Czy gry online mogą dobrze wpływać na zdrowy sen?

Ostatnio aktualizowane: 27.04.24

 

Bardzo często eksperci zalecają, żeby zredukować czas spędzony przed ekranem komputera lub telefonu. Szczególnie na godzinę lub dwie przed pójściem spać. Tymczasem sporo osób sięga po różnego rodzaju gry online, poświęcając się rozrywce przed zmrużeniem oczu. Czy tego typu rozrywka może mieć prozdrowotny wpływ na nasz sen?

 

Gry online, po które chętnie sięgamy

Żyjemy w czasach, w których rozrywkę mamy praktycznie na wyciągnięcie ręki. Wystarczy chwycić za nasz smartfon, który oferuje nam bogaty dostęp do wielu ekscytujących form spędzania wolnego czasu. Należą do nich między innymi gry hazardowe, gry mobilne na telefon czy też aplikacje do mediów społecznościowych.

Wybór jest niezwykle bogaty, a każdy z nas ma swoje ulubione apki i miejsca w sieci, gdzie lubi spędzać czas. Wiele osób sięga właśnie po gry online, które pozwalają „zabić czas”, dostarczając przy tym sporo emocji.

Czy tego typu emocje to ładunek, jakim powinniśmy obciążać nasze mózgi przed snem?

 

Gry przed snem – czy to dobry pomysł?

Jeżeli jesteś zaprawionym graczem, to z pewnością doskonale wiesz, jakie emocje potrafią wywołać w Tobie gry online. Przykładowo, gry w kasynach internetowych mogą znacznie podnosić poziom adrenaliny we krwi. Jak się okazuje, obracanie slotami i obstawianie gier hazardowych, utrzymuje organizm w stanie pobudzenia.

Emocje związane z grami kasynowymi mogą być na tyle duże, iż nie pozwolą one szybko zasnąć. Zdrowy sen wymaga jednak pełnego wyciszenia, nie tylko organizmu, ale również umysłu. W związku z tym, lepiej ograniczyć spiny i bety przed oddaniem się w objęcia Morfeusza.

Eksperci radzą także unikać bezpośrednio przed snem innych rodzajów gier online, jakie dostępne są na telefonie czy komputerze. Niebieskie światło emitowane przez ekrany naszych urządzeń nie ma bowiem korzystnego wpływu na nasze samopoczucie po zmroku. 

Z tego względu, radzimy nie kłaść się do łóżka z telefonem, tabletem czy laptopem. Czas spędzony w pozycji leżącej zdrowiej jest przeznaczyć na relaks, uspokojenie oddechu i wyciszenie się.

Kiedy można grać w gry online, żeby nie zaburzać rytmu snu?

Wszyscy perfekcyjnie rozumiemy, jak podniecające mogą być gry internetowe. Dotyczy to również gry w kasynie online, gdyż obstawianie automatów fascynuje tysiące użytkowników na całym świecie. Ponieważ jednak we wszystkim trzeba znać umiar, warto wiedzieć, kiedy grać, by móc mimo wszystko spać spokojnie.

Przede wszystkim, trzeba sobie określić, ile snu potrzebuje człowiek: 

•  U osób dorosłych przedział „zdrowego” snu mieści się w zakresie od 7 do 9 godzin. 

•  Nie powinno się przekraczać dolnej dopuszczalnej granicy snu, która wynosi 6 godzin.

Co więcej, na około godzinę-półtorej przed snem, warto odciąć się od źródeł zimnego niebieskiego światła. Mowa o ekranach komputerów i urządzeń mobilnych, które zmuszają oczy i mózg do wytężonej pracy. Ciepłe żółte światło żarówek w sypialni takich problemów nie stwarza.

Jeżeli zatem chcesz grać w kasynie internetowym lub spędzać czas na innych grach online, zastosuj się do powyższych zasad. Powiedz definitywnie „dość” około godziny przed planowanym pójściem do łóżka, dbając o to, by spać optymalną ilość czasu.

Zbyt duże emocje wynikające z gier hazardowych i rozrywek online mogą zaburzać rytm snu. Dlatego też, warto grać odpowiedzialnie, we właściwy sposób dozując sobie przyjemności internetowe.

 

Podsumowanie

Gry hazardowe online to bardzo interesująca forma rozrywki, która może pobudzać całe ciało do wytężonej pracy. Oddziałuje szczególnie na mózg i gospodarkę hormonalną, utrzymując wysokie poziomy adrenaliny. W efekcie, nasz organizm pozostaje na wysokich obrotach, a nam nie chce się spać.

Jeżeli jednak chcesz zadbać o optymalny sen, który pozytywnie wpływa na zdrowie, ogranicz czas spędzony przed ekranem telefonu czy komputera. Pamiętaj, że jutro też jest dzień. Wyśpij się, zrelaksuj i naładuj swoje baterie, bo będą Ci one potrzebne podczas kolejnego dnia spędzonego w kasynie online.

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ