8 korzyści ze spania nago

Ostatnio aktualizowane: 21.05.24

 

Wszyscy z nas wiedzą, że odpowiednia ilość snu korzystnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że duże znaczenie ma też to, w czym śpimy. Chociaż większość osób śpi w wygodnej i ciepłej piżamie, zdrowiej jest spać nago. W naszym artykule prezentujemy kilka korzyści ze spania bez ubrania. 

 

Szczupła sylwetka

Połączenie spania nago z odpowiednią dietą i aktywnością fizyczną pomaga pozbyć się zbędnych kilogramów. Nasze ciało bez ubrań ma niższą temperaturę, dzięki czemu zwiększa się metabolizm i zmniejsza się ryzyko występowania cukrzycy typu 2. Poza tym śpiąc nago w pełni się relaksujemy, co sprawia, że obniża się poziom stresu. W rezultacie rzadziej odczuwamy wzmożony niepokój i mamy mniejszą ochotę podjadać słodycze i dania typu fast-food.

 

Zdrowa skóra

Nasza skóra jest nieustannie przykrywana warstwami odzieży, co stanowi dobre środowisko dla rozwoju bakterii. Spanie nago pozwoli naszemu ciału swobodnie oddychać i zachować świeżość. Jest to dobre rozwiązanie szczególnie latem, gdy bardziej się pocimy. Co więcej, spanie nago to doskonała kuracja przeciw starzeniu się. Uwalniają się wtedy melatonina i hormony wzrostu, które wpływają na regenerację naskórka. 

Większa intymność

Spanie nago z partnerem tworzy atmosferę intymności i zwiększa więź między dwoma osobami. W rezultacie częściej inicjujemy stosunek płciowy i poprawia się jakość życia erotycznego. Bezpośredni kontakt z nagą skórą partnera zwiększa wydzielanie się oksytocyny, czyli tak zwanego hormonu miłości. Sprawia on, że czujemy się bardziej szczęśliwi i mamy lepsze samopoczucie. 

 

Lepszy sen

Spanie bez ubrania to bardzo dobry sposób na obniżenie temperatury naszej skóry bez konieczności wietrzenia sypialni czy zakręcania kaloryferów. Niższa temperatura ciała sprawia, że rzadziej budzimy się w nocy i szybciej zasypiamy. Poza tym, spanie w piżamie może krępować nasze ruchy, dlatego pozbycie się jej zapewnia większą swobodę, dzięki czemu nasz sen jest lepszy i bardziej głęboki. 

 

Zdrowe okolice intymne

Spanie bez ubrań pozwala oddychać miejscom intymnym kobiet i mężczyzn, a w rezultacie zapobiega powstawaniu wysypek i otarć wynikających z nadmiernej potliwości. W przypadku mężczyzn, zbyt obcisła bielizna może mieć negatywny wpływ na jakość nasienia. Zaleca się więc zdjęcie piżamy mężczyznom, dzięki czemu ich narządy płciowe nie będą ściśnięte i przegrzane. 

 

Poprawa krążenia krwi

Każda warstwa ubrania, która ciasno opina nasze ciało blokuje swobodny przepływ krwi w żyłach. Spanie bez piżamy pozwala temu zapobiec i zapewnia dużo lepsze krążenie, a także eliminuje problemy z ciśnieniem. W rezultacie nasz sen jest bardziej głęboki, a my budzimy się zrelaksowani i wypoczęci.

 

Wyższa samoocena

Mówi się, że pewność siebie jest kluczowa, aby osiągnąć sukces w najważniejszych dziedzinach życia. Spanie bez piżamy pomaga poczuć się pewnie we własnej skórze i zaakceptować siebie. Gdy czujemy się komfortowo z własnym ciałem istnieje bardzo duża szansa, że pewność siebie będzie nam towarzyszyć w ciągu całego dnia.

Oszczędność czasu i pieniędzy 

Spanie nago to również oszczędność czasu i pieniędzy. Nie musimy zastanawiać się, co ubrać do snu, a także nie kupujemy nowych piżam, dzięki czemu oszczędzamy pieniądze. Nasza szafa nie jest zapełniona niepotrzebnymi koszulami nocnymi, dzięki czemu mamy mniej prania i prasowania. Nie musimy także martwić się, co zrobić z piżamą po zużyciu. Mimo, iż spanie nago wymaga regularnych zmian pościeli ze względów higienicznych, nie trzeba robić tego tak często, jak w przypadku piżamy. 

 

Kiedy nie powinniśmy spać nago?

Mimo, iż spanie bez piżamy ma bez wątpienia wiele korzyści istnieją sytuacje, w których nie powinniśmy kłaść się do łóżka nago, gdyż może być to powodem różnych schorzeń. Jeśli nasza skóra jest delikatna i wrażliwa, nie powinniśmy spać nago, gdyż możemy nabawić się podrażnień. Nie jest to zalecane również alergikom. W takiej sytuacji piżama z odpowiednich tkanin stanowi ochronę przed czynnikami, które mogą drażnić naszą skórę. 

Spanie nago to również nie najlepsze rozwiązanie dla lunatyków. Mimo że to zjawisko występuje najczęściej wśród dzieci i młodzieży, pojawia się też u dorosłych. Jeśli zaliczamy się do osób chodzących we śnie, zakładajmy piżamę dla własnego dobra – zwłaszcza, jeśli mieszkamy ze współlokatorami. 

Spanie bez ubrania nie jest zalecane także wtedy, gdy w naszym domu jest wyjątkowo zimno, na przykład w czasie dużych mrozów, gdy nasze ogrzewanie nie działa efektywnie. Noc w ciepłej piżamie jest także bardziej wskazana dla osób chorych lub przeziębionych, szczególnie wtedy, gdy dolegliwościom towarzyszy wysoka gorączka. 

Naukowcy potwierdzają, że pary, w których związek wkradła się rutyna powinny zrezygnować ze spania nago na pewien czas i wrócić do niego po kilku tygodniach. W ten sposób partnerzy ponownie wzbudzą w sobie emocje i pożądanie. Przyzwyczajenie się do widoku nagiego ciała drugiej osoby może ostudzić zapał i stać się codzienną rutyną. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ