Mówienie przez sen – przyczyny i leczenie

Ostatnio aktualizowane: 26.04.24

 

Chyba każdy z nas, przynajmniej raz w życiu zastanawiał się, czy mówi przez sen. Problem ten dotyczy coraz większej ilości osób na całym świecie, bez względu na to, skąd pochodzą. Mówienie przez sen jest jednym z najbardziej popularnych zaburzeń snu. Pomimo tego, że częściej dotyka dzieci, to stwierdza się coraz większą ilość przypadków u osób dorosłych.

 

Mówienie przez sen – czym właściwie jest?

Mówienie przez sen jest zaburzeniem, które klasyfikowane jest jako parasomnia. Mianem tym określane są wszelkie zaburzenia dotyczące snu każdego człowieka. Charakteryzują się one występowaniem nieprawidłowych zachowań, czy niekontrolowanych ruchów podczas snu, lub zaraz po przebudzeniu się. Są to np. lunatykowanie, koszmary senne, lęki nocne czy nawet bardzo często pomijane zgrzytanie zębami. Zjawisko mówienia przez sen, pomimo tego, że czasem wydaje się niebezpieczne, nie jest jednak bardzo poważnym schorzeniem. Nie stanowi zagrożenia ani dla osoby, która na nią zapadła, ani dla najbliższego otoczenia. Występowanie tego problemu deklaruje nawet od 30 % do 60 % społeczeństwa. Dlatego nie musisz się martwić, że jesteś wyjątkiem. Warto pamiętać, że mówienie przez sen jest tylko i wyłącznie przejawem działania naszej podświadomości. Nie mamy wpływu na to, co mówimy, dlatego wymawiane słowa nie mają zwykle sensu, a często także nie są w żadnym stopniu powiązane z rzeczywistością.

Zastanawiasz się, czy mówienie przez sen w obcym języku jest możliwe? Oczywiście, że tak. Dla wielu osób jest to bardzo szokujące zjawisko, ale występuje coraz częściej. Jednak niezależnie od stosowanego języka, w większości zbadanych przez naukowców przypadków, mówienie przez sen ogranicza się do pojedynczych słów lub zdań. Rzadziej dochodzi także do monologów, które trwają co najwyżej kilka sekund. Jak w przypadku większości zaburzeń, są także wyjątki od tej reguły. Istnieje grupa osób, która może przemawiać kilkukrotnie podczas jednego snu, a czasem nawet kilka nocy z rzędu. Zaburzenie nie jest niebezpieczne dla zdrowia ludzi. Nie powoduje także żadnych negatywnych skutków na tle psychicznym oraz fizycznym. Mówienie przez sen nie jest uciążliwe dla osób, które doświadczają tego zjawiska. Czasem jednak zdarza się, że podczas koszmarów, w następstwie przypływu emocji wystąpi krzyczenie przez sen. W takiej sytuacji osoby, z którymi dzielimy sypialnię, lub z którymi mieszkamy, mogą poczuć znaczny niepokój, czasem może być to dla nich także bardzo uciążliwe.

 

Kogo dotyczy problem mówienia przez sen?

Zaburzenie mówienia przez sen dotyczy ludzi w każdym wieku. Jednak z danych statystycznych wynika, że problem ten częściej dotyka dzieci i mija wraz z rozwojem oraz upływem lat. W wieku od 3 do 10 lat, z problemem dotyczy ok. 50 % dzieci, zatem jest to powszechne zjawisko. Z tego względu, kiedy rodzic usłyszy, że jego dziecko mówi przez sen, nie powinien się obawiać. Zazwyczaj jest to normalne zjawisko i nie powoduje występowania żadnego rodzaju urazów psychicznych. Podobnie jest u młodszych dzieci. Rodzice, w momencie, kiedy usłyszą przeraźliwy płacz niemowlaka przez sen, wpadają w panikę, ponieważ nie wiedzą co robić. Należy się wtedy uspokoić i to samo zrobić w przypadku dziecka, często wystarczy przytulić malucha. Jeśli jednak problem się powtarza, polecamy konsultację ze specjalistą ds. snu. Dodatkowo warto wiedzieć o tym, że zaburzenia snu często występują u dzieci cierpiących na ADHD, zespół Downa czy zespół Tourette’a. Sytuacje te nie występują regularnie, są jednak normalne i nie powinny skłaniać rodziców do zapisywania malucha na wizytę u specjalistów. Jednak warto pamiętać o tym, że zapotrzebowanie na sen różni się w zależności od wieku człowieka. Nieodpowiednia, a szczególnie za mała ilość snu zwiększa ryzyko wystąpienia schorzeń parasomnii. Noworodek jest w stanie przespać nawet 18 godzin na dobę, za to dzieci w wieku przedszkolnym, ok. 12 godzin. Jeżeli zauważyliśmy, że nasz maluch często się wybudza, nie powinniśmy od razu wpadać w niepokój. Zjawisko to jest normalne, ponieważ na samym początku u dziecka mogą wystąpić problemy z przechodzeniem pomiędzy poszczególnymi fazami snu. Mówienie przez sen u dorosłych występuje w ok. 5 % populacji. Jest to stosunkowo mały odsetek całej ludności świata. Z tego względu, problem ten nie jest rozpowszechniany.

Mówienie przez sen – przyczyny

Mówienie przez sen może być spowodowane bardzo wieloma czynnikami. Jednym z najczęściej diagnozowanym przez specjalistów jest stres. W momencie, kiedy w naszym życiu przechodzimy bardzo trudny okres, mówienie przez sen może występować znacznie częściej. Otaczające nas sytuacje stresowe mogą wpłynąć nie tylko na jakość wypoczynku, ale także spowodować wiele chorób. Innym czynnikiem, który może powodować gadanie przez sen, jest gorączka, a szczególnie taka, która jest zbijana mocnymi lekami. Jeżeli stan ten poddamy głębszej analizie, możemy dotrzeć do bardziej poważnych przyczyn, jakimi są nadużywanie niektórych substancji, np. alkoholu, czy środków odurzających. Bardzo często rozmawianie przez sen wymieniane jest jako jeden z objawów zespołu stresu pourazowego. 

 

Mówienie przez sen – leczenie

Z pewnością zastanawiasz się, co zrobić, żeby nie mówić przez sen. Jednak do tej pory nie podano określonych sposobów, które pozwoliłyby na walkę z tą przypadłością. Jedyne, co sami możemy zrobić to starać się unikać stresu. Warto zmniejszyć intensywność występowania sytuacji stresowych. Specjaliści zalecają także, aby na sen przeznaczać odpowiednią ilość godzin. Podczas przyjmowania leków, istotne jest, aby zwracać uwagę na to, czy nie wpływają one negatywnie na poziom Twojego snu. Warto bacznie obserwować, kiedy jesteśmy skłonni do mówienia przez sen. Z jakimi sytuacjami jest to związane? Dzięki dokładnym obserwacjom, udając się do specjalisty, będziesz, mógł dokładnie mu opowiedzieć o własnym schorzeniu. Wtedy lekarz będzie mógł z łatwością wskazać sposób leczenia. Najczęściej stosowanymi metodami leczenia zaburzeń snu, są np. ciepły prysznic zaraz przed snem, czytanie ulubionej książki, czy też słuchanie klasycznej, uspokajającej muzyki. Warto zadbać także o wygodę snu. Najlepsze materace zapewniają nie tylko komfortowy, ale także długi sen.

Wiele osób zadaje sobie pytanie, dlaczego mówię przez sen? Aby ograniczyć intensywność występowania tego zaburzenia, powinniśmy przede wszystkim unikać spożycia alkoholu oraz napojów gazowanych. Warto także zrezygnować z dużego wysiłku fizycznego w godzinach popołudniowych. Na jakość snu niekorzystny wpływ ma także oglądanie telewizji, a zwłaszcza wiadomości oraz filmów, które mogą spowodować przyspieszenie akcji serca oraz niekorzystnie wpłynąć na nasze emocje, znacznie zwiększając aktywność mózgu. Stosowanie tych rozwiązań sprawdza się także w przypadku najmłodszych. Rodzice panikują, kiedy ich dziecko budzi się w nocy z krzykiem, a czasem to ich zaniedbanie oraz brak kontroli nad treściami przeglądanymi przez malucha może powodować taką kolej rzeczy. Rodzice powinni nadzorować, co dzieci oglądają w telewizji, czy też, w jakie gry komputerowe grają. Jeżeli oglądane treści będą odpowiednie dla wieku naszego malucha, to nie powinniśmy obawiać się wystąpienia niekorzystnych skutków.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ