Dla każdego z nas sen jest bardzo istotny, gdyż pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu. Podczas snu w ciele człowieka zachodzi bardzo wiele istotnych procesów. Jednak dla naszego zdrowia nie sam sen jest istotny, ale również pozycja, w jakiej śpimy. Większość osób ma swoją ulubioną pozycję snu, do której zdołała się już przyzwyczaić. Jeżeli jednak wstając rano, czujemy się obolali i zmęczeni, może oznaczać to, że wieczorem, kiedy układamy nasze ciało do snu, robimy to w nieodpowiedni sposób.
Kłopoty ze snem
Ludzie bardzo często kłopoty ze snem wiążą ze stresem, złym stanem zdrowia, intensywnym trybem życia, a nawet przemęczeniem. Jednak wina nie zawsze stoi po stronie naszego organizmu. Warto zwrócić uwagę na inne czynniki, takie jak niewygodny materac lub źle przystosowana poduszka. Oba wymienione aspekty równie często wpływają na jakość snu. Jednak dane statystyczne wykazują, że główną przyczyną nieprzespanych nocy oraz bólu, który towarzyszy nam tuż po przebudzeniu są nieodpowiednie pozycje naszego ciała podczas snu. Wiele osób nie wie, w którą stronę spać głową, czy nawet, w jaki sposób układać nasze ciało, aby uniknąć późniejszego bólu karku czy też kręgosłupa.
Pozycja embrionalna
Według wielu osób najlepsza pozycja do spania to ta w postaci embrionalnej. Polega ona na podkurczeniu nóg oraz zgięciu kręgosłupa. Niestety musimy Cię rozczarować. Pozycja ta nie należy do najzdrowszych i należy jej unikać. Decydując się na sen w taki sposób, możemy dostać skurczu oraz drętwienia nóg. Jednym z głównych objawów snu w tej pozycji jest także ból oraz skrzywienie kręgosłupa. Śpiąc w pozycji embrionalnej, powodujemy znaczny ucisk narządów wewnętrznych, a w szczególności płuc. Długotrwałe działanie w ten sposób może doprowadzić do niedotlenienia.
Spanie na brzuchu
Podobnie jak w przypadku spania w pozycji embrionalnej, spanie na brzuchu jest równie niebezpieczne. Dla wielu osób jest to jedna z wygodniejszych pozycji. Jednak spanie w ten sposób nie obciąża naszego kręgosłupa. Podczas spania na brzuchu jego dolne części zostają ściśnięte. Przez co cierpią nie tylko nasze narządy wewnętrzne, ale również kark, który musimy wygiąć w jedną stronę. Dodatkowo w tej pozycji leżymy na jednej połowie twarzy. Długotrwałe leżenie w jednej pozycji może powodować ból uszu oraz głowy. Najbardziej nieodpowiednie jest jednak spanie na brzuchu w ciąży. Jest to niezwykle niebezpieczne dla dziecka, dlatego lekarze zabraniają w tym okresie praktykować tej pozycji snu.
Spanie na brzuchu niemowlaka
W przypadku noworodków lekarze zalecają spanie na brzuchu. Pozwala to usprawnić pracę układu trawiennego, a także w znacznym stopniu zminimalizować napięcie brzuszka naszego malucha. Należy jednak pamiętać, by nie zostawiać ułożonego na brzuchu niemowlęcia samego. Układanie niemowlęcia na brzuchu pozwoli także na uzyskanie ładnego kształtu główki dziecka. Niemowlęta, które leżą głównie na plecach, mają spłaszczoną potylicę.
Spanie na boku
Wielu ekspertów poleca, aby zamiast na brzuchu lepiej położyć się na boku. Zastanawiasz się, na którym boku spać? Nie jest to szczególnie istotne. W momencie, kiedy położymy się na lewym albo prawym boku nasze narządy wewnętrzne nie ulegają nienaturalnemu wygięciu. W takiej pozycji zapewniamy także odpoczynek kręgosłupowi. W pozycji na jednym boku nasze ciało oraz mięśnie się rozluźniają. Spanie w tej pozycji daje także możliwość prawidłowej pracy układu krwionośnego. W przypadku spania na boku pojawia się jednak jeden problem. Dotyczy on tylko i wyłącznie kobiet. Mianowicie śpiąc na boku, kobiece piersi mogą ulegać odkształceniu.
Nie wiesz, na którym boku spać? W większości przypadków wybór strony zależy od osobistych preferencji. Spanie na prawym lub lewym boku zalecane jest w przypadku osób, które skarżą się na intensywne bóle pleców. Jeżeli ten problem dotyczy także nas, wystarczy, że położymy się na wybranym boku, a następnie między nogi włożymy poduszkę. Nogi powinny znajdować się w lekko zgiętej pozycji, a biodra powinny być wyprostowane. Takie ułożenie pozwala na utrzymanie kręgosłupa w jego naturalnej pozycji.
Spanie na plecach, czyli zdrowa pozycja do spania
Wiele osób zastanawia się, w jakiej pozycji spać? Według specjalistów najbardziej odpowiednią, a tym samym najzdrowszą pozycją jest spanie na plecach. Niestety bardzo duża część osób uważa, że taka pozycja jest niewygodna. Jeżeli zdecydujemy się na spanie na plecach, będziemy mogli w dużym stopniu odciążyć nasz kręgosłup, kark oraz rozluźnić spięte po całym dniu mięśnie. Leżąc na plecach, możemy swobodnie rozprostować nogi oraz ręce. Głowa wtedy zazwyczaj skierowana jest w górę. Sprawia to, że nie mamy problemów z oddychaniem. Dodatkowo żadne z narządów naszego ciała nie jest nienaturalnie uciskane i nie doprowadzamy do odrętwienia którejkolwiek z części naszego ciała.
Pozycja na wznak nie jest jednak wskazana dla każdego człowieka. Osoby, które kiedykolwiek cierpiały na bezdech senny, nie powinny spać na plecach, ponieważ mogą wtedy mocno chrapać oraz mieć otwarte usta. W przypadku spania na plecach najczęściej dochodzi do bezdechu, czyli nagłego, całkowitego zatrzymania funkcji oddychania lub spłyceniu jej w znacznym stopniu. Takie działania mogą w późniejszym czasie doprowadzić także do niedotlenienia.
Spanie na wznak to najzdrowsza pozycja do spania. Zalecana jest szczególnie tym osobom, które cierpią z powodu bólu kręgosłupa lub karku. Prosty układ naszego ciała oraz luźne ułożenie rąk po długości tułowia, pozwolą się odprężyć oraz rozluźnić mięśnie karku.
Wybór pozycji spania na plecach jest zalecany także w przypadku kobiet, które cierpią na zespół napięcia przedmiesiączkowego. W takiej sytuacji wiele kobiet wybiera sen w pozycji embrionalnej, jednak jest to bardzo zła decyzja. W momencie, kiedy ułożymy ciało na plecach, zmniejszymy nacisk na część brzucha oraz piersi. W celu złagodzenia bólu można umieścić poduszkę pod kolanami, która pozwoli na uniesienie dolnej części kręgosłupa.
Jak spać w ciąży?
Prawidłowa pozycja do spania podczas ciąży to ta na prawym boku. Jest to też najlepsza pozycja do spania dla kręgosłupa. W przypadku kobiet w pierwszym trymestrze ciąży dozwolone jest także spanie na plecach.
Akcesoria, które pozwolą ułożyć ciało do snu
Najkorzystniejsze dla naszego zdrowia jest spanie na plecach oraz na boku. Jednakże nie tylko pozycja jest najważniejsza. Warto zaopatrzyć się także w potrzebne akcesoria i wyposażenie naszego łóżka. Jednymi z kluczowych elementów są materac oraz poduszka. Nawet najlepsza pozycja nie jest w stanie całkowicie uchronić nas od bólu kręgosłupa. Znaczna ilość osób preferuje spanie bez poduszki. Jednak wielu specjalistów, w szczególności fizjoterapeuci zalecają stosowanie poduszki ortopedycznej oraz wygodnego, odpowiednio dostosowanego podłoża. Według specjalistów najlepsze materace powinny być dopasowane do indywidualnego kształtu ciała każdego człowieka. Najlepsze właściwości lecznicze, podobnie jak w przypadku poduszek, mają modele ortopedyczne.
Poduszka do spania na plecach
Pomimo tego, że spanie na plecach jest pozycją, która najlepiej wpływa na nasz kręgosłup oraz kark, to jednak w przypadku np. ciąży, powoduje ono znaczne obciążenie odcinka lędźwiowego. W takiej sytuacji warto zaopatrzyć się w specjalną poduszkę do spania w ciąży. Jest ona w stanie odciążyć dolny odcinek naszych pleców, a także zwiększyć komfort podczas spania. Warto jednak wiedzieć o tym, że spanie na plecach u kobiet w ciąży dozwolone jest jedynie w pierwszym trymestrze. Kiedy przejdziemy do trzeciego trymestru, zalecane jest wyłącznie spanie na boku.
Ponadto poduszki klinowe często wykorzystywane są także przez pozostałe osoby, które cierpią na ból w okolicach odcinka lędźwiowo-krzyżowego. Polecane są one w szczególności osobom, które walczą z otyłością. Podczas spania na plecach możemy także stosować poduszkę usytuowaną pod kolanami. Najlepiej, aby była ona w kształcie wałka. Pozwoli to na lekkie uniesienie naszych nóg, a tym samym odciąży kręgosłup.
Poduszka do spania na boku
Spanie na boku zwykle odciąża nasz kręgosłup, jednak mimo to może powodować gorszy przepływ krwi w kończynach dolnych. Większość osób podczas snu zakłada jedną nogę na drugą. Takie ułożenie sprawia, że krew w nodze, która jest pod spodem, gorzej krąży, natomiast żyły oraz naczynia krwionośne są uciśnięte. Osoby, które cierpią na schorzenia krążenia krwi, mogą odczuwać lekkie obrzęki nóg oraz uczucie ciężkości. Aby uniknąć tego efektu, warto zaopatrzyć się w specjalną poduszkę ortopedyczną. Ważne, aby była wystarczająco płaska, co sprawi, że będzie swobodnie leżała pomiędzy obiema kończynami dolnymi.
Jaka poduszka dobrze sprawdzi się w trakcie podróży?
Podczas dalekich podróży pociągiem, samochodem, samolotem, czy autobusem warto brać ze sobą poduszkę, czyli tak zwany rogal podróżny, który pozwoli na stabilizację karku i zapobiegnie samoistnemu opadaniu naszej głowy w dół. Bezwładne, długotrwałe zwisanie głowy bardzo nadwyręża mięśnie karku i w niektórych przypadkach prowadzi do jego uszkodzenia. Jeżeli zależy nam na zdrowiu, a po przyjeździe do miejsca docelowego chcemy cieszyć się energią i wypoczynkiem, a nie zamartwiać bolącym karkiem i kręgosłupem, powinniśmy zaopatrzyć się w specjalnie zaprojektowaną dla osób podróżujących – poduszkę-kołnierz.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ