7 korzyści z jedzenia czosnku 

Ostatnio aktualizowane: 26.04.24

 

Nikogo nie trzeba przekonywać, że czosnek to naturalny antybiotyk o wielu właściwościach leczniczych, który zdecydowanie warto wprowadzić do diety. Działanie antybakteryjne, przeciwwirusowe, antynowotworowe czy odmładzające to tylko niektóre z pozytywnych aspektów jedzenia rośliny. Jak widać, wprowadzenie czosnku do menu ma same korzyści dla zdrowia i wcale nie trzeba zjadać go garściami, aby cieszyć się zdrowiem. Dlaczego warto go jeść? 

 

Czosnek pospolity jest rośliną pochodzącą z dalekiego obszaru Azji Środkowej. Znany ze swoich właściwości leczniczych jest uprawiany na całym świecie i uważany za jeden z bardziej skutecznych, naturalnych sposobów walki z różnymi problemami zdrowotnymi. Do Polski czosnek dotarł w okresie średniowiecza i od tamtej pory stosowany jest nie tylko jako przyprawa, ale w szczególności jako roślina lecznicza. W starych wierzeniach ludowych pojawiają się wzmianki o tym, że czosnek chroni przed demonami, wampirami oraz wszelkim niebezpieczeństwem. Według zabobonów uwiązany wokół pasa miał być skutecznym środkiem antykoncepcyjnym, a wiszący w domu miał odstraszać złe moce. W kulturze ludowej pozostało wierzenie, że wszystko, co ostre ma chronić człowieka od złego. Właśnie dlatego czosnek ze względu na swój charakterystyczny smak tuż obok siekiery, gwoździa oraz agrafki jest bronią stosowaną przeciw złym mocom. 

 

Czosnek – właściwości lecznicze 

Od wielu lat wiadomo, że substancje zawarte w roślinie są niezwykle skuteczne, jeśli chodzi o walkę z wirusami i bakteriami. Okazuje się jednak, że w tych niewielkich ząbkach kryją się m.in. aminokwasy, związki flawonoidowe czy saponiny, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Oprócz tego czosnek działa jako antybiotyk pochodzenia naturalnego, dzięki wysokiej zawartości witamin B1, B2, C, PP, a także prowitaminy A. Warto wspomnieć, że w ząbkach znajdują się również liczne sole mineralne, takie jak: Magnez, wapń, potas oraz rzadko spotykane w żywności mikroelementy – nikiel, chrom i kobalt. Najcenniejsze w czosnku są jednak olejki eteryczne wydzielające charakterystyczny, ostry zapach, takie jak allicyna oraz siarczki. To właśnie z tego powodu, surowe ząbki są najzdrowsze i w takiej postaci powinno się je zjadać. Mimo tego mało osób lubi charakterystyczny smak i zapach pozostający po zjedzeniu. Dobrym rozwiązaniem jest zjedzenie czosnku jako dodatku do jedzenia. W prosty sposób można przygotować różne dipy do sałatek, pasty do smarowania kanapek lub sosy do spaghetti ze świeżo wyciśniętymi ząbkami, które podczas krótkiego procesu gotowania nie stracą wszystkich właściwości.  

Czosnek – pozytywne działanie na zdrowie człowieka 

♦ Czosnek na przeziębienie i grypę: Czosnek na grypę i przeziębienie to jedna z lepszych metod wspomagających usuwanie wirusów i bakterii z organizmu. Według przeprowadzonych badań, działanie rośliny jest bardzo silne i skutecznie zapobiega powstawaniu infekcji układu oddechowego oraz innym chorobom pojawiającym się w okresie jesienno-zimowym. W czasie infekcji czosnek powinien być regularnie zjadany pod różnymi postaciami. Jeśli ktoś nie lubi intensywnego smaku, może zdecydować się na preparat mający go jako składnik bazowy. Czosnek na katar oraz inne objawy przeziębienia jest niezwykle skuteczny. Wystarczy wypić szklankę mleka z miodem i zmiażdżonym czosnkiem, aby rozgrzać organizm, ułatwić odkrztuszanie zalegającej wydzieliny, a także udrożnić zatkane drogi oddechowe. 

♦ Czosnek na trawienie: Wiele osób zastanawia się, czy czosnek szkodzi na trawienie, ponieważ ma intensywny smak. Okazuje się, że jest on bardzo dobrym wspomagaczem całego procesu, gdyż przyspiesza oraz nasila wydzielanie żółci niezbędnej do trawienia pokarmu. W ten prosty sposób można usprawnić pracę jelit i tym samym zapobiec powstawaniu nieprzyjemnych i krępujących wzdęć. Głównie z tego względu zaleca się jedzenie czosnku podczas posiłku składającego się z tłustego mięsa lub potraw, które są ciężkostrawne. 

♦ Czosnek jako ochrona przed udarem i zawałem: Dzięki swoim drogocennym właściwościom czosnek skutecznie chroni przed zawałem i udarem. Substancje znajdujące się w roślinie mają działanie podobne do aspiryny, czyli zmniejszają lepkość krwi. Osoby, które regularnie zjadają czosnek, mają większą elastyczność ścian naczyń krwionośnych, co sprawia, że krew lepiej krąży w całym organizmie. Oprócz tego warto zaznaczyć, że substancje działają pozytywnie na rozkurcz naczyń krwionośnych, jednocześnie zapobiegając udarowi mózgu, a także zawałowi serca. 

♦ Czosnek na obniżenie ciśnienia krwi: Drogocenne działanie czosnku na układ krwionośny to nie tylko wspomaganie śródbłonek naczyniowych, ale przede wszystkim hamowanie enzymu ACE. To właśnie on jest bezpośrednio zaangażowany w regulację ciśnienia krwi. Badania naukowe potwierdzają, że osoby, które regularnie spożywają czosnek, mogą skutecznie obniżyć ciśnienie tętnicze mniej więcej o 10%. Jest to skuteczny sposób pozwalający zminimalizować ryzyko zawału, który dotyka coraz więcej osób. Czosnek powinny jeść osoby mające szczególny problem z miażdżycą naczyń wieńcowych lub ludzie, którzy przebyli już jeden zawał w życiu. 

♦ Czosnek usuwa pasożyty z jelit: Mało kto wie, że regularne jedzenie czosnku niszczy pasożyty żyjące w jelitach. W ten sposób można bardzo łatwo chronić cały układ pokarmowy przed glistami, owsikami, a nawet przed tasiemcem. Jeśli ktoś podejrzewa u siebie którąś z przykrych dolegliwości, powinien codziennie przez kilka tygodni pić szklankę wody z ząbkiem czosnku moczonym przez całą noc, a oprócz tego zjadać kilka sztuk surowego dziennie. Dobrą alternatywą jest mleko z dodatkiem czosnku, które również skutecznie działa. 

♦ Czosnek na młody wygląd: Okazuje się, że czosnek jest dobry także dla osób, które przez długi czas pragną zachować młody wygląd. Wysoka zawartość antyutleniaczy pozwala usunąć wolne rodniki, a także zapobiega powstawaniu nowych, co bezpośrednio wpływa na opóźnienie procesów starzenia się organizmu. Regularne jedzenie kilku ząbków z porcją niezbędnych do życia witamin i minerałów ma korzystny wpływ na naczynia krwionośne, chroniąc tym samym przed powstawaniem żylaków oraz pajączków, które również dodają lat. 

Czosnek przed snem – zdrowy sposób na dobry sen 

Czosnek, który uważany jest za najlepsze rozwiązanie w wielu sytuacjach, może być z powodzeniem stosowany przez osoby mające problemy ze snem. Mało kto wie, że istnieje zwyczaj wkładania ząbków czosnku pod poduszkę. Według wierzeń ma to pomóc pozbyć się problemu, z którym człowiek nie może sobie poradzić. Oczywiście chodzi tu o brak snu oraz problemy z zaśnięciem, które dotykają prawie 45% ludzi na świecie. Okazuje się, że ludowe wierzenia w lepszy sen po umieszczeniu czosnku pod poduszką są brane całkowicie na poważnie, jednak żadne naukowe badania nie potwierdziły, że faktycznie mają związek z polepszeniem jego jakości. Zgodnie z legendą roślina ma uwolnić pomieszczenie od złej energii znajdującej się we wnętrzu oraz ochronić osobę śpiącą przed niebezpieczeństwem. Prawdą jest, że regularne jedzenie czosnku wspomaga obniżenie ciśnienia oraz wpływa na zwolnienie pulsu, jednak zjawiska te należy zawdzięczać allicynie nadającej charakterystyczny ostry zapach oraz smak. Dodatkowo wyciąg z czosnku skutecznie zmniejsza napięcie mięśni, przyczyniając się do wyciszenia organizmu. 

Statystyki pokazują, że, co trzeci Polak skarży się na kłopoty ze snem lub na jego słabą jakość, co można w prosty sposób sprawdzić, sypiając np. z smartbandem. Opaska przez cały czas czuwa i kontroluje, ile czasu trwa głęboki i krótki sen, faza REM, a także ile czasu trwają przebudzenia w nocy. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość przeanalizowania snu oraz wyeliminowania czynników, które mogą negatywnie wpływać na dobre samopoczucie w ciągu dnia. Oprócz regularnej kontroli snu warto zainwestować w dobre poduszki do spania zapewniające odpowiednie podparcie głowy i kręgosłupa. W ten sposób można wspomóc sen i rano obudzić się wypoczętym. W sprzedaży dostępne są różne warianty, co pozwala wybrać najlepszy produkt. Można wybierać między modelami elektrycznymi, klasycznymi oraz ortopedycznymi. Inwestycja w dobrą poduszkę sprawia, że człowiek czuje się wypoczęty i ma energię na cały dzień. Dodatkowo nie musi się martwić o ból kręgosłupa, który może przyczynić się do uciążliwej migreny. 

 

Jak jeść czosnek, żeby nie śmierdziało? 

Wiele osób uwielbia czosnek i może go jeść praktycznie codziennie i do wszystkiego. Jednak spory problem pojawia się wówczas, gdy trzeba wyjść z domu lub pracuje się w miejscu, gdzie nie wypada brzydko pachnieć. Ludzie, którzy zastanawiają się, jak jeść czosnek, aby uniknąć przykrego zapachu, powinni wiedzieć, że są na to sprawdzone i co najważniejsze skuteczne sposoby pozwalające uniknąć dyskomfortu. W sprzedaży są dostępne różnego rodzaju preparaty, które uważane są za dobrą alternatywę i nie mają nieprzyjemnego zapachu. W sklepach można znaleźć bezwonne produkty, takie jak czysty czosnek liofilizowany, różne preparaty w tabletkach lub macerat olejowy, gdzie roślina jest składnikiem bazowym. 

♦ Czosnek z mlekiem: Okazuje się, że jest jeden prosty sposób, aby skutecznie pozbyć się zapachu czosnku z ust. Wystarczy zjedzony ząbek popijać mlekiem, ponieważ zawarte w nim związki siarki są w stanie zneutralizować przykry zapach. Wypicie nawet niewielkiej ilości sprawi, że zapach będzie mniej uciążliwy i praktycznie niewyczuwalny dla innych osób. Ten prosty sposób pozwala zjeść kilka ząbków czosnku przed wyjściem i pozbyć się obaw o brzydki zapach. 

♦ Czosnek z miodem: Równie dobrym sposobem na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu powstałego po spożyciu czosnku jest zjedzenie niewielkiej ilości miodu wymieszanego ze świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny. Wystarczy tylko dać na mały talerzyk lub spodek łyżeczkę, lub dwie miodu i zalać to sokiem z cytrusów. Po wymieszaniu należy zjeść przygotowaną miksturę i nie obawiać się o nieprzyjemny zapach z ust. 

♦ Kieliszek czerwonego wina: Okazuje się, że równie dobrym rozwiązaniem na brzydki zapach z ust po zjedzeniu czosnku jest wypicie kieliszka czerwonego wina. Substancje znajdujące się w napoju neutralizują nieprzyjemne skutki powstałe po spożyciu kilku ząbków dodanych do obiadu. 

♦ Natka pietruszki: Dobrym sposobem na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu jest zjedzenie posiekanej natki pietruszki. W ten prosty sposób można usunąć aromat, jaki pozostaje po zjedzeniu nawet surowej rośliny. Osoby, które nie chcą czuć zapachu czosnku w jedzeniu, powinny dodawać drobno posiekaną natkę do obiadu.  

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ