Ranking 5 najlepszych materacy lateksowych w 2024

Ostatnio aktualizowane: 25.06.24

 

Materac lateksowy – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Jeżeli planujesz zakup materaca dla siebie lub członków swojej rodziny, to dobrze trafiłeś. Nasza strona podpowie Ci, na co zwrócić uwagę podczas zakupów. Zebraliśmy także 5 modeli, które cieszą się pozytywnymi opiniami użytkowników. Pierwsze miejsce zajął materac Hevea Baby 60×120. Produkt ten przeznaczony jest do użytku przez dzieci, mieści się w małych łóżeczkach. Maluchy bardzo często mają alergie i wrażliwą skórę. Z tego względu przy produkcji tego materaca zadbano, aby był on dla nich bezpieczny. Powłoka i wkład są antyalergiczne. Co więcej, pokrowiec z bawełny jest przewiewny i higroskopijny, więc dobrze pochłania wilgoć. Ważną kwestią jest duża wytrzymałość produktu, która sprawia, że materac sprawdza się przez długi czas. Ponadto jest on wygodny i przyjazny dla kręgosłupa malucha.  Drugie miejsce zajął Janpol Demeter H3, na którym zmieszczą się dwie dorosłe osoby. Model ten zapewnia dużą wygodę. Zaliczany jest do średnio twardych, co pozytywnie wpływa na jakość snu. Jego opis i kolejnych pozycji rankingu znajdziesz poniżej.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Pokrowiec na materac ładnie się prezentuje i można go prać, co umożliwia utrzymanie posłania w czystości. Produkt ma dużo kanalików, dzięki którym przepływ powietrza jest mocny. Model wykonany jest z materiałów, które są antyalergiczne, a także dobrze trzymają ciepło.

Wady

Niektórzy uważają, że dla nich produkt jest trochę zbyt miękki, przez co może być trudno w nim zasnąć. W modelu brakuje wzmocnienia, więc w przypadku użycia prześcieradła z gumką, może się odkształcać.

Podsumowanie

Model przeznaczony jest do użytku przez dzieci, gdyż jego wymiary są równe 60 cm x 120 cm. Pokrowiec zapinany jest na zamek błyskawiczny, więc można go prać. Materac zrobiony jest z lateksu, a pokrowiec z bawełny.

Drugi wybór

Zalety

Model jest bardzo wygodny i sprężysty, co sprawia, że dobrze się na nim śpi. Materac ma 7 stref twardości o różnej konsystencji, przez co ciało odpowiednio się na nim układa, a kręgosłup jest w stabilnej pozycji.

Wady

Zdarza się, że materac lekko się wgniata pod wpływem ciężaru śpiącej osoby, dlatego trzeba przekładać go na druga stronę, aby zneutralizować wgniecenia. Dla niektórych model jest zbyt twardy.

Podsumowanie

Produkt ma wymiary 160 cm x 200 cm x 18 cm, więc zmieszczą się na nim dwie osoby. Materac jest dwustronny i dobrze jest go przekładać co kilka tygodni. Model jest wykorzystywany przez osoby, które przechodzą przez rehabilitację.

Rozważ też

Zalety

Produkt jest bardzo solidny i dobrze wykonany - z dbałością o szczegóły. Model jest miękki i wygodny, co umożliwia cieszenie się z komfortowego snu. Materac nie odkształca się i zachowuje swoje właściwości.

Wady

Model po zakupie może mieć nieatrakcyjny zapach, więc trzeba go wywietrzyć i wyprać jego pokrowiec. Po pewnym czasie użytkowania może się zdarzyć, że zamek od powłoki lekko się odpruje.

Podsumowanie

Materac jest odpowiedni dla dzieci i nastolatków. Model ma wymiary, które są równe 160 cm x 80 cm. Dzięki zastosowaniu lateksu do produkcji posłania nie powoduje ono alergii i dobrze wspiera kręgosłup.

 

 

5 najlepszych materacy lateksowych. Opinie w 2024 roku

 

Wiesz już, jak ważny jest dobór odpowiedniego wkładu i pokrowca dla Twojego kręgosłupa i jakości snu. Teraz chcemy zaprezentować Ci ciekawe modele zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Poniżej znajdziesz ranking materacy lateksowych, które okazały się najpopularniejsze wśród użytkowników.

 

1. Materac lateksowy Hevea Baby 60×120 cm

 

Wśród prezentowanych modeli na szczególną uwagę zasłużył Hevea Baby 60×120. Produkt ten przeznaczony jest do użytku przez maluchy. Jego wymiary wynoszą 120 cm x 60 cm, więc jest odpowiedni do dziecięcych łóżek.  Ważną kwestią jest bezpieczeństwo, jakie zapewnia maluchom. Wkład odpowiednio się układa pod naciskiem ciała, przez co jest wygodny i bezpieczny dla kręgosłupa.

Produkt ten wykonany jest z najwyższej jakości materiałów. W trakcie zszywania i wykańczania zachowano dużą dbałość o szczegóły. Dzięki temu model jest wytrzymały. Materac wykonany został z lateksu, który sygnowany jest atestem PZH. Charakteryzuje się on antyalergicznością. Nie tworzą się w nim pleśnie i nie kumulują roztocza. Ponadto model ten wyposażony jest w bawełniany pokrowiec. Dzięki temu jest przyjazny alergikom. Co więcej, materiał ten dobrze chłonie wilgoć i trzyma ciepło, więc sprawdzi się zarówno w gorące, jak i zimne dni.

Materac jest wytrzymały, więc powinien bez problemu służyć Ci przez przynajmniej 10 lat. Konsumenci doceniają ten model za wygodę użytkowania.

Hevea Baby to bardzo dobry materac lateksowy do 500 zł. Produkt ma wymiary: długość – 120 cm i szerokość – 60 cm. Jest to model o średnim stopniu twardości (H2).

 

Zalety

Bezpieczeństwo: Prezentowany materac lateksowy ma liczne certyfikaty potwierdzające solidne wykonanie i bezpieczeństwo użytkowania produktu. Wśród nich warto wyróżnić certyfikat OEKO TEX Standard 100, Eco Standard Euro Latex i Atest Higieniczny Polskiego Zakładu Higieny w Warszawie.

Wypełnienie: Z uwagi na to, że wypełnienie modelu jest elastyczne materac idealnie dopasowuje się do kształtu ciała. W związku z tym zapewnia komfort w trakcie snu, jak również odpowiednie podparcie kręgosłupa.

Pokrowiec: Kupując model otrzymujemy w komplecie zdejmowany pokrowiec. Jego pielęgnacja nie jest trudna – materiał można prać w pralce w temperaturze do 60 st. C.

Cyrkulacja powietrza: Przeprowadzone badania kliniczne potwierdziły, że materac zapewnia dobrą cyrkulację powietrza. W rezultacie nie ma obaw o to, że dziecko będzie się pociło w trakcie snu, a na skórze malucha pojawią się potówki.

Dla alergików: Jak zapewnia producent, model jest polecany także alergikom (nie nasila objawów choroby).

 

Wady

Miękkość: W opiniach konsumentów można przeczytać, że materac jest bardzo miękki, mimo że informacje podane przez producenta wskazują, że model ma symbol twardości H2.

 

 

 

 

2. Materac Janpol Demeter H3 160×200

 

Produktem, który sprawdza się u osób, które mają problemy z kręgosłupem, jest Janpol Demeter H3. Materac ten wykorzystuje się w trakcie rehabilitacji.

Prezentowany model wykonano z lateksu i pokryto dzianiną. Dzięki temu jest bardzo wytrzymały i nie odkształca się. Co więcej, wykorzystana tkanina zapewnia dobry przepływ powietrza. Materac ma 7 poziomów twardości, co sprawia, że ciało dobrze się na nim układa. Ponadto jest on dwustronny, więc można spać po obu jego stronach (przekładać, co kilka tygodni). Dzięki temu wszelkie zniekształcenia są neutralizowane, a sam produkt zachowuje swoje właściwości przez długi czas.

Materac ma standardowe rozmiary dopasowane większości łóżek (160 cm x 200 cm), więc jest przeznaczony dla osoby dorosłej. Jego grubość wynosi 18 cm. Produkt zaliczany jest do średnio twardych. To sprawia, że dobrze się na nim śpi. Użytkownicy doceniają ten model za wygodę użytkowania i sprężystość.

Janpol Demeter to materac lateksowy o wymiarach: długość – 200 cm i szerokość – 160 cm. Użytkownik może wybrać produkt o symbolu twardości H2 lub H3.

 

Zalety

Kanały wentylacyjne: Materac ma sporo kanałów wentylacyjnych, które bardzo dobrze odprowadzają wilgoć i gwarantują odpowiedni przepływ powietrza. Zwiększa to komfort użytkowania produktu.

Dopasowanie: Konsument może wybrać stopień twardości modelu, a tym samym lepiej dopasować produkt do swoich potrzeb. Zaletą jest również możliwość zakupu materaca o różnych wymiarach.

Pianka: Zastosowana w modelu pianka lateksowa jest wytrzymała i elastyczna. W związku z tym dostosowuje się do kształtu ciała i wraca do początkowej formy. W efekcie na powierzchni materaca nie pojawią się wgłębienia.

Dwustronny: Janpol Demeter to produkt dwustronny. Oznacza to, że będziemy mogli korzystać z materaca przez długi czas, co zachęca do tego, aby zainwestować w prezentowany model.

 

Wady

Pokrowiec: Zdaniem pewnej grupy Internautów materiał wykonania pokrowca nie jest idealnie miękki, co zwiększa ryzyko podrażnień skóry.

 

 

 

 

3. Materac lateksowy Hevea Junior 90×180

 

Rodzice chwalą materac Hevea Junior 90×180, gdyż twierdzą, że ich pociechy dobrze się na nim wysypiają. Przeznaczony jest on do używania na łóżkach parterowych. Produkt wyposażony jest w zabezpieczenie chroniące przed wilgocią.

Model ten wykonany jest z pianki lateksowej. Posiada ona różne stopnie twardości.  To sprawia, że poszczególne części ciała mają dobre wsparcie w trakcie snu. Ponadto wysoka jakość wykorzystanego materiału sprawia, że produkt jest wygodny. Co więcej, lateks jest odporny na odkształcenia. Wkład pokryto pokrowcem, który uszyto z poliestru i bawełny. Taka mieszanka wykazuje właściwości antyalergiczne, chroni przed drobnoustrojami i tworzy swoistą tarczę przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi. Wykorzystaną tkaninę można prać w pralce.

Wymiary produktu wynoszą: szerokość – 90 cm, długość – 180 cm i grubość – 9 cm. Istnieje możliwość dwustronnego używania materaca. Strony należy wymieniać co kilka tygodni. Maksymalne obciążenie modelu to 80 kg. Użytkownicy doceniają go za komfort użycia i estetykę wykonania.

Materac lateksowy Hevea Junior ma wymiary: długość – 180 cm i szerokość – 90 cm. Jest to model o średnim stopniu twardości (H2).

 

Zalety

Pokrowiec: Pielęgnację materaca ułatwia łatwo zdejmowany pokrowiec, który można prać w pralce. W rezultacie możemy zadbać o maksymalną higienę w trakcie użytkowania produktu. Warto podkreślić, że pokrowiec posiada atest Bezpieczny dla dziecka.

Wypełnienie: Dobrej jakości wypełnienie stanowi gwarancję komfortu w trakcie snu. Model ugina się w tylko w miejscach nacisku (elastyczność punktowa), więc zapewnia solidne podparcie ciała, bez względu na przyjętą podczas odpoczynku pozycję.

Dla alergików: Prezentowany materac może być z powodzeniem używany także przez alergików. Wszystkie wykorzystane do produkcji modelu materiały mają antyalergiczne właściwości.

 

Wady

Zapach: Czytając opinie konsumentów można natrafić na komentarze sugerujące, że materac tuż po rozpakowaniu brzydko pachnie. Zaleca się więc wypranie pokrowca przed rozpoczęciem korzystania z produktu.

 

 

 

 

4. Sembella Hetman Aqua Materac H2/H3 160X200

 

Ciekawym modelem, który stworzono z myślą o osobach dorosłych, jest Sembella Hetman Aqua H2/H3. Materac wykonano z wysokiej jakości lateksu, który nawet przy wieloletnim użytkowaniu nie odkształca się. Całość zabezpieczona jest pokrowcem z dzianiny, który charakteryzuje się antybakteryjnością. Co więcej, materiał ten zapewnia dobrą wentylację, więc sprawdza się zarówno w lecie, jak i zimą.

Produkt dostępny jest w rozmiarze 160 cm x 200 cm x 21 cm. Do wyboru są dwie twardości materaca H2 i H3. Pierwsza (twardość średnia) przeznaczona jest dla osób ważących do 80 kg. Natomiast druga (twardość duża) może być wykorzystywana przez  tych, którzy ważą powyżej 80 kg.

Model ten jest wygodny w użyciu. Zawdzięcza to 7-strefom twardości wkładu. Dzięki niemu materac dobrze się dopasowuje do ciała. To sprawia, że kręgosłup jest odciążony, a użytkownik może się zrelaksować. Konsumenci twierdzą, że model ten jest miły w dotyku, a także, że przynosi ulgę obolałym plecom.

Sembella Hetman Aqua to materac lateksowy o wymiarach: długość – 200 cm i szerokość – 160 cm. Użytkownik ma do wyboru klasę twardości H2 i H3.

 

Zalety

Materiał pokrowca: Do produkcji pokrowca wykorzystano dzianinę SILVERLINE LYOCELL – ma ona bardzo dobre właściwości antybakteryjne i antystatyczne. Konsumenci doceniają również fakt, że pokrowiec jest miękki w dotyku i nie powoduje podrażnień.

Lateks: Do wypełnienia produktu zastosowano dobry gatunkowo lateks – wykazuje on odporność na odkształcenia, co daje pewność, że materac będzie nam służył przez długi czas.

Komfort: Konsumenci, którzy zdecydowali się na zakup modelu Sembella Hetman Aqua podkreślają, że jest on komfortowy – świetnie dopasowuje się do kształtu ciała, dlatego nie ma ryzyka, że po przebudzeniu będzie dokuczał nam ból pleców czy szyi.

 

Wady

Zamki błyskawiczne: Niektóre osoby twierdzą, że zastosowane przy pokrowcu zamki błyskawiczne często się zacinają.

Pielęgnacja: W pojedynczych opiniach można przeczytać, że czyszczenie pokrowca jest trudne. Wszystko przez to, że plamy wnikają głęboko w strukturę materiału.

 

 

 

 

5. Materac Materasso Premier Biospring piankowy z lateksem

 

Wielu konsumentów poleca materac lateksowy Materasso Premier Biospring, dlatego też postanowiliśmy umieścić ten model w naszym zestawieniu. Jest to produkt polecany osobom, które chcą kupić twardy, a jednocześnie elastyczny materac zapewniający duży komfort w trakcie snu.

Produkt ma wymiary: długość – 200 cm, szerokość – 160 cm i wysokość – 19 cm. Model sprzedawany jest w zestawie z pokrowcem Silver Protect. Użytkownik może z łatwością zdjąć pokrowiec i wyprać go w pralce w temperaturze do 60 st. C. Prezentowany materac to wyrób medyczny. Oznacza to, że produkt przeszedł liczne testy, które potwierdziły bezpieczeństwo użytkowania, jak również zdrowotne właściwości modelu. Materac wykonano z przewiewnej płyty lateksowej, naturalnego włókna SEACELL i pianki BIOSPRING.

Choć koszt zakupu produktu jest stosunkowo wysoki, sporo osób decyduje się zainwestować w ten model. Materac jest wygodny, czego dowodem są pozytywne opinie wydawane przez konsumentów. Użytkownicy wskazują, że produkt gwarantuje dobre podparcie ciała.

Materasso Premier Biospring to materac lateksowy o wymiarach: długość – 200 cm i szerokość – 160 cm. Jest to twardy model.

 

Zalety

Wygoda: Prezentowany materac jest uznawany za wygodny. Wypełnienie produktu jest elastyczne i odporne na odkształcenia. W efekcie na powierzchni modelu nie ma wgnieceń, które bez wątpienia obniżyłyby komfort snu.

Bezpieczeństwo: Materac ma polski atest medyczny. Stanowi on potwierdzenie na to, że model wykonano z bezpiecznych dla zdrowia materiałów i jest on polecany także dla osób zmagających się m.in. z bólami pleców.

 

Wady

Cyrkulacja powietrza: Pewna grupa konsumentów zaznacza, że produkt nie zapewnia dobrej cyrkulacji powietrza, co prowadzi do nadmiernej potliwości w trakcie snu.

Pokrowiec: Część osób uważa, że do wykonania pokrowca nie wykorzystano najlepszych gatunkowo tworzyw. Na powierzchni stosunkowo szybko pojawiają się przetarcia.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki materac lateksowy kupić?

 

O komforcie w trakcie snu decyduje nie tylko łóżko, ale przede wszystkim sam materac. Powinien być on wykonany z wysokiej jakości materiałów, które nie wydzielają szkodliwych dla nas substancji. Ponadto, produkt musi dostosowywać się do kształtu naszego ciała, co pozwoli podeprzeć wszystkie jego partie, takie jak: kręgosłup, szyję czy biodra. Jeżeli nadal się zastanawiasz, jaki materac lateksowy wybrać, to ten poradnik z pewnością pomoże Ci w jego zakupie.

Dlaczego materac lateksowy?

Materace lateksowe wyróżniają się na tle innych modeli tym, że są bardzo wygodne. Ze względu na materiały użyte do ich produkcji zapewniają komfort w trakcie snu. Poprzez dostosowywanie się powierzchni do naszego kręgosłupa z pewnością będziemy się mogli odprężyć po ciężkim dniu w pracy. Dodatkowym atutem produktu jest również jego trwałość. Tworzywo nie będzie się kruszyło czy pękało po dłuższym czasie użytkowania. Zachowa swoje właściwości, takie jak sprężystość czy elastyczność.

 

Rodzaje – jaki materac lateksowy jest najlepszy?

Modele lateksowe występują w sklepach w wielu wariantach. Do ich produkcji wykorzystuje się różne materiały, przez co posiadają one inne właściwości. W ofercie producentów znajdziesz produkty:

Kieszeniowe –  materace posiadają specjalne sprężyny oraz 7 stref podparcia, co ma zapewnić komfort w trakcie snu. Dodatkowym atutem tego produktu jest jego duża przewiewność, co zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza. Jest to model neutralny, co oznacza, że użytkownik szybko się przyzwyczai do jego stopnia twardości. Dedykowany jest on dla osób o średniej oraz wysokiej wadze. Produkt ten, ze względu na swoje właściwości wybiera się najczęściej jako materac rehabilitacyjny.

Z jednolitej pianki lateksowej – charakteryzują się wysoką trwałością oraz odpornością na odkształcenia. Materac tego typu jest bardzo sprężysty i dostosowuje się do naszego kręgosłupa, zapewniając tym samym podparcie odpowiednich partii naszego ciała. Co więcej, pianka lateksowa ma właściwości antygrzybiczne i antypleśniowe, przez co nie będą się w niej osadzać substancje szkodliwe dla zdrowia. Produkt ten dedykowany jest dla osób zarówno o średniej, jak i dużej wadze.

Z różnych pianek – produkt o dużej sprężystości oraz niezależności punktowej, co oznacza że zapewnia wsparcie konkretnym częściom naszego ciała, jak np. karku, kręgosłupa czy nóg. Jest to model, który dedykowany jest dzieciom oraz osobom, których waga nie przekracza 70 kg. Posiada on właściwości antygrzybiczne oraz antypleśniowe. Warto jednak pamiętać, aby dobrać odpowiedni model do takiego stelaża, który można regulować pod względem stopnia nachylenia.

 

Stelaż

Kupując materac lateksowy, koniecznie zwróć uwagę na stelaż swojego łóżka. Powinien zapewniać on odpowiednią wentylację, dzięki czemu materac nie straci swoich właściwości. Co więcej, dobrze dobrany do produktu stelaż poprawi jakość naszego snu. W sklepach znajdziemy łóżka, które zostały wyposażone w takie elementy wykonane najczęściej ze sklejki lub listwy sosnowej. Warto jednak zdecydować się na zakup modeli z listew giętych, które będą dobrze współgrały z naszym materacem. Odstępy między listwami powinny wynosić ok. 8 cm. W sklepach dostępne są również stelaże ruchome. Za pomocą specjalnego pilota możemy zmienić kąt nachylenia poszczególnych jego części. Jest to bardzo dobre rozwiązanie w przypadku osób wymagających rehabilitacji lub mających problemy z kręgosłupem.

 

Twardość i długość

Najlepszy materac lateksowy to produkt gwarantujący nam odpowiednie podparcie naszego kręgosłupa. Powinien być on więc dobrany odpowiednio do naszej wagi oraz wzrostu. W sklepach znajdziemy modele miękkie, neutralne oraz twarde. Pamiętaj, że wybrany przez Ciebie wariant musi być dłuższy o co najmniej 20 cm od Twojego wzrostu. Osobom cięższym polecamy zakup produktów twardszych, natomiast szczupłym – tych bardziej miękkich. Twardość materacy oznaczana jest literą H i cyframi 2 i 3. H2 – produkty średnio twarde, dla osób o wadze do 80 kg i H3 – twarde, dla osób cięższych.

Pokrowce

Odpowiednią higienę naszego materaca zapewni specjalny pokrowiec. Jego zadaniem jest ochrona przed zabrudzeniem, jak i zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza, co zapobiega gniciu materaca. Pokrowiec jest bardzo łatwy w czyszczeniu, gdyż wystarczy go ściągnąć i wyprać w pralce. Pamiętaj jednak, że należy się stosować do zaleceń producenta, jeśli chodzi o temperaturę prania oraz tryb. Sam pokrowiec zapinany jest najczęściej na zamek lub posiada elastyczne gumki zakładane na końce materaca.

 

Dwa czy jeden?

Materac do sypialni może być podwójny lub dobrany pojedynczo. Zakup produktu może się okazać w takiej sytuacji bardzo problematyczny. Jeżeli użytkownicy mają różne upodobania warto zdecydować się na dwa modele o różnym stopniu twardości. Pamiętaj jednak o dobraniu modeli o równej grubości oraz gabarytach. Jeżeli planujesz zakup modelu dla dwóch osób, pamiętaj aby uwzględnić preferencje każdej z nich. Na szczęście na rynku dostępne są modele dwustrefowe. Zwykle jedna część ma twardość H2, a druga H3.

 

Materace lateksowe w dobrych cenach

Coraz więcej konsumentów decyduje się na zakup materacy lateksowych ze względu na ich właściwości oraz cenę adekwatną do jakości produktu. Najtańsze modele możemy znaleźć na rynku w kwocie nieprzekraczającej 800 złotych. Są one zazwyczaj dedykowane dla osób o niskiej oraz średniej wadze i zapewniają średnie podparcie. Modele kieszeniowe to zdecydowanie najdroższy wariant. Cena produktu sięga często nawet 2000 złotych.

 

 

Jaki materac jest lepszy: lateksowy czy sprężynowy?

 

Znajomość dostępnych na rynku materaców pozwoli nam na dobranie takiego modelu, który zapewnia komfortowy i bezpieczny sen. Obecnie najbardziej popularne są produkty lateksowe i sprężynowe, ale które są lepsze? Postanowiliśmy znaleźć odpowiedź na to pytanie. Sprawdź, czego się dowiedzieliśmy.

Co wyróżnia materace lateksowe?

Materac lateksowy ma elastyczny wkład, dlatego świetnie dopasowuje się do krzywizn naszego ciała. Poza tym tego typu produkt jest odporny na odkształcanie i kiedy wstajemy z łóżka, jego powierzchnia wraca do początkowego stanu i nie widać na niej żadnych zagłębień.

Za elastyczność wkładu odpowiada syntetyczny lateks i dodatek naturalnego mleczka kauczukowego. Warto podkreślić, że lateksowe modele wykazują właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne, dlatego nie musimy się martwić o rozwój różnych drobnoustrojów w miejscu, w którym śpimy. Porowata struktura wkładu gwarantuje też przepływ powietrza, więc w nocy nie pocimy się nadmiernie i nie odczuwamy dyskomfortu.

 

Jak zbudowany jest materac sprężynowy?

Materace sprężynowe, jak sama nazwa wskazuje, wypełnione są sprężynami. W czasie snu uginają się one pod naszym ciężarem, w efekcie czego możemy przyjąć wygodną dla siebie pozycję. Wśród modeli sprężynowych wyróżnia się produkty bonellowe i kieszeniowe. Te pierwsze zbudowane są ze sprężyn połączonych ze sobą w formie siatki, dobrze dopasowują się do kształtu ciała i nie są drogie. Z kolei w materacach kieszeniowych sprężyny umieszczone są w specjalnych kieszonkach (zazwyczaj z fizeliny), dlatego nie przesuwają się i nie przedostają na powierzchnię. Modele kieszeniowe są uważane za trwałe i wygodne.

 

Zalety i wady obu rodzajów materaców

Do istotnych zalet materaca lateksowego należy zaliczyć głównie: wytrzymałość, dopasowanie do sylwetki oraz świetne podparcie kręgosłupa. Osoby, które zdecydowały się na zakup takiego produktu twierdzą, że różnicę w komforcie snu można odczuć już po pierwszej nocy na nowym materacu. Musimy jednak uważać, aby nie kupić modelu ze zbyt dużą ilością syntetycznego silikonu we wkładzie, który sprawia, że cyrkulacja powietrza jest ograniczona, a nasze ciało intensywniej się przez to poci. Warto więc dowiedzieć się, jaki materac lateksowy jest polecany przez ekspertów, aby uniknąć rozczarowania zakupem.

Modele sprężynowe, głównie kieszeniowe, podpierają nasze ciało na całej powierzchni z taką samą siłą, więc po przebudzeniu nie powinniśmy narzekać na dolegliwości bólowe. Biorąc pod uwagę to, że sprężyny w materacach kieszeniowych nie są ze sobą połączone każda z nich pracuje jako osobny mechanizm. Śpiące na jednym łóżku pary nie muszą się więc martwić, że pod ciężarem drugiej osoby sprężyny na całej powierzchni materaca będą za mocno ugięte. Miejmy jednocześnie na uwadze, że dobry model sprężynowy to duży wydatek.

Który materac jest lepszy: lateksowy czy sprężynowy?

Materace lateksowe są polecane w szczególności alergikom, ponieważ nie rozwijają się w nich bakterie ani alergeny mogące negatywnie wpływać na zdrowie i samopoczucie. Z uwagi na to, że takie produkty nie odkształcają się są też odpowiednie dla osób, którym zależy przede wszystkim na tym, aby materac był trwały. Natomiast modele sprężynowe, zwłaszcza kieszeniowe, to dobry wybór dla par. Czasami nie mamy możliwości zakupu dwóch osobnych materaców na łoże małżeńskie. Produkty sprężynowe zapewniają w takiej sytuacji wygodę oraz dobre podparcie dla kręgosłupa.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ