Materace bonelowe ranking

Ostatnio aktualizowane: 18.07.24

Chcesz zapewnić sobie komfortowy sen i dlatego też szukasz solidnego i wygodnego materaca bonelowego? Dla osób takich jak Ty przygotowaliśmy ranking, który powstał po dokładnym zapoznaniu się z recenzjami konsumentów dotyczących różnych produktów. Z setek dostępnych na rynku modeli wybraliśmy tylko te, które są najlepsze. Pierwsze miejsce w zestawieniu zajął materac bonelowy Janpol Kronos 90×200. Jest to model o poziomie twardości oznaczonym jako H3, co oznacza, że produkt spodoba się osobom lubiącym spać na nieco twardszej powierzchni. Producent rekomenduje zakup tego materaca konsumentom ważącym ponad 80 kg. Model jest wypełniony nie tylko solidnymi sprężynami, ale też matą kokosową i końskim włosiem. Materiały te zapewniają swobodny przepływ powietrza, zwiększając jednocześnie komfort snu. Sleep O’Clock Gustavo 90×200 to materac bonelowy, który zajął 2. miejsce w rankingu. Jego powierzchnia łatwo dopasowuje się do kształtu naszego ciała, gwarantując przy tym odpowiednie podparcie dla kręgosłupa. Jest to model dwustronny.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Materac jest wypełniony matą kokosową, która ma bardzo dobre właściwości antyalergiczne i zapewnia optymalny przepływ powietrza. Model ma trwałe, a jednocześnie elastyczne sprężyny. Janpol Kronos jest materacem medycznym i przeszedł on wymagane prawem atesty, które potwierdziły jego wysoką jakość.

Wady

Produkt nie każdemy przypadnie do gustu. Ma to związek z tym, że dla części osób jest on zbyt twardy, a w konsekwencji okazuje się niewygodny.

Podsumowanie

Model jest dwustronny, więc można go regularnie przewracać na drugą stronę. Zabezpiecza to przed powstawaniem odkształceń. Produkt sprzedawany jest w komplecie z wysokiej jakości pokrowcem przeznaczonym do prania w pralce w temperaturze do 60 st. C.

Drugi wybór

Zalety

Z uwagi na to, że model można przewracać z jednej strony na drugą, dłużej zachowuje początkowy kształt. Materac sprzedawany jest w zestawie z łatwo ściąganym pokrowcem, który można prać w pralce. Produkt jest elastyczny i pozwala przyjąć wygodną pozycję w trakcie snu.

Wady

Pojedyncze osoby wskazują, że umieszczony na pokrowcu zamek błyskawiczny czasami się zacina. W efekcie nie można szybko zdjąć ochraniacza i trzeba użyć sporo siły, aby zamek ruszył.

Podsumowanie

Mimo drobnych wad materac jest chętnie kupowany przez konsumentów. Wynika to głównie z dobrej jakości wykonania modelu i komfortu użytkowania. Pianka poliuretanowa stanowiąca jeden z elementów wypełnienia materaca jest elastyczna i zapewnia łatwy przepływ powietrza.

Rozważ też

Zalety

Wypełnienie produktu stanowią metalowe, niezwykle wytrzymałe sprężyny. Są one odpowiednio rozłożone, co zapewnia dobre podparcie ciała i zapobiega powstawaniu odkształceń. Model ma łatwo ściągany pokrowiec. Produkt jest elastyczny i można regularnie zmieniać jego stronę.

Wady

Znajdujący się w zestawie pokrowiec można prać w temperaturze do 40 st. C. Nie pozwala to na skuteczne pozbycie się bardzo uporczywych zabrudzeń czy całkowite usunięcie bakterii czy alergenów.

Podsumowanie

Tecomat to dobry materac w atrakcyjnej cenie. Produkt jest wykonany z solidnych materiałów, dlatego cechuje go trwałość. W komplecie znajduje się wykonany z poliestru pokrowiec. Na jego powierzchni umieszczono płynnie działający zamek błyskawiczny.

 

 

Najlepsze materace bonelowe w 2024 roku

 

Ranking materacy bonelowych powstał z myślą o osobach, które chcą kupić dobrej jakości produkt, który został sprawdzony przez wielu użytkowników. Znajdujące się w zestawieniu modele cieszą się dobrymi opiniami konsumentów.

 

Nasze zalecenia

 

Janpol Kronos 90×200

 

Prezentujemy materac bonelowy Janpol Kronos, który jest wypełniony sprężynami o średniej wielkości. We wnętrzu modelu znajduje się także mata kokosowa o bardzo dobrych właściwościach. Zapewnia ona odpowiedni przepływ powietrza, co z kolei gwarantuje maksymalną higienę i komfort w trakcie snu. Materac jest wypełniony końskim włosiem, które jest elastyczne.

Produkt ma wymiary: 90 cm x 200 cm. Jest to model o stopniu twardości H3, co oznacza, że spełni oczekiwania osób, które nie lubią miękkich materacy (rekomendowana waga użytkownika to ponad 80 kg). Janpol Kronos jest modelem dwustronnym. Jeśli od czasu do czasu będziemy zmieniać stronę ułożenia, wpłynie to pozytywnie na trwałość produktu.

Prezentowany materac cieszy się sporym zainteresowaniem konsumentów, ponieważ jest wykonany z solidnych materiałów, które nie ulegają zniekształceniom. Dodatkową zaletą jest wysokiej jakości pokrowiec, który jest miękki dla skóry i łatwy w czyszczeniu (możliwość prania w temperaturze do 60 st. C).

Materac Janpol Kronos 90×200 jest dwustronny. To model pasujący do łóżek o wymiarach: 90 cm x 200 cm. Jego poziom twardości to H3.

 

Zalety

Mata kokosowa: Wewnątrz materaca znajduje się mata kokosowa. Podwyższa ona jego twardość, a dodatkowo zapewnia cyrkulację powietrza i zapobiega rozwojowi bakterii, roztoczy i innych mikroorganizmów.

Ma właściwości zdrowotne: To model medyczny, czyli taki mający właściwości zdrowotne. Potwierdził to test materaców bonelowych, a także wiele różnych, starannie przeprowadzonych badań medycznych.

Zdejmowany pokrowiec: W komplecie jest pokrowiec, który w przypadku zabrudzenia można z łatwością zdjąć i wyprać w pralce (w temperaturze do 60 st. C).

Trwałość: Ponieważ to materac dwustronny, możemy go swobodnie obracać. Model jest trwały, niepodatny na odkształcenia i inne uszkodzenia.

Zapewnia podparcie kręgosłupa: Sprężyny są równomiernie rozmieszczone wewnątrz wkładu i zapewniają dobre podparcie ciała, a zwłaszcza kręgosłupa.

 

Wady

Za twardy: Według części konsumentów model jest zbyt twardy. Tak wypowiadają się o produkcie również te osoby, które nie lubią spać na miękkim podłożu.

 

 

 

 

Sleep O’Clock Gustavo 90×200

 

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć materaca bonelowego Sleep O’Clock Gustavo. Model ma wymiary: 90 cm x 200 cm x 16 cm. Poziom twardości produktu to H2 (średni). Materac jest objęty 10-letnią gwarancją producenta, co pozwala sądzić, że jest on trwały i długo będzie nam służył.

Model Gustavo wypełniono sprężynami bonelowymi i pianką poliuretanową. Materac cechuje duża elastyczność. Jego powierzchnia łatwo dopasowuje się do kształtu ciała, zapewniają odpowiedni komfort w trakcie snu i idealne podparcie dla pleców. W efekcie rano budzimy się wypoczęci i nie doskwiera nam żaden ból. Jak zapewnia producent, pianka poliuretanowa łatwo przepuszcza powietrze, więc nie powinniśmy mieć problemu z nadmierną potliwością w trakcie snu.

Materac Sleep O’Clock Gustavo 90×200 zdobył wiele pozytywnych opinii od użytkowników, co potwierdza jego wysoką jakość wykonania. Konsumenci, którzy kupili produkt, doceniają przede wszystkim wygodę użytkowania, jak również to, że w zestawie znajduje się miękki pokrowiec z zamkiem błyskawicznym.

Model Sleep O’Clock Gustavo 90×200 ma wymiary: 90 cm x 200 cm. To dwustronny materac przeznaczony dla osób ważących od 50 kg do 80 kg (poziom twardości H2).

 

Zalety

Uniwersalność: To model odpowiedni do pojedynczego łóżka, na którym śpi dziecko lub osoba dorosła. Może on się przydać np. w pokoju przeznaczonym dla gości.

Wytrzymałość: Materac nie jest podatny na odkształcanie pod wpływem ciężaru ciała. Ponieważ można go przewracać i używać z obu stron, z pewnością nie zniszczy się szybko.

Możliwość prania pokrowca: Pokrowiec, który dołączono do zestawu, może z powodzeniem zastąpić prześcieradło. Utrzymanie go w czystości nie stanowi problemu, ponieważ jest przystosowany do prania w pralce.

Wypełnienie pianką poliuretanową: Wewnątrz wkładu jest pianka poliuretanowa. To sprawia, że materac jest bardziej elastyczny i dobrze dopasowuje się do kształtu ciała, w dodatku pozwala w czasie snu utrzymać kręgosłup w jednej linii.

 

Wady

Zacinający się zamek pokrowca: Czasami szybkie zdjęcie pokrowca utrudnia zacinający się zamek błyskawiczny.

 

 

 

 

Tecomat 160×200

 

Materac bonelowy Tecomat jest sprzedawany w zestawie z pokrowcem pikowanym włókniną wysokopuszczystą. Materiał wykonania, czyli poliester jest niezwykle miękki, a przy tym wytrzymały. Na pokrowcu znajduje się zamek błyskawiczny, który można rozsunąć z 4 stron. W rezultacie jego ściąganie okazuje się proste. Pokrowiec można prać w temperaturze 40 st. C.

Prezentowany materac ma wymiary: 160 cm x 200 cm x 16 cm, a jego twardość określana jest jako H3. Znajdujące się w środku produktu sprężyny są ułożone w odpowiedni sposób, dlatego zapewniają dobre podparcie dla kręgosłupa i umożliwiają wygodne ułożenie na łóżku. Ciężar ciała jest rozkładany równomiernie, co przeciwdziała powstawaniu zniekształceń. Model jest objęty 5-letnią gwarancją producenta.

Opinie na temat materaca Tecomat są z reguły pozytywne. Osoby, które zdecydowały się zainwestować właśnie w ten model, nie żałują podjętej decyzji. Użytkownicy doceniają przede wszystkim to, że produkt jest elastyczny i można go przekładać z jednej strony na drugą, co ma spory wpływ na jego trwałość.

Tecomat 160×200 to dobry materac bonelowy do 350 zł o poziomie twardości H3. Model jest dwustronny. Wymiary produktu to: 160 cm x 200 cm.

 

Zalety

Odpowiednio rozłożone sprężyny: Znajdujące się w środku materaca sprężyny są mocne i w odpowiedni sposób rozmieszczone. To daje nam gwarancję dobrego podparcia pleców i całego ciała podczas snu. Co więcej, model nie jest podatny na odkształcenia.

Idealny dla dzieci: Materac jest polecany w szczególności dla starszych dzieci i młodzieży. Ponieważ nie ma on wyszczególnionych stref twardości, nie wpłynie negatywnie na rozwój kręgosłupa pociechy.

Rozdzielczy zamek błyskawiczny dookoła pokrowca: Na pokrowcu jest rozdzielczy zamek błyskawiczny, umożliwiający podzielenie go na dwie części. To oznacza, że zdejmowanie ochronnej tkaniny z materaca nie jest trudne, tak samo, jak jej wypranie w pralce.

 

Wady

Za niska temperatura prania pokrowca: Maksymalna temperatura, w jakiej można prać pokrowiec, to 40 st. C. Wiele osób uważa, że może to uniemożliwiać pozbycie się wszystkich zabrudzeń i bakterii rozwijających się na powierzchni materiału.

 

 

 

 

Janpol Uranos 140×70

 

Opinie o materacach bonelowych Janpol są pozytywne, co pozwala sądzić, że produkty tej marki cechuje wysoka jakość wykonania. Do naszego zestawienia postanowiliśmy wybrać jeden z modeli producenta, a mianowicie Uranos. Materac jest dwustronny. Co jakiś czas można zmieniać jego położenie, co bez wątpienia wpłynie pozytywnie na jego trwałość.

Wymiary prezentowanego produktu są następujące: 140 cm x 70 cm x 14 cm. Sprężyny bonelowe stanowiące wypełnienie materaca zrobiono z wytrzymałego drutu o średnicy równej 2,2 mm. Jest to materiał wysoce odporny na zniekształcenia. Użytkownik ma zagwarantowany odpowiednie podparcie dla swojego ciała, co przekłada się na odpowiedni komfort snu.

Opinie konsumentów na temat materaca Janpol Uranos są pochlebne. Wiele osób wypowiada się pozytywnie na temat jednego z elementów wykorzystanych do produkcji modelu. Mowa tutaj o macie kokosowej mającej bardzo dobre właściwości termiczne i zapewniającej swobodny przepływ powietrza.

Dwustronny materac Janpol Uranos 140×70 ma dwie różne strefy twardości – H2 i H3. To produkt dopasowany do łóżek w rozmiarze: 140 cm x 70 cm.

 

Zalety

Certyfikat OEKO-TEX Standard 100: Materiał, z którego uszyto pokrowiec zabezpieczający materac przed zabrudzeniem, ma certyfikat OEKO-TEX Standard 100. To oznacza, że nie powinien wywołać podrażnienia skóry.

Możliwość sprawdzenia dwóch poziomów twardości: To model odpowiedni dla osób, które nie potrafią zdecydować, jak twarde powinno być podłoże do spania. Materac można dowolnie obracać.

Odporność na zniekształcenia: Model nie jest podatny na zniekształcenia, można go używać przez długi czas. W środku jest mata kokosowa i pianka poliuretanowa. Co ciekawe, produkt jest polecany do łóżek dziecięcych, maluchy mogą na nim bez przeszkód podskakiwać.

 

Wady

Tylko do większych łóżek: Rodzice narzekają, że materac jest dopasowany tylko do większych łóżek.

Zbyt jasny pokrowiec: Dołączony do zestawu pokrowiec jest zbyt jasny, a tym samym bardziej podatny na zabrudzenia. Trzeba więc go regularnie prać.

 

 

 

 

Wenecja T25

 

Wenecja T25 to dobry i tani materac bonelowy o klasie twardości H3. Model ma wymiary: 180 cm x 80 cm, a jego wysokość wynosi ok. 13 cm. Produkt ma właściwości antyalergiczne, dlatego zapewnia komfortowy sen także osobom borykającym się z uczuleniem. Materac jest pakowany na płasko (a nie zwijany), więc nie trzeba czekać kilka godzin od rozpakowania, aby rozpocząć jego użytkowanie.

Model jest wypełniony pianką poliuretanową T25, która dobrze dopasowuje się do kształtu ciała, a więc zapewnia komfortowy sen. Filcowa przekładka tapicerska zwiększa wytrzymałość produktu i chroni przed zniekształceniami. W zestawie znajduje się pokrowiec niepikowany, który można prać w pralce. Za niewielką dopłatą można wybrać inny rodzaj pokrowca.

Sporo osób twierdzi, że warto kupić materac Wenecja T25. Jest on stosunkowo tani, co w połączeniu z solidnym wykonaniem stanowi atrakcyjną propozycję. Materiał wykonania zapewnia odpowiedni przepływ powietrza.

Wenecja T25 to model o twardości H3, który ma wymiary: 80 cm x 180 cm. To model jednostronny, a więc nie można go obracać.

 

Zalety

Wykazuje antyalergiczne właściwości: Materac został wypełniony pianką poliuretanową, która nie tylko zwiększa jego odporność na odkształcenia, ale również gwarantuje odpowiednią cyrkulację powietrza. To zmniejsza ryzyko rozwoju mikroorganizmów, więc jest to dobra propozycja dla alergików.

Gładki pokrowiec: Pokrowiec, który zabezpiecza materac przed zabrudzeniem, jest niepikowany, co oznacza, że ma gładką powierzchnię. Uszyto go z przyjemnego w dotyku, grubego materiału.

 

Wady

Wychodzące na wierzch sprężyny: Po bardzo długim czasie używania umieszczone wewnątrz wkładu sprężyny zaczynają wydostawać się na zewnątrz. Wówczas trzeba wymienić materac na nowy, gdyż trudno jest się na nim wygodnie położyć.

Kłopotliwe zdejmowanie pokrowca: Większość osób uznaje zdejmowanie pokrowca za kłopotliwą czynność, głównie ze względu na zacinający się zamek błyskawiczny w kształcie litery „L”.

 

 

 

 

Jaki materac bonelowy kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Materace bonelowe już od dłuższego czasu cieszą się dużą popularnością, co wynika z ich atrakcyjnej ceny, sprężystości oraz możliwości znalezienia modelu o odpowiednim poziomie twardości. Jeżeli planujesz kupić tego typu produkt, powinieneś zapoznać się z naszym poradnikiem. Jest on pełen wskazówek ułatwiających zakup materaca.

Czy warto kupić materac bonelowy?

Sen odgrywa ważną rolę w życiu każdego z nas. Kiedy śpimy, nasz organizm może się zregenerować. Jednak nie zawsze budzimy się wypoczęci i pełni sił, a przyczyną może być źle dobrany materac. Z zakupu modelu bonelowego z pewnością będą zadowolone osoby śpiące na pojedynczych łóżkach. Często takie materace są polecane dzieciom w wieku szkolnym (powyżej 8. roku życia), a także nastolatkom. Materace takie są zbudowane z dużej ilości sprężyn w kształcie klepsydry, które od góry i z dołu są przymocowane do sztywnej konstrukcji z drutu. Materace bonelowe nie są drogie, ale jednocześnie nie odkształcają się trwale pod ciężarem leżących na nich osób. Co więcej, można nich podskakiwać, co z pewnością przypadnie do gustu dzieciom.

Bonelowe materace nie są polecane do łóżek przeznaczonych dla dwóch osób, ale na pojedynczych sprawdzają się bardzo dobrze. Z tego względu można je spotkać m.in. w pensjonatach i hotelach. Tego typu produkty polecane są również do łóżek dla gości, czyli takich, z których nie korzystamy codziennie.

 

Wymiary

Jaki materac bonelowy wybrać? Aby znaleźć odpowiedź na to pytanie, należy sprawdzić kilka ważnych kwestii, a w szczególności wymiary produktu. Zakupiony model musi być dopasowany pod względem rozmiaru do łóżka. W sklepach dostępne są zarówno mniejsze, jak i większe materace, o wymiarach: 80 cm x 200 cm, 90 cm x 200 cm, 100 cm x 200 cm, 120 cm x 200 cm, 140 cm x 200 cm, 160 cm x 200 cm, 180 cm x 200 cm i 200 cm x 200 cm. Nie ma więc ryzyka, że nie znajdziemy odpowiedniego modelu.

 

Poziom twardości

Kilkanaście lat temu mówiło się, że im twardsze jest podłoże, na którym śpimy, tym rzadziej będziemy narzekać na problemy z kręgosłupem. Niemniej jednak specjaliści przekonują, że nie jest to prawdziwe stwierdzenie. Jeśli materac będzie za twardy, wówczas w miejscach ucisku na ciało krew nie będzie mogła swobodnie przepływać, a dodatkowo mięśnie nie utrzymają kręgosłupa w odpowiedniej pozycji. Ma to negatywny wpływ na regenerację organizmu w czasie snu. Z kolei zbyt miękki materac przyczynia się do zapadania się w nim ciała, a każda zmiana pozycji spania będzie wiązała się ze zwiększoną pracą mięśni.

Sprawdzając twardość materacy, napotkamy oznaczenia: H1, H2, H3 i H4. Jak je odczytać? Modele H1 są przeznaczone dla osób ważących maksymalnie 60 kg, H2 – od 50 kg do 80 kg, H3 – od 70 kg do 110 kg, a H4 – ponad 100 kg.

 

Sprężystość punktowa

Dobry materac to taki, który dopasowuje się do naszego kształtu ciała, a więc ma właściwą sprężystość punktową. To pozwala uniknąć narzekania na nadmierny nacisk w okolicach wybranych odcinków kręgosłupa, bioder czy ud. Najlepszy materac bonelowy ma odpowiednio rozmieszczone sprężyny, które równomiernie rozkładają ciężar ciała i pozwalają położyć się w dowolnej pozycji, bez konieczności martwienia się o to, czy kręgosłup będzie miał dobre podparcie.

 

Pokrowiec

Obecnie do większości materacy, także bonelowych, dołączony jest pokrowiec. Jego podstawową funkcją jest ochrona wkładu przed zabrudzeniem oraz zniszczeniem na skutek codziennego użytkowania. Najczęściej pokrowiec jest zapinany na zamek błyskawiczny, można go zdjąć i wyprać w pralce. Może on być uszyty z bawełny, poliestru, poliamidu, wiskozy, włókien bambusowych, a nawet jedwabiu. Są też specjalne modele dla alergików, do produkcji których wykorzystywane są nitki srebra wykazujące antybakteryjne właściwości. Dla osób mających problemy z zaśnięciem przeznaczone są natomiast pokrowce nasączone olejkiem eterycznym, np. lawendowym.

Wypełnienie

Niektóre materace bonelowe mają w środku nie tylko sprężyny, ale też piankę poliuretanową. Wpływa to na zwiększenie dopasowania wsadu do kształtu ciała, a więc także na poprawę komfortu snu. Wewnątrz materaca może być też mata kokosowa. Zapewnia ona cyrkulację powietrza i wykazuje antyalergiczne właściwości. Taki model jest nieco twardszy, dlatego jest świetną propozycją dla osób unikających spania na miękkim podłożu.

 

Jednostronny czy dwustronny?

Modele bonelowe, podobnie jak kieszeniowe czy piankowe, mogą być jednostronne lub dwustronne. Na który z nich warto się zdecydować? To w dużej mierze zależy od indywidualnych preferencji, dlatego nie da się jednoznacznie stwierdzić, jaki materac bonelowy jest najlepszy. Modele jednostronne to takie, których używa się tylko po jednej, pikowanej stronie. Z kolei te dwustronne możemy swobodnie obracać, w zależności od własnych potrzeb (zazwyczaj każda ze stron ma inny poziom twardości).

 

Materace bonelowe w dobrych cenach

Za materac bonelowy pasujący do dziecięcego łóżka (o wymiarach 80 cm x 200 czy 90 cm 200 cm) zapłacimy mniej niż 400 zł. Większe modele są nieco droższe, ale nie jest to duża różnica cenowa. Średnio materace dobrych marek w rozmiarze 140 cm x 200 cm (lub większym) kosztują ok. 600 zł.

 

 

Jaki materac lepszy – bonelowy czy kieszeniowy?

 

Podpowiedzieliśmy Ci, jaki materac bonelowy jest polecany przez specjalistów. Jednak trzeba pamiętać o tym, że możesz wybrać również model dla siebie wśród innych typów materacy. Czasami lepiej kupić model kieszeniowy. W tej części artykułu znajdziesz wskazówki, dla kogo są przeznaczone poszczególne rodzaje materaców.

 

 

Materace bonelowe i kieszeniowe – budowa

Modele bonelowe, zaliczane do grupy sprężynowych, są produkowane już od wielu lat, i nadal cieszą się dużą popularnością. Są one zbudowane ze sprężyn w kształcie klepsydry, przymocowanych u góry i u dołu do specjalnej bazy. Jest ona wykonana z mocnego i sztywnego drutu. Materace kieszeniowe także zalicza się do modeli sprężynowych, niemniej jednak są one zbudowane w nieco inny sposób. Każda znajdująca się w środku sprężyna jest umieszczona w osobnej kieszonce, wykonanej zazwyczaj z fizeliny. Całość jest ze sobą sklejona. Tego typu rozwiązanie zapobiega przesuwaniu się sprężyn i przedostawaniu się ich na wierzch materaca.

 

Zalety i wady materaców bonelowych

Jedną z częściej wymienianych zalet modeli bonelowych jest niska, a tym samym atrakcyjna cena. Z tego względu konieczność wymiany materaca na nowy nie musi nadwyrężać domowego budżetu. Poza tym takie produkty wyróżniają się twardością i odpowiednią sprężystością. Materac bonelowy według wielu osób zapewnia komfortowy sen i dodatkowo nie jest podatny na odkształcanie.

Przy dłuższym używaniu modelu bonelowego nierzadko dochodzi do przedostawania się sprężyn na zewnątrz, w efekcie czego trudno jest położyć się tak, aby ich nie czuć. Poza tym takie materace nie mają zbyt dobrej elastyczności punktowej. W przypadku modeli 2-osobowych często pojawia się tzw. efekt falowania – podczas zmiany pozycji snu jednej osoby ta druga odczuwa wszystkie jej ruchy, co może utrudniać wypoczynek.

 

 

Zalety i wady materaców kieszeniowych

Mówi się, że materace kieszeniowe są wyjątkowo trwałe, co wynika z ich specjalnej konstrukcji. Z uwagi na to, że każda sprężyna jest w osobnej kieszonce, możliwe jest uzyskanie znacznie lepszej elastyczności i sprężystości. To oznacza, że modele kieszeniowe świetnie dopasowują się do ciała leżących na nich osób.

Materace kieszeniowe nie są idealne, i także mają swoje wady. Najczęściej osoby chcące kupić tego typu produkty narzekają na ich wysoką cenę (znacznie wyższą niż w przypadku materaców bonelowych). Poza tym może się okazać, że są one nieco mniej plastyczne niż modele piankowe czy lateksowe.

 

Który materac jest lepszy?

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, który materac – bonelowy czy kieszeniowy – jest lepszy. To w dużej mierze zależy od tego, dla kogo jest kupowany. Jeżeli szukamy właściwego modelu do łóżka małżeńskiego, lepszym wyborem jest model kieszeniowy. Pozwala on na pozbycie się problemu falowania. Nie jest to jednak dobra propozycja dla dziecka poniżej 6. roku życia. Tak małe pociechy są lekkie, w efekcie czego sprężyny nie będą mogły odpowiednio działać pod wpływem ich ciężaru ciała i dopasowywać się do sylwetki. Codzienne spanie na takim modelu może przyczynić się do rozwoju wad kręgosłupa u pociechy. Małym dzieciom, powyżej 8. roku życia, polecane są materace bonelowe. Mają one jednolitą powierzchnię (bez różnych stref twardości, które maluchowi nie są potrzebne) i są na tyle trwałe, że nie zniszczą się na skutek codziennego skakania po łóżku. Model bonelowy dobrze sprawdza się także w przypadku nastolatków i dorosłych śpiących samotnie.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ