Czym jest narożnik z funkcją spania?

Ostatnio aktualizowane: 25.04.24

 

Chociaż kanapa narożna, czyli tak zwany narożnik, kojarzy się głównie z meblem wypoczynkowym przeznaczonym do ustawienia w salonie, nierzadko taki produkt ma funkcję spania. Konieczność jego zakupu może wynikać z tego, że metraż mieszkania uniemożliwia wygospodarowanie oddzielnej sypialni bądź nastolatek chce w swoim pokoju mieć funkcjonalny mebel pozwalający zarówno na komfortowy sen, jak i wygodne oglądanie telewizji.

 

Kanapy narożne doskonale odpowiadają zarówno na potrzeby niewielkich mieszkań, w których pokój dzienny na noc przekształca się w sypialnię, jak i pomieszczeń, które nie pełnią funkcji tylko sypialni, takich jak pokój dziecka czy nastolatka, w którym musi być miejsce nie tylko na sen, ale także na odpoczynek np. przed konsolą albo TV. Decydując się na zastąpienie łóżka kanapą narożną, należy mieć nie tylko świadomość wad i zalet takiego rozwiązania, ale także orientować się w systemach ich rozkładania, ponieważ to od nich zależy komfort użytkowania. 

Przede wszystkim trzeba mieć świadomość tego, że narożnik to mebel, który zajmuje dużo miejsca. Oczywiście ustawione w pokoju obok siebie łóżko i sofa zajęłyby go jeszcze więcej, jeśli jednak pokój nie ma za dużego metrażu, warto rozważyć klasyczną rozkładaną kanapę. Zajmuje ona mniej miejsca i jest mniej przytłaczająca. Narożnik o porównywalnej z sofą jakości (taki sam materiał tapicerki, wypełnienie bądź system rozkładania) będzie od niej również nieco bardziej kosztowny, chociażby z racji samej ilości zużytego materiału. Niemniej, narożnik jest przeznaczony dla większej ilości osób niż kanapa. Średniej wielkości sofa narożna pozwala na komfortowe siedzenie około pięciu osobom, a aby podobną ilość gości posadzić wygodnie na klasycznej kanapie, zwykle trzeba dostawić jeszcze dodatkowe fotele. Skupiając się natomiast tylko na ilości oferowanego miejsca do spania, narożniki, w zależności od systemu rozkładania oraz powierzchni, mogą zdeklasować nie tylko kanapy, ale także i łóżka. Dlatego decydując się na kanapę narożną z funkcją snu, podstawową kwestią na jaką należy zwrócić uwagę, jest właśnie system rozkładania.

 

Easy lift

Easy lift to system powszechnie używany w narożnikach z funkcją spania, które po rozłożeniu mają jednakową grubość i twardość, mimo że składają się z kilku części, a to zapewnia wysoką jakość snu. Równość części przeznaczonej do snu pozwala także na zrezygnowanie na przykład z materaca nawierzchniowego, który jest często stosowany przez osoby śpiące na tego typu kanapach. Oprócz tego samo rozkładanie jest bardzo proste, ponieważ wystarczy tylko lekko unieść i wyciągnąć części do spania. 

Sedak

Sedak, zwany również belgijką, to system, który jest bardzo zbliżony do mechanizmu stosowanego w łóżkach polowych. W schowku pod siedziskiem schowana jest konstrukcja łóżka, którą należy wyciągnąć, a następnie rozłożyć i oprzeć kolejne elementy materaca na nóżkach. Stelaż wykonany może być ze stali lub aluminium połączonych listwami albo sprężynami. Powierzchnia materaca jest równa i jednolita, w związku z czym – podobnie jak w omówionym wcześniej systemie – nie ma konieczności inwestowania w materac nawierzchniowy. Kłopotliwe może być natomiast samo przechowywanie pościeli, ponieważ miejsce pod kanapą wykorzystywane jest na przechowywanie mechanizmu z materacem, w związku z czym tego typu meble nie mają pojemników na pościel.

 

Delfin

Delfin to bardzo popularny system rozkładania w grupie kanap narożnych, który każdorazowo wyposażony jest w pojemnik na pościel ukryty w krótszym elemencie narożnika. W dłuższym natomiast schowany jest mechanizm z materacem na kółkach, który należy wysunąć, a następnie pociągnąć w górę, aby obrócić materac. To rozwiązanie pozwala na uzyskanie bardzo dużej powierzchni do spania, jednak kluczową kwestią jest różnica w twardości materacy. O ile dwie części, na które składają się elementy narożnika, charakteryzują się taką samą twardością, o tyle twardość wysuwanego elementu może się różnić, co powoduje pewien dyskomfort, podobnie jak często powstająca szczelina między krótszym elementem narożnika a wysuniętym materacem. Takie łóżko wymaga uwagi w rozkładaniu (i ewentualnego dosunięcia do siebie modułów) oraz nierzadko używania dodatkowo materaca nawierzchniowego.

 

Wózek

Wózek to system zwany także półbelgijskim, z racji takiej samej zasady działania, czyli materaca złożonego na trzy części (najczęściej) i ukrytego pod siedziskiem. Zasadnicze różnice polegają na wykorzystaniu siedziska jako pierwszego członu materaca oraz zastosowaniu kółeczek (stąd nazwa – wózek), dzięki którym znacznie łatwiej jest wyciągnąć poszczególne moduły. W przeciwieństwie do zwykłej belgijki niektóre modele wyposażone są w pojemniki na pościel, jednak dostęp do nich jest utrudniony. Co do wygody tego rozwiązania, duże znaczenie ma twardość materaca, ponieważ często zdarza się, że poszczególne moduły charakteryzują się różną twardością, co w oczywisty sposób przekłada się na komfort snu.

DL

DL to bardzo prosty system, stosowany zarówno w klasycznych kanapach, jak i narożnikach, pozwalający uzyskać równomierną powierzchnię snu, składającą się z dwóch, a nie trzech (co ma najczęściej miejsce) modułów. Samo rozkładanie jest również bardzo proste, ponieważ należy wysunąć jeden moduł w taki sposób, aby zrobić miejsce na drugi, po czym obrócić oparcie (czyli drugi moduł) tak, aby oba znajdowały się w pozycji poziomej. Warto również dodać, że kanapy tego typu są wyposażone w duży pojemnik na pościel.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ