Opinie o Ketrel

Ostatnio aktualizowane: 08.10.24

 

Duży odsetek Polaków boryka się z problemami snu, które w przypadku braku odpowiedniej diagnozy i leczenia mogą prowadzić do wielu dolegliwości zdrowotnych. Kłopoty z zasypianiem są często lekceważone, a liczba osób cierpiących na bezsenność wzrasta z roku na rok. Szacuje się, że w Polsce cierpi na nią 10% społeczeństwa. Bezsenność – przez niektórych uważana jako choroba cywilizacyjna – może nieść za sobą przykre skutki, zarówno dla naszego zdrowia, jak i życia.

Sen w życiu każdego człowieka odgrywa znaczącą rolę. Pozwala na pełną regenerację organizmu, abyśmy rano wstali wypoczęci i gotowi do działania. Przeciętna, zalecana przez specjalistów dawka snu dla osoby dorosłej wynosi 8 godzin. Aby zapewnić sobie komfortowy wypoczynek, wybieramy wygodny materac lateksowy i ciepłe okrycie, którym najczęściej jest kołdra. Pomimo tych udogodnień i nawet najlepszej pościeli, coraz częściej miewamy problemy ze snem, które z czasem doprowadzają do bezsenności. 

 

Przyczyny bezsenności

Badania wykazują, że znacznie skracamy sobie przypisaną dawkę snu. Nie śpimy, jak należy 7-8 godzin, a jedynie 5 lub niekiedy nawet mniej. Główną przyczyną naszych problemów jest tryb życia, jaki prowadzimy. Pracujemy ponad normę, większość wolnego czasu spędzamy biernie, najczęściej przed telefonem, komputerem lub telewizorem. Zaniedbujemy aktywność fizyczną, która przecież jest tak istotna dla naszego zdrowia. To, co powinno zastanowić i przerazić rodziców to fakt, w jakim świecie obecnie żyją ich dzieci. Obecnie rzadko można spotkać nastolatka, który nie miałby w ręce telefonu komórkowego. Skoro światło, jakie emitują urządzenia elektryczne, wpływa źle na osobę dorosłą, to może czas zastanowić się nad tym, jak oddziałuje ono na dzieci? Udowodniono, że obsługa smartfona lub oglądanie telewizji na godzinę przed zaśnięciem powoduje hamowanie melatoniny – hormonu odpowiedzialnego za regulację rytmu dobowego. Duże znaczenie ma to w przypadku populacji nastolatków, u których problemy ze snem z kilku procent osiągają aż kilkadziesiąt. 

Przyczyną bezsenności mogą być również stany lękowe i depresyjne, dlatego tak ważne jest, aby nie bagatelizować sygnałów, jakie daje nam organizm i bezzwłocznie udać się do specjalisty. Innymi schorzeniami powodującymi zaburzenia naszego snu mogą być choroby somatyczne i neurologiczne. Sytuacja jeszcze bardziej się komplikuje, kiedy schorzeniom towarzyszą ostre bóle w ciągu dnia lub upośledzenia utrudniające codzienne funkcjonowanie.  

 

Leki na bezsenność

Kiedy w kłopotach ze snem nie pomagają proste i domowe sposoby, niezbędna jest pomoc lekarza, który przepisze odpowiednie leki. Początkowo będą to preparaty o delikatnym działaniu, aby sprawdzić, jak na nie zareaguje organizm. Kiedy one nie pomogą w walce z naszym problemem, potrzebne będą substancje o znacznie skuteczniejszym działaniu. Jedną z nich jest Ketrel, lek, który działa także na bezsenność. 

Co to jest Ketrel i kiedy go stosować?

Tabletki Ketrel to pochodne diazepiny, stosuje się je w leczeniu choroby afektywnej dwubiegunowej i schizofrenii. W przypadkach zaburzeń neurologicznych lek działa na epizody maniakalne o różnym stopniu nasilenia oraz przy depresji. Jak widzimy, nie jest to preparat, który bez problemu dostaniemy w aptece. Do jego wykupienia niezbędna jest recepta lekarza. Coraz częściej pacjenci dowiadują się, że Ketrel działa także na bezsenność.

 

Ketrel – dawkowanie

Lek dostępny jest w postaci tabletek, które należy stosować zgodnie z zaleceniami wydanymi przez lekarza. Ketrel stosowany z przedawkowaniem nie zwiększy skuteczności leku, a może być szkodliwy dla naszego zdrowia i niekiedy życia. 

Schizofrenia – dorośli – zalecaną dawkę należy podzielić na dwie porcje i spożyć w ciągu doby. W pierwszym dniu należy przyjąć 50 mg/dobę, w drugim – 100 mg/dobę, w trzecim – 200 mg/dobę i w czwartym dniu – 300 mg/dobę. Później najczęściej zaleca się stosowanie 300–450 mg/dobę. 

Ketrel na sen – w przypadku leczenia bezsenności zalecaną dawkę, tak samo jak w innych chorobach, ustala lekarz. Aby Ketrel na sen był bezpieczny, nie należy przyjmować większej ilości tabletek, niż zaleci specjalista. Zazwyczaj jest to 25 mg, czyli jedna tabletka. Kluczową zasadą jest również pora przyjęcia substancji. Ketrel i to, ile przed snem należy go przyjąć, powinno być dokładnie podane przez specjalistę. Jednakże jego pora połknięcia nie powinna być wcześniejsza niż godzinę przed zaśnięciem, ponieważ tylko wtedy upewnimy się, czy Ketrel uspokaja i pozwala na spokojny sen.

Podane dawkowania leku są jedynie przybliżone, sugerować należy się wyłącznie tym, co powie nam lekarz. On także decyduje, jak długo można brać Ketrel. Aby to określić, niezbędna jest ocena stanu zdrowia pacjenta oraz przyczyna, która spowodowała wypisanie preparatu. 

Lek przyjmujemy doustnie, popijając sporą ilością wody. Nie ma znaczenia, czy przyjmiemy go w trakcie, czy po posiłku, ważne jest jedynie to, aby nie popijać tabletki sokiem grejpfrutowym. Zaleca się, aby w trakcie leczenia w ogóle zrezygnować z owocowego napoju, ponieważ może on źle wpłynąć na naszą terapię. 

Aby leczenie było skuteczne, nie należy przekraczać zalecanej porcji. Ketrel i jego dawka śmiertelna jak do tej pory nie są znane, jednakże w przypadku przedawkowania leku należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem lub udać się na najbliższy oddział ratunkowy. 

Ketrel – działanie niepożądane

Stosując Ketrel, możliwe są skutki uboczne. Oczywiście nie jest to żadną nowością, ponieważ działania niepożądane mogą wystąpić nawet po zażyciu suplementu diety. Ich stopień uzależniony jest przede wszystkim od organizmu pacjenta, jednak jeśli podczas stosowania leku pojawi się jedna z poniższych dolegliwości, należy bezzwłocznie powiadomić lekarza. Najczęstszymi działaniami niepożądanymi podczas stosowania Ketrelu są:

senność oraz związane z nią koszmary,

 zawroty i bóle głowy,

omdlenia, podwyższone ciśnienie,

zapalenie błony śluzowej nosa,

zaparcia, niestrawność,

znaczne podwyższenie glukozy we krwi,

wysokie stężenie cholesterolu oraz trójglicerydów, co jest widoczne jedynie w badaniach laboratoryjnych.

Nieco rzadziej odnotowywano małopłytkowość i wystąpienie żółtaczki. W nielicznych przypadkach zauważono u mężczyzn priapizm, czyli kilkugodzinny wzwód, który jednak nie wynikał z podniecenia seksualnego. Stosowanie leku Ketrel, a tycie również nie jest bez znaczenia, ponieważ u niektórych pacjentów zaobserwowano zwiększenie masy ciała. 

 

Kiedy należy zachować szczególną ostrożność?

U niektórych pacjentów leczenie Ketrelem wymaga zachowania szczególnych środków ostrożności. Grupę tę stanowią osoby mające problemy z układem sercowo-naczyniowym, chorobą naczyniową mózgu oraz u których występuje ryzyko wystąpienia niedociśnienia tętniczego. Ostrożność muszą zachować również osoby z padaczką, cukrzycą oraz chorobami wątroby i o podwyższonym ryzyku wystąpienia udaru mózgu.

W składzie leku jest glukoza, więc nie będzie on odpowiedni również dla osób z dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy oraz z zespołem nieprawidłowego wchłaniania glukozy-galaktozy. Ketrel zawiera także laktozę, dlatego z jego stosowaniem muszą uważać osoby uczulone na mleko i jego pochodne.

Ketrel – opinie

Opinie pacjentów stosujących preparat często są zróżnicowane. Niektórym po zastosowaniu leku towarzyszy osłabienie i senność, mają również problemy związane z bólem żołądka. Pozostałe z przebadanych osób chwalą Ketrel, ponieważ ułatwia zasypianie i wyraźnie wycisza, dlatego też jest pomocny w walce z bezsennością. Pacjenci zwracają uwagę, aby nie odstawiać za szybko preparatu, gdyż problemy z zaburzeniami snu mogą szybko powrócić, tak samo jak złe samopoczucie. Nieodpowiednie dawkowanie Ketrelu może również przyczynić się do powrotu zaburzeń psychicznych. 

 

Ketrel a alkohol

W trakcie leczenia należy całkowicie zrezygnować ze spożywania mocniejszych trunków. Picie alkoholu może spowodować zwiększenie działań niepożądanych oraz przyczynić się do interakcji o umiarkowanym nasileniu. Wysokoprocentowe napoje mogą wzmagać senność i znacznie pogorszyć stan kondycji ruchowej oraz spotęgować wystąpienie stanów depresyjnych w ośrodkowym układzie nerwowym.

 

Stosowanie leku w ciąży i podczas karmienia piersią

Zażywanie lekarstwa w ciąży możliwe jest jedynie w przypadku, kiedy korzyści terapeutyczne matki są znacznie wyższe niż ryzyko dla dziecka. Decyzję o podaniu leku podejmuje lekarz prowadzący ciążę. Z przeprowadzonych badań na noworodkach zauważono pewne działania niepożądane, odpowiednie dla zespołu odstawiennego. Lekarze zaobserwowali drgawki, napięcie mięśni, senność lub nadmierne pobudzenie oraz zaburzenia w prawidłowym oddychaniu. Zauważalne były również trudności podczas przyjmowania pokarmu. 

W okresie karmienia piersią stosowanie leku jest zabronione. Preparat może mieć bardzo złe skutki dla zdrowia, a nawet życia dziecka. 

 

Stosowanie leku z innymi preparatami

Zanim zaczniemy zażywać Ketrel, należy powiadomić lekarza o pozostałych przyjmowanych lekach, nawet tych wydawanych bez recepty. Niewskazane jest jednoczesne stosowanie kwetiapiny i inhibitorów izoenzymu CYP3A4 cytochromu P-450. Ketrelu nie możemy również popijać sokiem grejpfrutowym, alkoholem i stosować z pozostałymi lekami działającymi na ośrodkowy układ nerwowy oraz takimi, które mogłyby spowodować problemy elektrolitowe lub wydłużyć odstęp QT.  

Ketrel – cena

Tabletki powlekane wypisywane na receptę przez lekarza nie mają wysokiej ceny. Za 30 tabletek bez refundacji zapłacimy jedynie ok. 8 złotych. Cena jest jeszcze niższa, kiedy otrzymamy receptę uprawniającą do zniżki. Wówczas ta sama ilość tabletek kosztuje ok. 5 złotych. Często zdarza się, że w danej chwili apteka nie ma w sprzedaży leku Ketrel. Dostępne zamienniki mogą uchronić nas przed niechcianą jazdą po mieście w celu poszukiwania oryginalnego preparatu.

 

 

Dodaj komentarz

18 KOMENTARZ

Mariusz

January 5, 2023 at 8:29 pm

Na mnie zbytnio nie działa w małych dawkach a w dawce 200mg nie moge usnśmąć i sa koszmary senne straszne

Répondre
Współczesna Alkowa

January 23, 2023 at 8:07 am

Dzien dobry,

Dziekujemy za komentarz. Sugerowalibysmy skontaktowac sie z lekarzem, ktory bedzie w stanie odpowiednio dobrac leki.

Pozdrawiamy,
Zespol WspolczesnaAlkowa.com

Répondre
Wiesława

November 1, 2022 at 1:31 pm

Dzień dobry. Ja już biorę 200mg w trudnościach w zasypianiu i bylejakiej jakości snu.I znów dobiłam do ściany bo Ketrel nawet w takiej dawce przestał działać.Mam “śladowy CHAD” i ten lek miał pomóc.Co teraz?

Répondre
Współczesna Alkowa

November 28, 2022 at 8:51 am

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz. Jako, że nie posiadamy medycznych uprawnień, nie jesteśmy w stanie odpowiednio doradzić. Dlatego szczerze polecamy kontakt z lekarzem pierwszego kontaktu.

Pozdrawiamy,
Zespół WspółczesnaAlkowa.com

Répondre
Ewelina

April 26, 2022 at 5:17 pm

Dzień dobry, czy jedna tableta ketrela przed snem może wywoływać bełkotliwą mowę? Dodam, że osoba która go przyjmuje ma 87 lat i przyjmuje inne leki. Pytam ponieważ zaobserwowałam dziś u swojej teściowej bełkotliwą mowę trochę jakby była pod wpływem alkoholu lub narkotyków.. zastanawiam się czy to ten lek bo przyjmuje go od niecałych dwóch tygodni, a ja wcześniej nie miałam okazji rozwiać z nią po przyjęciu wieczornych lekarstw i bardzo mnie to zaniepokoiło to co dziś usłyszałam.
Pozdrawiam

Répondre
Współczesna Alkowa

May 3, 2022 at 6:46 am

Dzień dobry,

Jeżeli teściowa lek przyjmuje od dwóch tygodniu w tej samej dawce, to zapewne nie jest on przyczyną nagłego powstania dolegliwości. Proszę się pilnie skontaktować z lekarzem, bo dolegliwość może być błahą sprawą, ale też i początkiem bardzo poważnego schorzenia. Proszę sprawy nie lekceważyć. Mamy nadzieję, że wszystko skończy się dobrze.

Pozdrawiamy,
Zespół WspolczesnaAlkowa.com

Répondre
Anna

April 22, 2022 at 5:47 pm

Dobry wieczór dziś przepisano mi ketrel ,nie śpię w nocy ale boję się czy nie będzie efektów ubocznych,chodzi o noc,mieszkam sama i stąd te wątpliwości co do zażycia leku,proszę o opinię

Répondre
Współczesna Alkowa

April 25, 2022 at 5:48 pm

Dzień dobry,

Pani Anno, zapewne lekarz wiedział co robi przepisując Pani ten lek. Proszę przeczytać uważnie ulotkę dla pacjenta i zapoznać się z sekcją skutków ubocznych, występują one rzadko. Proszę się nie niepokoić. Gdyby jednak wystąpiły pierwszą sprawą jest odstawienie leku i udanie się do lekarza. Musi Pani też wiedzieć, że każdy organizm reaguje na lek indywidualnie. Proszę być dobrej myśli, jest ely pewni, że lek Pani pomoże w dolegliwościach.

Pozdrawiamy,
Zespół WspolczesnaAlkowa.com

Répondre
EM

February 5, 2022 at 11:13 am

Wczoraj pierwszy raz przyjęłam dawkę 25 mg Ketrelu i od razu spałam 9 godz a dziś do południa znów przysypiam a dotychczas brałam Pernazynę i zaczynałam od dawki 100mg, przez 125 mg do 150 mg i już spałam najwyżej 3 godz. Lekarz Psychiatra wie, że oprócz depresji leczę się na padaczkę ale pytał mnie o leki zakrzepowe i zapomniałam mu powiedzieć, że jestem po zawale i przyjmuję 75 mg Polocardu bo wspominałam mu że Internistka przepisała mi Neurovit ale zapomniałam o Diohespanie max i te leki odstawię bo Neurovit przyjmowałam już miesiąc z powodu bólów kostno-stawowych nóg po 3 szczepieniu ale te bóle stopniowo ustępują i nie wiadomo czy nie są od kręgosłupa bo w tym celu mam zrobić RTG a jeszcze Dopplera przepływów żylnych. Trochę się martwię czy Polocard nie będzie kolidował z Ketrelem.

Répondre
Współczesna Alkowa

February 7, 2022 at 9:07 am

Dzień dobry,

Dziękujemy za podzielenie się opinią. Jednak sprawę czy leki nie będą kolidowały ze sobą proszę skonsultować z lekarzem.

Pozdrawiamy,
Zespół WspółczesnaAlkowa.com

Répondre
Jolanta

February 2, 2022 at 12:10 pm

Biorę ketrel idobrze śpię boję się że będę tyla biorę tylko1 tabletkę

Répondre
Współczesna Alkowa

February 4, 2022 at 7:19 pm

Dzień dobry,

Dziękujemy za podzielenie się opinią.

Pozdrawiamy,
Zespół WspółczesnaAlkowa.com

Répondre
Kazimierz

January 24, 2022 at 11:49 am

Przyjmuję Kartre od 7 m-cy połówkę tabletki 25mg na ok 3 godz przed snem. Przez 2 lata próbowałem w przych. psychiatrycznej różnych leków począwszy od Trittico, skończywszy na Pgregabalinie. I dopiero po zmianie przychodni i lekarza pierwszy strzał i do tej pory śpię bezproblemowo. Niestety pojawił się efekt uboczny, plus 3 kg przez te 7 m-cy.I to jest nowy problem

Répondre
Współczesna Alkowa

February 7, 2022 at 8:09 am

Dzień dobry,

Bardzo dziękujemy za komentarz i pozostawienie opinii. Z pewnością okaże się pomocna dla innych czytelników

Pozdrawiamy,
Zespół WspolczesnaAlkowa

Répondre
Tom

December 20, 2021 at 2:10 pm

Brałem KETREL na sen, jest dosyć skuteczny.

Répondre
Współczesna Alkowa

December 29, 2021 at 8:16 am

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz.

Pozdrawiamy,
Zespół WspółczesnaAlkowa.com

Répondre
Basia

December 8, 2021 at 8:01 pm

Uważam,że Ketrel z oxydolorem pobudza

Répondre
Współczesna Alkowa

December 18, 2021 at 2:22 pm

Dzień dobry,

Dziękujemy za podzielenie się opinią.

Pozdrawiamy,
Zespół WspółczesnaAlkowa.com

Répondre