Styl balijski – jak w kilku krokach wprowadzić go do wnętrza?

Ostatnio aktualizowane: 27.04.24

Artykuł sponsorowany

 

Jeżeli doskwiera nam tęsknota za podróżami do tropikalnych krajów, a przy tym lubimy egzotyczny klimat i tropikalne rośliny, postawmy na styl balijski w aranżacji wnętrz. Jego lekkość i prostota przypadną do gustu również miłośnikom minimalistycznych rozwiązań. Z kolei wprowadzenie żywych dekoracji, jak i użycie naturalnych materiałów przekłada się na spokój, harmonię i pozwala w urządzanej przestrzeni stworzyć więź z przyrodą. Jak stworzyć dom lub mieszkanie w stylu balijskim? O czym pamiętać?

 

Styl balijski – czym się charakteryzuje?

Motywem przewodnim w stylu balijskim są częste nawiązania do przyrody i życia w harmonii z naturą. Domy oraz mieszkania w stylu balijskim są pełne budzących pozytywne skojarzenia, ciepłych i nieskomplikowanych akcentów. Inaczej niż w skandynawskim minimalizmie, czy też stylistyce industrialnej, estetykę w typie Bali buduje żywa zieleń, wzornictwo oparte na liściach, a także okazała flora, rodem z tropikalnych lasów, tak charakterystycznych dla wyspy, z której styl ten się wywodzi. 

Nietypowa mozaika kolorów w połączeniu z wykorzystanymi materiałami stanowi fundament dla uzyskania pożądanego efektu. Materiały pochodzenia organicznego typu: len, juta, bambus, rattan czy kamień, doskonale pozwolą ujarzmić żywiołowość innych, mocniejszych barw. Ażurowe konstrukcje wykorzystane w meblach oraz prześwitujące klosze lamp sprawiają, że w domowym wnętrzu w stylu balijskim zagoszczą swoboda i lekkość. 

Styl balijski – jakie materiały wybrać?

Wybierając materiały do wystroju w stylu Bali, powinniśmy postawić na te naturalne i lekkie, które momentalnie wywołują poczucie wolności i relaksu. Aby osiągnąć taki efekt, powinniśmy wykorzystać meble wykonane z rattanu, bambusa lub drewna. Cechą charakterystyczną dla stylu balijskiego są również wzorzyste tkaniny, jednak pamiętać należy, że użyte wzory muszą być delikatne i mogą wyróżniać się subtelnymi, aczkolwiek różnorodnymi odcieniami. 

We wnętrzach balijskich stawiajmy też na tekstury – z tego względu sprawdzą się tu rozmaitego rodzaju suszone trawy czy też słomki. Odważniejsze i kontrastowe zestawienia kolorystyczne lepiej będzie pozostawić innym stylom. Świetnym tłem dla wyżej opisanej aranżacji domowego wnętrza będą ściany i sufity w kolorze czystej, klasycznej bieli. Na podłodze natomiast mogą znaleźć się np. kamienne płytki o spokojnych, ziemistych barwach. Oczywiście, oprócz tego możemy zdecydować się na pełne natury drewno.

 

Dom w stylu balijskim – jakie meble wybrać?

Styl znany z wyspy Bali przypomina nieco stylizację kolonialną, jednak różni się od niej pod względem zastosowanych materiałów i rodzaju mebli. Te w stylu balijskim wykonane będą m.in. z rattanowych plecionek, drewna oraz bambusa. Swój urok i piękno zawdzięczają niedoskonałościom, tkwiącym w naturze. Szczególnymi cechami mebli w duchu Bali będą lekkość, wygoda i pojawiające się ażurowe wykończenie. Wśród nich znajdziemy np. ławy z drewna, sofy oraz plecione fotele z dużymi, miękkimi poduszkami. Doskonale sprawdzają się tutaj również wszelkiego rodzaju obszerne siedziska i wygodne pufy, świetnie nadające się do siedzenia przy niskich stolikach. 

W wyposażeniu sypialni ciekawym elementem może okazać się parawan wykonany z organicznej plecionki. Oprócz swojego oczywistego zastosowania może spełniać funkcję przesłony przeciwsłonecznej podczas upalnych i słonecznych dni. Ponadto nie popełnimy  stylizacyjnego błędu, jeśli do wystroju mieszkania czy też domu w stylu balijskim dobierzemy sofy lub narożniki tapicerowane – najlepszy będzie tu plusz albo welur.

Dodatki w stylu balijskim 

Chcąc wykończyć swoją domową przestrzeń w stylu znanym z wyspy Bali, musimy pamiętać o niezbędnych dodatkach. Ważne jest, aby zachować umiar w dobieraniu poszczególnych elementów tworzonej kompozycji. Sztandarowym i korzystnym rozwiązaniem będzie zastosowanie delikatnych barw (możemy postawić na biel, beże, większość odcieni szarości), dyskretnych faktur oraz łagodnych wzorów. Z drugiej strony, akcenty kolorystyczne nawiązujące do obfitości barw flory – od pastelowych odcieni zieleni, przez odcień morskiej zieleni aż po lekkie błękity – nadadzą one wnętrzu nieco charakteru.

Co więcej, aranżując mieszkanie w stylu balijskim, nie możemy zapomnieć o odpowiednim oświetleniu. Sprawdzą się wszelkie klosze wykonane z naturalnych surowców – jak bambus czy wiklina. Najlepiej zdecydować się na charakterystyczne lampy balijskie, które nie tylko są praktyczne, ale również stanowią trafiony element dekoracyjny. Rattanowy wiszący klosz z pewnością przykuje uwagę każdego miłośnika rozwiązań, jaki znamy z tropikalnych wysp. 

Na koniec warto dodać, że styl balijski można wprowadzić do wnętrza, np. poprzez zawieszenie na suficie designerskiego fotela lub nietuzinkowo prezentującego się kokonu zawieszonego na pałąku. 

Platforma Woodlove.to oferuje wiele możliwości w znalezieniu wymarzonego stylu, w stworzeniu projektu czy jego realizacji z fachowcami. Chcąc poznać więcej zagadnień wnętrzarskich, warto z niej skorzystać!

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ