Ranking 9 najlepszych materacy w 2024

Ostatnio aktualizowane: 08.10.24

 

Materac – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Jak znaleźć wygodny, wytrzymały i odpowiednio twardy materac? Dowiesz się tego po przeczytaniu zestawienia, w którym prezentujemy chętnie kupowane modele popularnych marek. Na szczególną uwagę zasługuje produkt IKEA VESTMARKA 90×200 cm. To twardy, jednoosobowy materac, wewnątrz którego znajdują się sprężyny bonelowe i pianka poliuretanowa. Zapewnia on dobre podparcie ciała, a ze względu na stałą cyrkulację powietrza nie ma ryzyka, że wewnątrz zaczną namnażać się bakterie czy grzyby. Model ma w zestawie ochraniacz. Potrzebujesz twardego materaca do dwuosobowego łóżka? Zwróć uwagę na produkt Hilding Fandango. To model kieszeniowy, który wzmocniono dodatkowo warstwą filcu i włókien kokosowych. W komplecie jest antyalergiczny pokrowiec, który można prać w pralce.

9 najlepszych materacy. Opinie w 2024 roku

 

Warto przeczytać nasz ranking materacy, aby zdecydować się na model, który będzie wygodny i spełni oczekiwania. Zebraliśmy w zestawieniu najciekawsze produkty, które spodobały się wielu użytkownikom, ponieważ umożliwiły im zdrowy i spokojny sen.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Wewnątrz materaca znajdują się sprężyny, które dobrze podpierają całe ciało. Co ważne, są one gęsto rozmieszczone, a wierzchnia warstwa pianki i watoliny dobrze je amortyzuje. W komplecie jest ochraniacz uszyty z miękkiego materiału.

Wady

Model jest stosunkowo twardy i osobom, które do tej pory spały na miękkim podłożu, trudno jest się do tego przyzwyczaić.

Podsumowanie

Ilość sprężyn na jeden metr kwadratowy powierzchni spania to 166. Z tego względu materac zapobiega nieprzyjemnemu uczuciu zapadania się. Ochraniacz bardzo dobrze przylega do powierzchni, a utrzymanie go w czystości nie jest trudne. Model jest przeznaczony dla jednej osoby.

Drugi wybór

Zalety

W komplecie znajdziemy antyalergiczny pokrowiec wykonany z impregnowanej tkaniny. Zapobiega on powstawaniu pleśni. Materac jest usztywniony warstwą włókien kokosowych i filcu, jest odpowiedni dla osób borykających się z nadwagą.

Wady

Po rozpakowaniu i przez kilka tygodni użytkowania materac ma nieprzyjemny zapach, który dość długo wietrzeje.

Podsumowanie

Materac ma 7 zróżnicowanych stref twardości, co zapewnia dobre dopasowanie do ciała. Co ważne, obie jego strony nadają się do użytku, dlatego możemy go obracać. Wymiary modelu to: 160 cm x 200 cm. Pokrowiec można prać w pralce w temperaturze do 60 st. C.

Rozważ też

Zalety

Materac ma 7 stref twardości, co sprawia, że dobrze podpiera całe ciało i zapobiega odczuwaniu bólu (np. pleców) tuż po przebudzeniu. Możemy się na nim wygodnie położyć na plecach, boku lub brzuchu, zależnie od własnych przyzwyczajeń.

Wady

Do zestawu dołączono pokrowiec uszyty z antyalergicznej tkaniny. Jest on zapinany na zamek błyskawiczny, który często się zacina. Nie wolno nim mocno szarpać, bo w ten sposób można go zniszczyć.

Podsumowanie

To model, którego każda ze stron ma inny poziom twardości. Jego wymiary są równe: 140 cm x 200 cm. W środku znajdują się sprężyny kieszeniowe, warstwa pianki Flexifoam oraz pianki lateksowej.

 

IKEA materace

 

1. IKEA VESTMARKA Materac Twardy Niebieski 90×200 cm

 

Model IKEA VESTMARKA 90×200 cm jest odpowiedni dla osób, które lubią spać na twardym podłożu. Wewnątrz niego znajdują się gęsto rozmieszczone sprężyny bonelowe (166 sprężyn na 1 metr kwadratowy), a wypełnieniem jest pianka poliuretanowa. To materac jednostronny, co oznacza, że nie wymaga regularnego odwracania na drugą stronę.

Wymiary modelu to: 90 cm x 200 cm, jest on przeznaczony na 1-osobowe łóżko. Ze względu na budowę wewnątrz zapewniona jest stała cyrkulacja powietrza, a to zapobiega rozwojowi bakterii, roztoczy i grzybów. Na wierzchu materaca znajduje się warstwa watoliny i pianki, takie rozwiązanie daje efekt amortyzacji i zmniejsza ryzyko, że powierzchnia spania okaże się za twarda.

Podobnie jak inne materace IKEA, model VESTMARKA zebrał wiele pozytywnych komentarzy. Zdaniem kupujących dobrze podpiera on całe ciało, w dodatku jest odporny na odkształcenia, a dołączony do kompletu ochraniacz zapobiega jego zabrudzeniom. Element ten uszyto z miękkiego materiału, z którego można łatwo wywabić plamy.

 

 

 

 

Materac 160×200

 

2. Materac sprężynowy Hilding Family Fandango 160×200 cm

 

Warto zainteresować się modelem Hilding Fandango, który został zaprojektowany z myślą o osobach puszystych. Materac bardzo dobrze utrzymuje ciało w stabilnej pozycji, niezależnie od wagi. Produkt jest zaliczany do twardych, dlatego wszystkie kończyny mają dobre oparcie, a kręgosłup jest utrzymany w nocy we właściwym położeniu. Warto wspomnieć, że sprężyny nie powodują ucisków, dlatego krew może swobodnie krążyć w organizmie.

Materac 160 x 200 cm jest odpowiedni do dużych, dwuosobowych łóżek. Model jest 7-strefowy i kieszeniowy, dlatego tylko miejsce nacisku się ugina pod ciężarem ciała. Podczas wstawania nie budzi się drugiej osoby. W materacu zastosowano także warstwę elastycznej pianki Flexifoam oraz drugą, wykonaną z kokosu i filcu, zwiększającą twardość. Zdejmowana powłoka ma właściwości antyalergiczne i chroni przed powstawaniem pleśni, ale należy ją regularnie prać.

Ten dobry materac jest wyrobem medycznym, dlatego może być używany przez osoby chore, mające problemy z kręgosłupem. Użytkownicy są zadowoleni z zakupu modelu, jak zauważają bardzo dobrze dopasowuje się do kształtu ciała. 

 

 

 

 

Materac 140×200

 

3. Materac Zorba Hilding kieszeniowy Medicott 140×200

 

Materac sprężynowy Hilding Zorba, dzięki zastosowaniu 7 stref, odpowiednio utrzymuje całe ciało we właściwej pozycji. Zastosowane kieszenie pracują niezależnie od siebie i powierzchnia ugina się pod ciężarem ciała, przyjemnie je otulając. Jedna strona jest pokryta pianką Flexifoam, która nadaje nieco miękkości i jest elastyczna. Na drugiej części znajduje się pianka lateksowa, która ma działanie antyalergiczne i chroni przed wilgocią.

Model jest odwracalny, a na obu stronach zastosowano różne twardości. Test materacy potwierdza, że Hilding Zorba bardzo dobrze utrzymuje ciało i jest wygodny. Model pozwala na spanie w każdej pozycji: na brzuchu, plecach i boku.

Zastosowane materiały i konstrukcja sprawiają, że materac jest przewiewny. Model nie odkształca się pod wpływem nacisku, po użytkowaniu wraca do swojej pierwotnej pozycji. Materac 140 x 200 cm ma grubość 21 cm. Kupujący są zadowoleni, że kieszenie cicho działają podczas nacisku, a konstrukcja jest wytrzymała.

 

 

 

 

Materac Koło

 

4. Materac Estrella Lux Limited 160×200 M&K Foam Koło

 

W trzech wersjach rozmiarowych sprzedawany jest model M&K Foam Koło Estrella Lux Limited: 90 cm x 200 cm x 19 cm, 140 cm x 200 cm x 19 cm oraz 160 cm x 200 cm x 19 cm. Model może być używany na stelażach regulowanych.

Ten materac Koło jest sprężynowy, każda spirala jest w osobnej kieszeni, działającej niezależnie od siebie. Taka konstrukcja zapewnia elastyczność i cichą pracę. Powierzchnia jest pokryta pianką poliuretanową, która dodaje nieco miękkości. Model jest średnio-twardy (7 w skali 10 stopniowej). Pokrowiec jest zdejmowany i wykonano go z antyalergicznych materiałów.

Opinie o materacach marki Koło są bardzo pozytywne. Użytkownicy cenią materace za odpowiednią twardość, wygodę i łatwość czyszczenia. Kupujący wymieniają na temat opisywanego modelu zaletę solidności wykonania.

 

 

 

 

Materac przeciwodleżynowy

 

5. Antar Xiamen Materac Przeciwodleżynowy E80D-285E4

 

Materac przeciwodleżynowy Antar Xiamen E80D-285E4 jest odpowiedni dla osób chorych, spędzających dużo czasu w łóżku. Zaleca się go  pacjentom, którzy są w śpiączce lub nie są w stanie się ruszać i często przebywają w jednej pozycji. Model chroni przed powstawaniem ucisków i zbieraniu się krwi w jednym miejscu.

Konstrukcja jest bardzo ciekawa, ponieważ materac składa się z połączonych ze sobą rurek wypełnionych powietrzem.To model pneumatyczny, zmiennociśnieniowy, co oznacza, że w poszczególnych rurach zmienia się ilość powietrza oraz ciśnienie, a to chroni pacjenta przed uciskiem. Kupujący są zadowoleni, że model cicho pracuje i można wybierać ciśnienie bezpośrednio pod odleżyną.

Model ma funkcję wentylacji, dlatego nie niszczy się pod wpływem wilgoci i nie pleśnieje. Wymiary modelu są równe: długość – 190 cm, szerokość – 85 cm i wysokość – 11 cm, a więc jest przeznaczony dla jednej osoby. Maksymalna waga użytkownika może sięgać 140 kg. 

 

 

 

 

Materac 90×200

 

6. Materac piankowy FDM Teramo 90×200

 

Model FDM 9 Stref Teramo jest piankowy i zapewnia przyjemny sen. Wypełnienie jest wykonane z pianki poliuretanowej i HR oraz kokosa, dzięki czemu jest elastyczne. Materiały zapewniają dużą wytrzymałość, dopasowanie do kształtów ciała. Materac nie odkształca się, jedynie podczas snu ugina pod ciężarem osoby, a po zejściu z łóżka wraca do swojej pierwotnej pozycji.

Materac 90 x 200 cm jest odpowiedni dla jednej osoby, a jego wymiar jest standardowy, pasujący do większości łóżek. Wysokość modelu jest równa 14 cm. Powłoka zewnętrzna jest antyalergiczna i antygrzybiczna, dlatego mogą z niego korzystać również alergicy. Pokrowiec łatwo się zdejmuje, jest zapinany na zamek błyskawiczny. Powłokę można prać w pralce.

Materac ma twardość H3, dlatego ciało układa się na nim w odpowiedniej pozycji. Model jest dwustronny, co kilka tygodni warto go przekładać. Kupujący są zadowoleni z modelu, jak podkreślają jest wytrzymały i można go bez problemu wyczyścić.

 

 

 

 

Materac składany

 

7. Vidaxl Składany W Trzech Częściach Materac

 

Warto zainteresować się modelem vidaXL Czerwony Trzysegmentowy, który jest składany. Materac przydaje się w domach, do których często przyjeżdżają goście, ponieważ można go rozłożyć na noc i rano schować. Model można używać także w niewielkich pomieszczeniach, ponieważ nie zajmuje dużo miejsca. Wiele osób zabiera produkt na wakacje np. pod namiot czy na piknik, ponieważ można się na nim wygodnie rozłożyć.

Ten materac składany ma po rozłożeniu wymiary równe: 190 cm x 70 cm x 9 cm, a po złożeniu 63 cm x 70 cm x 27 cm. Odpowiednio ukształtowany uchwyt umożliwia wygodny transport w dowolne miejsce. Zapięcie na rzep chroni produkt przed otwarciem podczas przenoszenia. Kupujący doceniają ten model za komfort użytkowania i łatwość przechowywania.

Ten dobry i tani materac ma 3 segmenty, w których znajduje się pianka. Materiał zewnętrzny jest zrobiony w 50% z bawełny i 50% z poliestru, dlatego jest wytrzymały, a przy tym przewiewny.

 

 

 

 

Materac nawierzchniowy

 

8. Materac nawierzchniowy Hilding Jive 160×200 Elips

 

Warto na łóżko nakładać materac nawierzchniowy Hilding Jive, który jest bardzo wygodny. Produkt jest antyalergiczny, nie rozwijają się w nim roztocza. Kupujący są zadowoleni z tej nakładki, ponieważ jest komfortowa w użyciu i bardzo miękka.

Materac jest dwustronny, dlatego można go nakładać w dowolną stronę i wymieniać, gdy się zużyje. Pokrowiec można ściągać i prać. Istnieje możliwość wyboru powłoki: Eclipse lub Tencel. Pierwszy jest delikatny w dotyku i elastyczny, a drugi bardzo przewiewny i ma właściwości higroskopijne, a nadto zapobiega rozwojowi alergii i roztoczy.

Do produkcji zastosowano materiały, które są bezpieczne dla ludzi, więc nie trzeba się obawiać, że negatywnie wpłyną na zdrowie. Wypełnienie jest zrobione z pianki HR, która skutecznie wspiera ciało, a w szczególności kręgosłup. Model jest dostępny w różnych wersjach rozmiarowych, pasujących zarówno na większe, jak i mniejsze łóżko a jego wysokość to 4,5 cm.  

 

 

 

 

Janpol materace

 

9. Materac pocket twardy z kokosem Janpol Erebu

 

Materace Janpol są cenione przez kupujących, szczególnie Janpol Erebu, który jest odpowiedni do codziennego użytku, zapewniając właściwe ułożenie kręgosłupa. Model jest zaliczany do twardych, dlatego bardzo dobrze wspiera kończyny. Do produkcji zastosowano kokos, który jest naturalnym materiałem, nieszkodliwym dla zdrowia, o działaniu antybakteryjnym. Materac ma bardzo dobre właściwości wentylacyjne oraz antyalergiczne.

Na bokach modelu znajdują się uchwyty, które ułatwiają przenoszenie. Materace do spania marki Janpol są bardzo dobrze wykonane, można je używać przez wiele lat. Kupujący doceniają opisywany produkt za wysokiej jakości materiały użyte do produkcji oraz nieodkształcanie się po użyciu. Dobrze jest po jakimś czasie przewrócić materac na drugą stronę, bo zwiększa to jego trwałość.

Model jest dostępny w kilku wariantach, dlatego można go zakładać na jednoosobowe lub dwuosobowe łóżko, a jego wysokość wynosi 18 cm. W ofercie są 2 ściągane pokrowce, które można prać.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki materac kupić?

 

Szacuje się, że nawet 1/3 swojego życia spędzamy w łóżku. Z tego względu warto dowiedzieć się, jaki jest najlepszy materac, aby nie mieć problemu ze snem i każdego dnia budzić się wypoczętym. Na co trzeba zwrócić uwagę, robiąc zakupy? Okazuje się, że istotną rolę odgrywa nie tylko rozmiar, ale też kilka innych kwestii. Wszystkie opisaliśmy w poradniku.

Materac kieszeniowy

Materac kieszeniowy, jak sama nazwa wskazuje, składa się z kieszonek. Wewnątrz każdej z nich umieszczona jest sprężyna. Taka budowa zapewnia dobre dopasowanie do ciała oraz komfort w czasie leżenia. Czasami słyszy się, że modele kieszeniowe są zbyt miękkie. Materac ten może się uginać pod naszym ciężarem, kiedy na nim usiądziemy. Jednak jest to dobry wybór dla osób, które mają stosunkowo ograniczony budżet.

 

Materac bonelowy

Jeśli nie chcemy wydawać zbyt dużo na zakup materaca, dobrą alternatywą dla modelu kieszeniowego jest ten bonelowy. To najtańszy wariant wśród produktów sprężynowych. Wszystkie sprężyny są połączone ze sobą, a także ze specjalnym stelażem. To przyczynia się do powstawania efektu falowania, dlatego nie jest to dobra propozycja dla par. Do zalet modeli bonelowych zalicza się m.in. niewielkie ryzyko odkształceń oraz dobrą sprężystość. Jednak może się zdarzyć, że sprężyny przedostaną się na zewnątrz, a wtedy konieczna będzie wymiana materaca na inny.

 

Materac lateksowy

Za trwałe uznaje się w szczególności modele lateksowe, które mają punktowo perforowaną konstrukcję. Lateks gwarantuje wysoki poziom higieny. Ze względu na dobrą wentylację, nie trzeba się obawiać, że wewnątrz materaca zaczną namnażać się drobnoustroje. Modele lateksowe polecane są alergikom, ale wyjątkiem są osoby uczulone na lateks. Nie są to tanie materace, niemniej jednak cieszą się dużą popularnością, na co wpływa sprężystość i miękkość.

 

Materac piankowy

Wśród materaców piankowych możemy znaleźć tańsze modele wypełnione pianką poliuretanową, jak również droższe (w ich przypadku wypełnieniem jest pianka termo- lub wysokoelastyczna). Podstawowe zalety produktów należących do tej grupy to elastyczność i trwałość. Poleca się je alergikom, którzy nie mogą spać na materacu lateksowym. Ponieważ wewnątrz konstrukcji nie ma wolnych przestrzeni, pleśń, grzyby i roztocza nie mają miejsca na namnażanie się.

 

Materac hybrydowy

Modele hybrydowe łączą w sobie zalety materaców sprężynowych i piankowych. Ich grubość może wynosić nawet 36 cm. Kupując taki produkt, nie potrzebujemy stelaża, gdyż zastosowane sprężyny pełnią funkcję podstawy. Górna część składa się z wielu warstw pianki lub lateksu, a to zapewnia komfortowy sen.

 Materac przeciwodleżynowy

Materac przeciwodleżynowy zapobiega powstawaniu odleżyn (głębokich ran), na które są narażone osoby długotrwale przebywające w leżącej pozycji. Tego typu model pobudza prawidłowe krążenie krwi, eliminuje sztywnienie kończyn, a często też zmniejsza ból. To najlepszy materac dla osób starszych, sparaliżowanych i obłożnie chorych, które nie mogą swobodnie zmieniać pozycji podczas leżenia w łóżku.

 

Materac nawierzchniowy

Model nawierzchniowy, inaczej topper, pozwala na zwiększenie komfortu snu, bez konieczności wymiany materaca. Przeważnie wykonuje się go z lateksu i włókna kokosowego. Za sprawą takiego produktu możemy wygodnie zdrzemnąć się nie tylko w łóżku, ale również na kanapie, nierzadko jest wykorzystywany jako dodatkowe miejsce do spania dla gości. Topper zwiększa trwałość materaca, ponieważ ogranicza ryzyko powstania zniekształceń i wnikania do środka potu.

 

Materac składany

Jeśli często zapraszamy do siebie gości na noc, warto zastanowić się nad zakupem materaca składanego. Przyda on się również podczas wypoczynku w ogrodzie, na biwaku lub kempingu. To model, który nie zajmie za dużo miejsca w szafie, bo po złożeniu ma kompaktowe wymiary.

 

Twardość – jaki materac wybrać?

Każdy z nas ma inne preferencje. Część osób lubi spać na miękkim podłożu, a niektórzy nie potrafią się na nim wygodnie położyć. Na szczęście w sklepach znajdziemy materace o różnym poziomie twardości. Warto pamiętać, że w tej kwestii istotną rolę powinny odgrywać nie tylko nasze przyzwyczajenia, ale też budowa ciała oraz przyjmowana w czasie snu pozycja. Możemy wyróżnić cztery podstawowe poziomy twardości materaców:

H1 – dla osób ważących do 60 kg;

 H2 – dla osób ważących od 50 do 80 kg;

H3 – dla osób ważących od 70 do 110 kg;

H4 – dla osób ważących ponad 100 kg.

Możemy łatwo sprawdzić, czy dobraliśmy odpowiedni materac. Wystarczy się na nim położyć. Jeśli mamy wrażenie, że kręgosłup nie ma odpowiedniego podparcia i ciało za mocno się zapada, prawdopodobnie kupiliśmy zbyt miękki model. Z kolei za twardy materac może przyczynić się do ucisku naczyń krwionośnych i nieprzyjemnego uczucia cierpnięcia kończyn. Wiele osób zwraca szczególną uwagę na ilość stref twardości. Choć mają one na celu zapewnienie lepszego dopasowania do ciała, to nie zawsze się sprawdzają. Wynika to z tego, że strefy twardości są projektowanie dla osób o określonym wzroście, które w czasie snu nie zmieniają pozycji. Przeważnie więc strefy te mają drugorzędne znaczenie.

 

Rozmiar

Rozmiar materaca jest uzależniony od całkowitych wymiarów łóżka. Jednak nie zawsze musimy decydować się na zakup bardzo dużego modelu, np. w rozmiarze 160 cm x 200 cm czy 180 cm x 200 cm. Nierzadko pary kupują dwa mniejsze materace, o różnym poziomie twardości, aby zagwarantować sobie odpowiedni komfort snu.

Pokrowiec

Coraz częściej do materaca dołączony jest pokrowiec, zwykle uszyty z cienkiej bawełny. Zazwyczaj jest on przystosowany do prania w pralce. Pozbywanie się plam z pokrowca jest znacznie łatwiejsze niż czyszczenie materaca, dlatego jeśli nie jest on dołączony do kompletu, warto go dokupić. Niektórzy producenci oferują modele antyalergiczne, a nawet takie nasączone olejkami o przyjemnym zapachu (co ma pomagać w szybkim zaśnięciu).

 

Materace w dobrych cenach

Trudno jednoznacznie określić, ile kosztuje materac, bo to zależy zarówno od producenta, jak i całkowitych wymiarów, rodzaju wypełnienia czy poziomu twardości. Dostępne są stosunkowo tanie modele, za które trzeba zapłacić kilkaset złotych, a także znacznie droższe, kosztujące ponad 1500 zł. 

 

 

 FAQ

 

P1: Jaki materac wybrać – sprężynowy czy piankowy?

Aby wybrać właściwy materac, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników, m.in. swoją wagę i preferencje. Istotne jest też to, czy śpimy sami. Osoby dzielące łóżko z partnerem lub partnerką powinny zdecydować się na zakup materaca sprężynowego, ponieważ drgania z jednej strony powstające np. podczas zmiany pozycji snu nie będą przenosić się na drugą stronę. Modele piankowe polecane są w szczególności osobom borykającym się z bólami kręgosłupa oraz problemami ze stawami. Tego typu materace sprawdzą się również w przypadku alergików, ponieważ zapewniają odpowiednią wentylację. Tym samym nie musimy się obawiać namnażania się bakterii i roztoczy.

P2: Jak wyczyścić materac?

Jeśli na materacu pojawią się plamy, możemy się ich pozbyć przy użyciu odplamiacza enzymatycznego (bez trudu znajdziemy go w większości sklepów). Możemy też przygotować roztwór z wody oraz soli, w proporcji 2:1. Należy nałożyć wybrany środek na plamę, pozostawić go na 30 minut, a potem zmyć. Jeśli chcemy pozbyć się roztoczy, powinniśmy zastosować płyn do tapicerki. Co ciekawe, za najbardziej skuteczny sposób czyszczenia materaca uznaje się jego regularne odkurzanie, przykładowo raz na dwa czy trzy tygodnie. W ten sposób systematycznie usuwamy cząsteczki kurzu oraz roztocza.

 

P3: Jak odświeżyć materac?

Jest kilka sposób na to, aby odświeżyć materac. Jednym z nich jest codzienne wietrzenie go. Wystarczy, że po przebudzeniu zostawimy łóżko niezaścielone na kilka minut, dzięki temu wilgoć z wydzielanego przez nasze ciało potu może odparować i nie wniknie w głąb materaca. Skutecznym środkiem odświeżającym jest soda oczyszczona, którą większość z nas z pewnością ma w domu. Wystarczy posypać nią materac i zostawić na kilka godzin, a następnie usunąć resztki proszku przy pomocy odkurzacza. Wykorzystując tę metodę, możemy zneutralizować nieprzyjemne zapachy i usunąć nadmiar wilgoci. Ponadto dwa razy w roku powinniśmy obrócić materac na drugą stronę, co zapobiegnie jego odkształceniom.

 

P4: Jak napompować materac?

Jeśli kupiliśmy materac, do którego dołączono pompkę, napompowanie go i przygotowanie do użytku nie będzie zbyt trudne. Wystarczy odkręcić zawór oraz odpowiednio przymocować sprzęt do pompowania. Jednak co zrobić, gdy nie mamy żadnej pompki? W takiej sytuacji należy nadmuchać materac ustami. Zajmie to nieco więcej czasu, ale czasami jest to jedyne rozwiązanie. Średnio potrzeba kilkadziesiąt głębokich oddechów, aby odpowiednio przygotować miejsce do spania, w razie potrzeby możemy poprosić o pomoc innego domownika (na skutek intensywnego nadmuchiwania materaca mogą pojawić się zawroty głowy). Możemy również wypróbować sposób z workiem na śmieci. Trzeba nabrać do niego powietrza, a potem przyłożyć do zaworu, aby mogło się ono przedostać do materaca.

P5: Jak zdezynfekować materac?

Nawet jeśli nasz materac jest zabezpieczony pokrowcem, wilgoć i zanieczyszczenia (takie jak kurz) mogą przedostać się do jego wnętrza. Z tego względu od czasu do czasu powinniśmy go zdezynfekować. Do tego możemy wykorzystać mieszankę przygotowaną na bazie 20 g sody oczyszczonej i kilku kropel olejków eterycznych (z drzewa herbacianego, tymianku i lawendy). Za pomocą sitka należy równomiernie rozprowadzić środek na powierzchni materaca, a potem zostawić na ok. 2 godziny. Po upływie tego czasu resztki mieszanki trzeba usunąć odkurzaczem. W ten sposób materac znów będzie czysty, a do tego po położeniu się na nim poczujemy delikatny, przyjemny zapach.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ