Zniesienie lordozy szyjnej – Jak spać?

Ostatnio aktualizowane: 26.04.24

 

Kręgosłup każdego zdrowego człowieka tak naprawdę nie jest prosty. Ma fizjologiczne esowate krzywizny. Lordoza to wygięcie kręgosłupa do przodu, z kolei kifozą nazywamy wygięcie do tyłu. Zdarza się, że w obu odcinkach krzywizn pojawiają się zmiany patologiczne. Ich głównym objawem jest dokuczliwy ból.

Fizjologiczne wygięcie kręgosłupa do przodu występuje w odcinku szyjnym i krzyżowym. Takie łukowate wygięcia działają podobnie, jak amortyzator, dzięki czemu chronią szkielet od wstrząsów wywoływanych przez takie prozaiczne czynności, jak: Chodzenie, bieganie, a nawet skakanie. Ponadto lordoza odcinka szyjnego kręgosłupa jest niezbędna do prawidłowego podtrzymywania głowy, nie szkodząc tym samym mięśniom i więzadłom.

Zniesienie lordozy szyjnej

W wyniku różnych czynników lordoza ulega spłaszczeniu, pogłębieniu, a czasem nawet całkowitemu wyprostowaniu. Rodzaj pogłębionej lordozy jest zmianą chorobową, którą można zaobserwować w okolicy odcinka krzyżowego. Najczęstszym problemem w tym miejscu jest częściowe albo całkowite zniesienie krzywizny fizjologicznej. Trzeba podkreślić, że zmiany patologiczne dają silne objawy bólowe, co jest niekomfortowe i wymaga leczenia, ale nie zawsze zniesienie lordozy szyjnej to leczenie operacyjne. 

Zniesiona lordoza szyjna jest spowodowana zwyrodnieniami kości i stawów, będących następstwem starzenia. Dokładniej mówiąc w tylnych wyrostkach kręgowych tworzą się osteofity – kostne narośla powodujące przerost szyjnego odcinka kręgosłupa. Zacieśniają one szczeliny między krążkami oraz kanał kręgowy. Skutkiem zmian są bóle karku, podczas których mimowolnie napinamy mięśnie kręgosłupa. Ponadto napięcie mięśni powoduje ich skrócenie, co przyczynia się do prostowania naturalnej krzywizny osi szkieletu. Inną przyczyną może być także uraz powstały na przykład w wypadku samochodowym, kiedy dochodzi do gwałtownego ruchu głową. Skutkiem tego jest rozluźnienie mięśni oraz więzadeł przy zmianie pozycji odcinka szyjnego kręgosłupa.

Warto zaznaczyć, że jest grupa czynników zwiększających ryzyko omawianej wady. Mowa o pracy biurowej a dokładniej długim siedzeniu w jednej pozycji oraz pracy, której wykonywanie wymaga częstego, oraz systematycznego pochylania głowy. Do innych czynników należy osteoporoza, niedobory witaminy D i wapnia, a także otyłości prowadząca do nadmiernego otłuszczania karku.

Objawy zniesienia lordozy szyjnej

Zniesienie lordozy szyjnej objawia się między innymi przez nadmierną ruchliwość głowy w porównaniu do całego kręgosłupa. Przede wszystkim zmianom chorobowym towarzyszą silne bóle karku o charakterze napadowym. Zniesienie lordozy szyjnej charakteryzują objawy neurologiczne, pojawiają się one w sytuacji występowania ucisku na nerwy obwodowe. Może się wtedy pojawić drętwienie, mrowienie, niedowład rąk, a nawet zawroty głowy, szumy w uszach, oczopląs i omdlenia.

Trzeba podkreślić, że objawy u każdego z pacjentów mogą być różne. Samo spłaszczenie odcinka szyjnego może nie wywoływać żadnych niepokojących nieprawidłowości, zwłaszcza na samym początku, gdy nieprawidłowa pozycja jest utrzymywana jedynie przez chwilę. Problemy mogą się pojawiać i nasilać w momencie, gdy głowa będzie w protrakcji przez znacznie dłuższe okresy. Wówczas utrwalone spłycenie może powodować różne objawy bólowe, ale nie tylko.

 

Zniesienie lordozy szyjnej a ból głowy.

Ból może mieć charakter stały lub zmienny. Ponadto może wystąpić w obszarze szyi lub promieniować aż do kończyn. Takie reakcje bólowe mogą być nagłe, kłujące oraz ostre, trwają one stosunkowo krótko. U innych z kolei ból będzie tępy, ciągły i przyćmiony, a do tego uciążliwy przez wiele godzin. Jednak należy wziąć pod uwagę, że na podstawie samych czynników bólowych nie jesteśmy w stanie zdiagnozować schorzenia.

 

Zniesienie lordozy szyjnej a praca fizyczna

Jeśli wykonujemy pracę fizyczną, to z pewnością kłopotliwym objawem lordozy szyjnej będzie sztywność karku, napięcie w obrębie szyi oraz uczucie odrętwienia. Takie objawy wynikają z dysbalansu, który utworzył się między przednimi a tylnymi mięśniami. Dlatego skutecznie uniemożliwiają wykonywanie pracy ruchowej, a dodatkowe sprawiają ból i duży dyskomfort.

Wszelkie dyskopatie (np. przesunięcie krążka międzykręgowego) również dyskwalifikują wykonywanie pracy fizycznej. Dzieje się tak, gdyż dysk, który wypadł, skutecznie utrudnia zwykłe poruszanie się, nie wspominając już o wykonywaniu żadnej pracy ruchowej.

Dużym utrudnieniem przy lordozie są także objawy neurologiczne, a dokładniej drętwienie kończyn oraz promieniujący ból zarówno do dłoni, jak i palców. Objawy te są wynikiem ucisku krążka międzykręgowego na nerwy, które wychodzą z rdzenia. Im ucisk jest większy, tym objawy bardziej nam dokuczają.

Spłycenie lordozy szyjnej

Przez niekorzystne działanie czynników na nasz kręgosłup może dojść do spłycenia lordozy szyjnej albo jej wyrównania, czyli całkowitego zniesienia krzywizny szyjnej. Taki stan uznawany jest jako odstępstwo od normy, a nie choroba. Zatem schorzenie powinno być poddane leczeniu, żeby nie doprowadzić do postępu spłaszczenia łuku oraz zniesienia lordozy szyjnej.

Rozwijającej się spłyconej lordozie szyjnej towarzyszą głównie spoczynkowe dolegliwości bólowe karku. Powstają one w wyniku zmiany ustawienia kręgów szyjnych wobec siebie.

 

Jak spać przy zniesionej lordozie szyjnej?

Przy lordozie szyjnej mięśnie powinny odpocząć. Zatem powinniśmy przygotować im do tego odpowiednie warunki, czyli przede wszystkim warto sprawdzić, jaka poduszka na kręgosłup szyjny będzie najlepsza i taką zakupić. Oczywiście wygodny materac również nie jest bez znaczenia. 

Na wielu forach internetowych widnieje informacja, że najbardziej zdrowe jest spanie bez poduszki. Jednak należy zaznaczyć, że w tym przypadku, czyli zdiagnozowanej lordozie takie stwierdzenie nie jest poprawne. Dlatego zarówno w sytuacji kłopotów z kręgosłupem szyjnym, jak również profilaktyki dolegliwości, które są z nim związane poleca się spanie na poduszce medycznej. Mając stwierdzone zniesienie lordozy szyjnej, poduszka powinna być odpowiednio dobrana i dopasowana do indywidualnych potrzeb i cech użytkownika. Najlepsza pod głowę przy lordozie szyjnej będzie poduszka ortopedyczna do spania, która swoim kształtem przypomina wałek. Ma specjalne wycięcie pod kark, co przyczynia się również do łagodzenia bólów szyi, karku, a nawet całych pleców.  Istotne jest, aby poduszka była w dobrym dla nas rozmiarze (nie powinna być za wysoka bądź za niska). Odpowiedni rozmiar jest o tyle ważny, aby miejsce pomiędzy barkiem, karkiem a całą głową było dobrze wypełnione. Im bardziej poduszka będzie odpowiadać anatomicznemu kształtowi naszego ciała, tym lepiej. Dobrym wkładem będzie termoelastyczna pianka, która reaguje na temperaturę ciała oraz nacisk. Takie wypełnienie w zetknięciu z naszym ciałem rozkłada równomiernie nacisk na jak największą powierzchnię poduszki, a tym samym zapewnia optymalne ustawienie kręgów szyjnych w czasie snu. Z kolei materac do spania powinien być twardy, aby nasze ciało nie zapadało się, a tym samym nie będzie powodować napięć powodujących ból.

Jak spać przy bólu kręgosłupa szyjnego? Oczywiście pozycja podczas snu również nie jest bez znaczenia. Przy tego typu schorzeniach najlepiej spać na plecach lub na boku. Odradza się jednak spanie na brzuchu, co stanowczo odradzają fizjoterapeuci.

Zniesienie fizjologicznej lordozy szyjnej – co robić po diagnozie?

Jeśli zdiagnozowano u nas spłaszczenie ostatniego odcinka kręgosłupa, to ostatni moment na to, aby coś z tym zrobić. Trzeba pamiętać, że im dłużej nasza szyja i kark będą miały nieprawidłowe ułożenie, tym konsekwencje dla naszego zdrowia będą dotkliwsze.

Dlatego też jeśli pracujemy przy komputerze, warto zadbać o ergonomię pracy. Nasza głowa powinna znajdować się w linii kręgosłupa. Z kolei ekran należy umiejscowić na linii wzroku, łokcie muszą być podparte, a kręgosłup wyprostowany. Kąt pomiędzy tułowiem a udami powinien być rozwarty, tak samo, jak kąt zgięcia w kolanach.

Spędzając przed ekranem dużo czasu, warto zadbać o wzrok, gdyż każda wada związana z widzeniem powoduje nieświadome przysuwanie twarzy do monitora, czego następstwem jest spłycenie lordozy szyjnej. 

Ponadto zamiast kolejnej tabletki na ból, warto zacząć ćwiczyć. Gimnastyka powinna polegać na rozciąganiu oraz wzmacnianiu określonych grup mięśniowych. Warto nauczyć się samokorekty, czyli korygowania postawy.

 

Zniesienie lordozy szyjnej – leczenie

Przy zniesionej lordozie szyjnej rehabilitacja to konieczność, jednak w cięższych przypadkach, nie jest ona wystarczająca. Oczywiście o metodzie naszego leczenia powinien decydować lekarz, w tym przypadku ortopeda. Nie powinniśmy leczyć się na własną rękę, ponieważ możemy zrobić sobie krzywdę. Stwierdzając zniesienie lordozy szyjnej, zaleca się ćwiczenia, których celem jest rozluźnienie mięśni. Jeśli w czasie ich wykonywania towarzyszy ból, to wówczas należy je przerwać.  Trzeba zgłosić się do rehabilitanta, który stworzy dla nas bezpieczny i profesjonalny plan terapii. Zwykle ćwiczenia polegają na powolnym, ale maksymalnym skręcaniu głowy raz w lewą, raz w prawą stronę oraz utrzymywaniu każdej pozycji przez około 3 sekundy. Najlepiej wykonywać je systematycznie 2-3 razy dziennie przez kilka minut.

Inne ćwiczenia na zniesienie lordozy szyjnej to zaplatanie palców u rąk za głową, a następnie odchylanie jej do tyłu przy jednoczesnym stawianiu oporu dłońmi. Ponadto dolegliwości bólowe przy lordozie można złagodzić poprzez uprawianie jogi, a także masaż odcinka szyjnego kręgosłupa. Uzupełnieniem wszystkich ćwiczeń może być naświetlanie laserem bądź lampą. Taka intensywna rehabilitacja powinna trwać mniej więcej 3 miesiące. Mimo to czasem i tak konieczna jest operacja.

Zalecenia po operacji kręgosłupa szyjnego

Operacja kręgosłupa szyjnego to trudny i poważny zabieg, gdyż niejednokrotnie od niego zależy zdrowie, a w skrajnych przypadkach nawet życie pacjenta. Rehabilitacja zaraz po operacji nie jest łatwym procesem. Bardzo dużo zależy od zaangażowania pacjenta, a także jego wiedzy i stosowania się do zaleceń odnośnie do tego, co może, a czego nie powinien robić. Trzeba zaznaczyć, że dla każdej operowanej osoby zalecenia mogą być inne. Program rehabilitacji również jest dostosowywany indywidualnie, pacjent powinien się na nią zgłosić około 2 tygodnie po operacji. Jeśli jednak tuż po zabiegu występuje ból lub towarzyszy ciągłe napięcie, trzeba zgłosić się jak najszybciej do lekarza. W zaleceniach pooperacyjnych znajdują się również delikatne ćwiczenia na obręb szyi, ale jedynie takie, których wykonywanie nie będzie powodować bólu. Zdarza się też, że po operacji kręgosłupa zaleca się noszenie kołnierza usztywniającego, lekarz może nakazać jego noszenie przez cały czas lub tylko gdy przebywamy poza domem. Wskazane jest również zakupienie poduszki ortopedycznej.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ