaniem specjalistów spanie pupą do góry jest najgorsze ze wszystkich pozycji. Często nie zdajemy sobie nawet sprawy z konsekwencji takiego spania. Kiedy na brzuchu przebywamy większą część nocnego czasu, zdecydowanie obciążamy kręgosłup. Narządy wewnętrzne poprzez uciskanie również mają utrudnioną pracę, a płuca ograniczony dostęp do powietrza. 

Na którym boku spać w ciąży?

Ciąża to wyjątkowy czas, kiedy kobiety szczególnie powinny zadbać o siebie, odpoczywać znacznie więcej niż dotychczas, a co najważniejsze, wysypiać się. W zaawansowanej ciąży z racji coraz większego brzuszka jest to oczywiście trudne zadanie do wykonania, jednakże należy pamiętać o zachowaniu właściwej pozycji podczas snu. Oczywiście najważniejsze jest to, aby odpoczynek był dla nas przyjemnością, jednakże należy liczyć się również z tym, aby w czasie jego trwania maluchowi także było wygodnie. Specjaliści podają, iż najlepsza dla człowieka jest pozycja na wznak, jednakże nie należy do niej okres, jakim jest ciąża. Zatem na którym boku spać podczas jej trwania, aby nie wyrządzić sobie ani dziecku krzywdy? Otóż jedyną i najbezpieczniejszą pozycją jest spanie na lewym boku z prawą nogą zgiętą w kolanie, tak aby w miarę możliwości znajdowała się ona jak najbliżej brzucha, ale nie dotykała go. Spanie z głową w lewo umożliwia lepszy przepływ krwi, ponieważ w tym czasie aorta jest wygięta w lewo. Podczas ciąży wiele kobiecych narządów pracuje znacznie ciężej, również serce. Po prawej stronie ludzkiego kręgosłupa mieści się żyła główna dolna odpowiedzialna za odprowadzenie krwi do serca, dlatego spanie na prawym boku mogłoby znacznie utrudniać jego pracę. Z tego względu w czasie ciąży zalecane jest spanie na lewym boku, aby wszelkie narządy i żyły mogły lepiej pracować. Jednocześnie tym sposobem chronimy dziecko przed niedotlenieniem, jakie mogłoby wystąpić podczas dłuższego spania w pozycji na wznak. 

Spanie na lewym boku w ciąży jest zalecane przez ginekologów i położników, jednakże jeżeli nasz stan jest bezpieczny, a zdrowie i życie dziecka nie są zagrożone, możemy odpoczywać również na prawym boku. Ważne, aby nie znajdować się w tej pozycji przez całą noc, ponieważ może być to mało przyjemne nie tylko dla przyszłych mam, ale przede wszystkim dla maluchów znajdujących się w brzuchu. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ